Wiadomości z Chorzowa

Powstanie serial o Wojciechu Korfantym. W obsadzie chorzowscy aktorzy [Prima aprilis]

  • Dodano: 2021-04-01 07:45, aktualizacja: 2021-04-02 10:15

Podczas poniedziałkowej konferencji „100-lecie Powstań Śląskich”, która odbyła się w Katowicach, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział, że powstanie serial opowiadający o dziejach Śląska i Wojciechu Korfantym. Nie zdradził jednak szczegółów produkcji.Przypomnijmy, że III powstanie śląskie trwało od 2/3 maja do 5 lipca 1921 roku. W tym roku obchodzimy zatem stulecie jego wybuchu. Na czele powstania, jako jego dyktator, stanął Wojciech Korfanty, były polski komisarz plebiscytowy. Po stu latach od tego wydarzenia władze województwa śląskiego postanowiły upamiętnić jednego z ojców niepodległej Polski, tworząc film, którego byłby on głównym bohaterem. Po wielu dyskusjach zdecydowano się jednak na nakręcenie serialu przybliżającego sylwetkę i działalność Wojciecha Korfantego.

- Chcieliśmy godnie upamiętnić Wojciecha Korfantego – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Dodał też, że serial będzie dostępny na jednej z platform cyfrowych. Obejrzymy go prawdopodobnie już w 2023 roku.

- Będzie to produkcja współczesna, która pokaże dzieje Śląska przez pryzmat różnych ludzi, a z drugiej strony Wojciech Korfanty - w tle będzie nadawał odpowiedniego tonu wydarzeniom historycznym, które miały miejsce i które zmieniały Śląsk. Spowodowały, że Śląsk wrócił do macierzy. Opowiemy o tym w sposób nowoczesny, taki, który będzie wciągał widzów i nie będzie suchą opowieścią - dodał marszałek Chełstowski.

Podczas konferencji marszałek Chełstowski nie zdradził szczegółów produkcji. Zaznaczył jednak, że budżet prawdopodobnie wyniesie ok. 20 mln zł, a serial powstanie dzięki zaangażowaniu Instytucji Kultury Ars Cameralis, Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, muzeów z naszego regionu oraz instytucji Silesia Film. 

Kto w obsadzie? Wiemy!

Nasza redakcja dotarła do informacji, zgodnie z których wynika, że w obsadzie zobaczymy wielu aktorów znanych ze śląskiej sceny teatralnej. 

  • Wojciecha Korfantego zagra – Artur Święs,
  • Elżbietę Korfantową  – Anna Ratajczak.,
  • Marię Kujawską, działaczkę społeczną i polityczną – Marta Tadla,
  • Konstantego Wolnego – Robert Talarczyk,
  • Józefa Rymera – Jarosław Czarnecki,
  • Pawła Kempkę – Tomasz Jedz.

Jak podoba się Państwu taka obsada? Kto powinien wcielić się w pozostałych bohaterów serialowej opowieści?

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.