Wiadomości z Chorzowa

Ptasi Bufet pojawił się na terenie Parku Śląskiego – dokarmiaj nie szkodząc

 • Dodano: 2022-02-10 11:15, aktualizacja: 2022-02-10 15:30

Wiele osób dokarmia ptaki. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że będziemy robić to we właściwy sposób, nie szkodząc skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego pod koniec stycznia na terenie Parku Śląskiego stanął Ptasi Bufet - urządzenie, które wydaje zdrową karmę dla ptaków, a dodatkowo pełni ważną funkcję edukacyjną.

Skrzydlaci goście mają swoją stołówkę w Parku Śląskim

Każdy, kto chce dokarmiać gołębie, kaczki czy łabędzie, może skorzystać z Ptasiego Bufetu znajdującego się przy Stawie Hutnik – czyli tam, gdzie parkowego ptactwa zobaczycie najwięcej.

Na urządzeniach znajduje się instrukcja obsługi. Wystarczy 2 zł, żeby z Ptasiego Bufetu pozyskać zdrową karmę dla ptaków – pełną różnorodnych i odżywczych ziaren. Ważne, żeby karmy nie wsypywać bezpośrednio do wody, a pozostawić ją na brzegu. Ptasie Bufety uczą, żeby nie dokarmiać ptaków pieczywem, które może im zaszkodzić.

Pamiętaj: nie dokarmiaj ptaków chlebem

Park Śląski jest miejscem przebywania ptactwa praktycznie cały rok, najliczniej ptaki można spotkać w okresie wiosny oraz jesieni, choć latem też bywają dni, kiedy ptaków tutaj jest naprawdę sporo. Często niestety odwiedzający park dokarmiają ptaki chlebem, a to spory błąd, bowiem szkodzi on ich zdrowiu, może być nawet przyczyną ich śmierci.

- Dlaczego nie powinniśmy dokarmiać łabędzi pieczywem? Są to ptaki roślinożerne i pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać ich pieczywem! Zbyt duża ilość węglowodanów i białka może doprowadzić do bardzo poważnego schorzenia - "anielskich skrzydeł". W skrajnych przypadkach łabędzie całkowicie tracą wtedy umiejętność latania. Dodatkowo, ptaki nie są w stanie rozdrobnić niektórych kawałków jedzenia, które trafiają na dno zbiornika wodnego i zaczyna się psuć. Dochodzi do zaburzenia ich naturalnego ekosystemu i prowadzi do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów - czytamy na stronie Parku Śląskiego. 

Czym karmić ptaki?

Pamiętajmy, że dokarmianie to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Karmienie ptaków pieczywem powoduje:

 • schorzenia układu pokarmowego;
 • choroby (np. kwasica);
 • wady zwyrodnieniowe piór (np. anielskie skrzydło);
 • zaburzenia gospodarki wodnej organizmu;
 • w skrajnych przypadkach nawet śmierć. 

Czym można karmić ptaki?

 • Wróble, mazurki, sikorki, kosy, kwiczoły, dzwońce, trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion, np. słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach. 
   
 • Gołębie miejskie, sierpówki, kawki i gawrony zjedzą też większe nasiona np. pszenicę, grubą kaszę. 
   
 • Kawałek niesolonej słoniny można powiesić dla sikorek i dzięciołów
   
 • Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu i dzikiej róży. 
   
 • Kosy lub kwiczoły można karmić pokrojonymi jabłkami, owocami rokitnika, rodzynkami lub suszonymi morelami. 
   
 • Kaczki oraz łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże warzywa surowe lub ugotowane.
Ptasi Bufet pojawił się na terenie Parku Śląskiego – dokarmiaj nie szkodząc

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również