Wiadomości z Chorzowa

Pojazdy uprzywilejowane będą przerywać audycję radiową – to tak zwany "trzeci sygnał"

  • Dodano: 2020-03-10 11:45, aktualizacja: 2020-03-11 07:02

Trzeci sygnał ma pojawić się w radiowozach, karetkach, wozach strażackich, a więc w pojazdach uprzywilejowanych ratujących życie. Pojazdy te mają być wyposażone w nadajnik zagłuszający audycje radiowe i nadający komunikat :Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd!

Nad wprowadzeniem w życie trzeciego sygnału pracuje Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych. Obecnie służby używają sygnału dźwiękowego i świetlnego, jednak dzisiejsze samochody są często dobrze wygłuszone, ponadto w przypadku dużego natężenia ruchu łatwo przegapić sygnał świetlny. Jeżeli do tego kierowca słucha radia, często w ogóle nie ma świadomości, że może torować pojazdowi uprzywilejowanemu drogą - a to już stanowi zagrożenie zdrowia i życia osób oczekujących na pomoc. 

Co ciekawe, “trzeci sygnał” będzie też miał możliwość uruchomić radio, jeżeli te jest wyłączone - chociaż to zapewne nie dotyczy starszego typu odbiorników. Sygnał będzie miał zasięg 200 metrów. 

Na razie nie wiadomo kiedy nowy system ostrzegania wejdzie w życie. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Artur

    A co kiedy bede sluchal czegos innego niz radio ? Ale spoko, mysle ze wprowadza go na pale jak wszystko, a pozniej bedzie sterta nowelizacji, no ale bedzie przynajmniej przy czym pracować ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.