Wiadomości z Chorzowa

„Pastuszek” z Parku Śląskiego trafił do renowacji. Rzeźba odzyska dawną świetność

  • Dodano: 2022-01-01 15:15

Kolejna odsłona procesu konserwatorskiego rzeźb tworzących Galerię Rzeźby Śląskiej. Tym razem renowacji poddany zostanie słynny „Pastuszek”, którego autorem jest Artur Cienciała.

Jak poinformował Park Śląski, z końcem 2021 roku do renowacji przekazano rzeźbę „Pastuszek”, jeden z eksponatów z Galerii Rzeźby Śląskiej. Autorem rzeźby jest Artur Cienciała, a prace konserwatorskie przeprowadzi firm Clearex z Chorzowa.

"Pastuszek" autorstwa Artura Cienciały już za niedługo odzyska swój dawny blask. Wykonawcy z firmy "CLAREX" sp. z o.o. za około 3 miesiące skończą prace renowacyjne nad parkowym Pastuszkiem. Przedmiot zamówienia realizowany jest w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, zadanie nr 9 „Remont i konserwacja rzeźb w Parku", realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013” – informuje Park Śląski.

„Pastuszek” w Parku Śląskim przejdzie renowację

”Pastuszek” powstał w 1965 roku jako część drugiej wystawy Galerii Rzeźby Śląskiej. Siedzący chłopiec z fletem w dłoni został stworzony ze sztucznego kamienia na metalowej konstrukcji i jest stosunkowo niewielką rzeźbą.

Wpisana w 2011 roku do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego rzeźba przez pół wieku od powstania potrzebowała pełnowymiarowej renowacji.  To już czwarty etap prac konserwatorskich rzeźb Galerii Rzeźby Śląskiej. W jego ramach renowacje przechodzą też „Muzykanci’’ Stanisława Pietrusy „Ptaki” Urszuli Kaczmarczyk i „Rozdarcie” Joachima Krakowczyka.

Powierzchnia rzeźby zostanie oczyszczona, konserwatorzy uzupełnią ubytki i pęknięcia w jej strukturze, nadgryzione zębem czasu elementy nadlane i zrekonstruowane. Metalowy stelaż rzeźby zostanie zabezpieczony przed rdzą. Prace konserwatorskie mają kosztować ponad 20 tysięcy złotych.

„Pastuszek” należy do Galerii Rzeźby Śląskiej., czyli plenerowej ekspozycji rzeźb z inicjatywy Jerzego Ziętka jako realizacja pomysłu artystów katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, w szczególności Jerzego Egona Kwiatkowskiego, Tadeusza Ślimakowskiego i Teresy Michałowskiej-Reuszerowej.

Pomysł bazował na zapraszaniu wybranych rzeźbiarzy do udziału w wystawie plenerowej. Artyści przygotowywali na ekspozycję rzeźby gipsowe, a później na mocy oceny komisji kwalifikacyjnej i widzów kilka zostało wybranych do realizacji w trwałym materiale. Potem formuła się zmieniła - artyści przekazywali szkice i na ich podstawie wybierane były projekty do realizacji.

Pierwszy taki plener miał miejsce w 1963 roku (18 prac trafiło na wystawę), ostatni dokładnie 20 lat później. Od 2005 roku w ratowanie rzeźb zaangażowana jest Fundacja dla Śląska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również