Wiadomości z Chorzowa

Prace drogowe na 3 Maja zakończone. Kiedy wróci ruch komunikacji miejskiej?

 • Dodano: 2023-01-08 13:30

Z końcem roku udało się zamknąć prace drogowe na ulicy 3 Maja. Mieszkańcy Chorzowa czekali na to ponad 3 lata. Na powrót jazdy tramwajów trzeba będzie poczekać dodatkowo.

Modernizacja ulicy 3 Maja była najbardziej oczekiwaną przez mieszkańców Chorzowa i nie tylko inwestycją drogową w ostatnich latach. Roboty drogowe prowadzone wspólnie przez miasto i spółkę Tramwaje Śląskie trwały od listopada 2019 roku i już na wstępie były mocno opóźnione ze względu na trwający 1,5 roku proces wyłonienia wykonawcy na drodze przetargu.

Finalnie prace remontowe przeprowadziła firma Silesia Invest z Gliwic, ale nie udało się dotrzymać określonego w umowie ostatecznego terminu oddania inwestycji – końca 2021 roku. Finalnie wykonawcom, miastu i Tramwajom Śląskim zakończenie robót zajęło ponadprogramowe dwanaście miesięcy. Problemem okazały się być m.in. niewykryte wcześniej połączenia elektroenergetyczne, co wymagało przeprowadzenia dodatkowych prac.

W Sylwestra zakończyły się prace drogowe na 3 Maja. Od 2 stycznia można tu jeździć bez utrudnień. Trwają jeszcze prace porządkowe, malowanie pasów (tu wiosenna pogoda w styczniu się przydaje). Następnie poprawki, odbiory i modernizacja 3 Maja za nami – poinformował Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa w mediach społecznościowych.

3 Maja oddana do użytku. Kiedy ruszą tramwaje na tym odcinku?

W tej chwili na ulicy 3 Maja przywrócony został ruch kołowy – można swobodnie poruszać się samochodami i rowerami. Na ten moment wstrzymany jest jednak ruch tramwajów – nie tylko ze względu na to, że jeszcze nie przeprowadzono jazd próbnych (Tramwaje Śląskie liczą na wznowienie ruchu tramwajowego pod koniec stycznia), ale również przez planowane od 8 i 9 stycznia wstrzymanie kursowania wielu linii tramwajowych między Chorzowem i Bytomiem.

W Chorzowie od dłuższego czasu prowadzone są prace związane z przebudową układu drogowego w ciągu ul. Katowickiej. Chodzi o modernizację odcinka między estakadą a ul. 3 Maja. Tu powstanie nowy węzeł komunikacyjny, ułatwiający dojazd do Muzeum Hutnictwa i terenów przemysłowych po dawnej hucie. Jednak ruch ze strony Katowic również zostanie wstrzymany ze względu na nowy etap budowy linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna. W ten sposób zawieszone zostaną linie tramwajowe 0, 6, 11, 19, 23 czy 43. Informowaliśmy o tym kilka dni temu.

Prace tramwajowe są już zakończone, jednak ze względu na modernizację linii przy ulicy Katowickiej/Metalowców trzeba dobudować łącznik przy kościele ewangelickim obok floty w stronę Bytomia by tam puścić ruch tramwajowy. Będzie to zrobione w tym miesiącu – poinformował Marcin Michalik o terminie uruchomienia linii tramwajowej 11.

3 maja chorzów

Komentarze (10)    dodaj »

 • Hrabia

  Nie wiem kto tam zawinił, projektant czy geodeci ale tak bezsensownie poprowadzonej jezdni nie ma nigdzie indziej, do tego chodnik wraz z drogą rowerową jest szerszy niż jezdnia dla samochodów. Co oni tam biorą nie wiadomo.

 • Ii

  Dawno się tam nie zapędzałem. Myślałem że tam już dawno skończone. Ale jaja.

 • tak ino

  Za Adolfa autobany gibcij robili, a ich elementy są z nami do dziś. Tymczasem niecały 1km REMONTU drogi robi się 3 lata, a za rok trzeba będzie poprawiać.

 • Andi

  TOTALNA KATASTROFA ! Droga została całkowicie zlikwidowana . Nie ma nawet asfaltu nie licząc skrawków o dziwnych kształtach . Dawna droga została zamieniona w tor przeszkód i od razu wzrosła liczba wypadlów i kolizji . Teraz jazda tędy samochodem czy rowerem to koszmar . Także dla pieszych . Gdy pojadą tramwaje zaczną ginąć piesi np na przystanku na targu gdzie samochody pojadą przez przystanek tramwajowy i to bez świateł . Drogę musiał projektować jakiś sadysta i złodziej . Bo kto ukradł asfalt ?

 • Mieszkaniec

  Panie Michalik. Kościół ewangelicki jest na ulicy Powstańców,a budowla na cmentarzu jest kaplicą

 • LENI 234

  Wielkie Trala-La bo w koncu udalo sie "prawie" zakonczyc remont tej nieszczesnej ul.3-go Maja w Chorzowie.Niestety tlumaczenie sie ,ze wystapily trudnosci w terminowym ukonczeniu tych prac remontowych to tylko zamydlanie oczu,bo zadna ,ale to zadna inwestycja przeprowadzana ( komunikacja tramwajowa) w Chorzowie ,czy w jakimkolwiek innym miescie naszego wojewodztwa nie byla wykonana w planowanym terminie.Nieudolnosc FACHOWCOW ze Spolki Tramwaje Slaskie pozostawia wiele do zyczenia i rzutuje na obraz tej Spolki.

 • Ban Brojegdand

  Sralezja ma takiego pecha że gdzie nie wlezie to same niespodzianki i nie kończą w terminie. Pytanie czy rzeczywiście mają aż takiego pecha, czy może po prostu nie umieją zarządzać takimi projektami. Zdaje się że ma na to wpływ też to, że wygrali pełno przetargów i nie wyrabiają. Karać takich matołów, ale miasto jak zwykle leci w kulki. Pytanie też kto to projektował i za ile...

 • Lord

  Przetargi tak są skonstruowane niestety, od razu wiadomo że terminu nie da się dotrzymać.

 • Klm

  "Poprawki i odbiory za nami"? To proszę się przejść 3 maja do góry po prawej stronie, pełno brakujących fragmentów kostki przy studzienkach, przy budynkach czy wejściach do sklepów. Najlepszy jest ten kawałek między lombardem a dawnym ogrodniczym, to wejście na osiedle.A w sprawie drogi i torów. Proszę porównać z remontowaną lata temu A.Krajowej, tam wszędzie jest włożone to czarne wytłumienie między płytami torowymi, oraz na ich styku z asfaltem. Na 3 maja i Hajduckiej co najmniej 60% brakuje. Jeżdzę na rowerze i strach tam jechać bo wąskie opony mogą utknąć w tych rowkach, podczas gdy na A.Krajowej nawet zimą bez problemu bezpiecznie można zmienić pas, na przykład na światłach w Batorym. Za to tu powinien być jakiś audyt i niech te firmy to naprawiają za darmo, a ich szefowie to kary finansowe niech płacą miastu.

 • © Amator_Ch.-City.

  - Tak, "Remont skończony" - najważniejsze jest to, bo jakby nie było, to praktycznie po 30-tu Latach wzięto się do Pracy [podobnie jak PKP, wreszcie Modernizuje Perony, Dworce, itp.]; Teraz widać jest to: Droga z przeszkodami", bo już nie tak jak było "Tranzytowa"; a za jakiś czas mają jeszcze "Remontować, Ul. Żołnierzy Września" [znów trochę się zwęży, kolejna Droga

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również