Wiadomości z Chorzowa

Przed nami FLORIANFEST - całodniowe rodzinne fajrowanie z okazji Dnia Hutnika

  • Dodano: 2022-05-05 08:00, aktualizacja: 2022-05-05 08:28

Z okazji Dnia Hutnika i obchodów Patrona Miasta Chorzowa, św. Floriana - Muzeum Hutnictwa postanowiło sięgnąć do zapomnianych tradycji i powrócić do organizowania radosnego, rodzinnego święta hutniczego, zwanego kiedyś FLORIANFEST.

FLORIANFEST już 7 maja. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie świętuje Dzień Hutnika w nowej odsłonie

O rozpowszechnionym już pod koniec XIX w. obyczaju organizowania tuż po 4 maja, czyli dniu św. Floriana, radosnych zabaw dla pracowników hut zwanych FLORIANFEST wspomina w swoich pracach Łukasz Wallis, współzałożyciel Muzeum w Chorzowie. Ten rozbarski górnik, a jednocześnie zapomniany folklorysta, dokumentował zwyczaje, podania i legendy ludu śląskiego. Chcemy wrócić do tej tradycji, gdyż dbanie o różnorodne przejawy kultury hutniczej jest w Muzeum Hutnictwa traktowane jako bardzo ważna część naszej misji – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.

7 maja w Muzeum Hutnictwa będzie się działo!

Od godzinny 10:00 do 18:00 odbędzie się niemal 60 wydarzeń. Wśród nich warsztaty dla małych i dużych, na których poznamy między innymi pracę kowala, Hutnika Superbohatera, Hutnika Wynalazcę, jak i wszystkie oblicza św. Floriana. Podczas Akademii Małego Hutnika w ekspresowym tempie nabędziemy pierwsze szlify w zawodzie metalurga. Z kolei uczestnicząc w zajęciach Polowej Drukarni Hutniczej samodzielnie przygotujemy własną hutniczą torbę.

O nastrój radosnego święta zadba brass band. Udział w niemal wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. Warto jednak sprawdzić, na które należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Floriany wchodzą za darmo, a inni na szychcie też sporo zaoszczędzą

Od 4 do 7 maja włącznie z okazji Dnia Hutnika – św. Floriana i FLORIANFESTu wszystkie osoby noszące na pierwsze lub drugie imię Florian mogą zwiedzić Muzeum Hutnictwa nieodpłatnie. Na pozostałych zwiedzających, którym nie patronuje opiekun ludzi ognia, również przygotowano specjalną ofertę. 4 i 7 maja bilet do muzeum kosztować będzie aż 90% mniej!

W tych dniach zapłacimy za niego tylko 1 zł. Dodatkowo, na wszystkich zwiedzających czekać będą na wystawie stałej byli hutnicy, którzy teraz już w charakterze przewodników zaproszą na wspólną szychtę.

Będą spacery i gry. Będzie żwawo, radośnie i w rytm kuźniczego młota

Podczas FLORIANFEST muzeum wyjdzie poza swoje mury. Uczestnicząc w rodzinnej grze terenowej odkryjemy, gdzie biją źródła Królewskiej Huty. Biorąc udział w spacerach tematycznych lepiej poznamy teren byłego zakładu. Z okazji inauguracji „Radośnika” – ogrodu hutniczego będzie też spacer botaniczny “W siną dal”, w trakcie, którego sprawdzimy, a może i posmakujemy, co rośnie dookoła. Jednak największym hitem pośród spacerów będzie na pewno sąsiedzka wizyta w czynnej kuźni. Zainteresowanie zwiedzeniem Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Minec” podczas festiwalu otwarcia przerosło nasze oczekiwania, warto zatem jak najwcześniej zarezerwować miejsca na to wydarzenie.

A w "Radośniku" będzie zielono

O godz. 12.00 na terenie zewnętrznym Muzeum zaplanowano uroczystą inaugurację ogrodu hutniczego. Wlewnica żeliwna, kadź żużlowa i odlewnicza, małe mufy z walcowni średniej, jak i inne hutnicze elementy zmienią się w donice pełne rośliny ozdobnych i uprawnych. Każda z nich odnosić będzie się do hutniczych tradycji, jak i oddziaływania przemysłu metalurgicznego na lokalny krajobraz. Stworzenie na terenie Muzeum plenerowego punktu edukacji ekologicznej stało się możliwe dzięki znacznemu wsparciu ArcelorMittal Poland, największego producenta stali w Polsce i mecenasa tego przedsięwzięcia. Od samego początki, kiedy dowiedzieliśmy o powstaniu Muzeum Hutnictwa, gorąco kibicowaliśmy temu projektowi. Kiedy usłyszeliśmy o planach ogrodu hutniczego nie wahaliśmy się ani chwili z naszym wsparciem. A pomysł, by sadzić rośliny w urządzeniach, które są lub były wykorzystywane w procesach hutniczych doskonale wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego i pokazuje, że stal jest tworzywem niezwykle wszechstronnym, wczoraj wykorzystana jako element procesu, a dziś donica – zauważa Karolina Muza-Adamiec szefowa Kampusa, Odpowiedzialności Biznesu, Różnorodnościć i Employer Brandingu w ArcelorMittal Poland.

Partnerami projektu są również Re Alloys – producent żelazostopów, Zespół Szkół Budowlanych im. K.K. Baczyńskiego w Chorzowie i Uniwersytet Śląski w Katowicach. To pod okiem uniwersyteckich ekspertów: botaników, ekologów, fizjologów roślin, biofizyków odbędzie się zarówno wspólne, rodzinne sadzenie roślin w „Radośniku”, jak i zorganizowane zostaną warsztaty laboratoryjne i badawcze. W “Roślinnym Laboratorium” sprawdzimy, czy aby na pewno rośliny są zielone i zbadamy im EKG. Będzie też warsztat tworzenia "płomiennych błyskotek” z ekologicznych materiałów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również