Wiadomości z Chorzowa

Skansen etnograficzny w Chorzowie. Jakie plany na jesień i zimę?

  • Dodano: 2022-09-27 21:30, aktualizacja: 2022-09-27 22:48

Muzeum etnograficzne w Chorzowie to miejsce, w którym odnajdzie się każdy miłośnik kultury i historii. Skansen, mający powierzchnię 22 hektarów, proponuje zwiedzającym różne atrakcje, związane z folklorem Śląska.

Skansen etnograficzny – co oferuje?

Skansen etnograficzny w Chorzowie to przestrzeń, w której znajduje się obecnie ponad 70 zabytkowych budowli. Domy i inne obiekty, zgromadzone w skansenie, pochodzą aż z pięciu górnośląskich podregionów, a także z Zagłębia. Sprawia to, że każdy budynek jest inny – będąc w obiekcie, możemy cofnąć się w czasie i przestrzeni, zwiedzając chaty z terenów podbeskidzkich, lublinieckich, czy pszczyńsko-rybnickich. Warto wspomnieć, że Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Sam skansen, po wielu próbach i związanych z nimi dyskusjach, powstał ostatecznie w 1975 roku. Znajduje się tu między innymi zabytkowy kościół św. Józefa Robotnika, a także tradycyjne budowle związane z dawnym życiem na wsi – ule, chlewy, kapliczki, spichlerze czy kuźnie.

Jesień/ zima 2022 w chorzowskim skansenie

Skansen etnograficzny w Chorzowie oferuje gościom wiele różnego rodzaju imprez plenerowych. Mają one na celu przybliżyć folklor i zwyczaje dawnej ludności, mieszkającej na Śląsku. Bardzo ciekawymi wydarzeniami są imprezy organizowane podczas Nocy Świętojańskiej, które zazwyczaj przyciągają wielu gości.

Choć czas imprez to głównie wiosna i lato, to i tej jesieni nie zabrakło w skansenie atrakcji. 24 września odbył się Dzień Kartofla, czyli impreza związana z początkiem jesieni. Przed nami jeszcze wydarzenie dotyczące świąt Bożego Narodzenia o nazwie Śląsko Wilijo, które odbędzie się 18 grudnia. Będzie to znakomita okazja do spróbowania świątecznych potraw z Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego.

Na terenie skansenu można także oglądać wystawy stałe, związane z codziennym życiem na wsi. Są to ekspozycje:

  • „Młynarstwo”,
  • „Kto dobrze orze mo chleb w komorze”,
  • „Mechanizacja na wsi”,
  • „Pojazdy konne”,
  • „Tradycyjne Rzemiosło Ludowe”,
  • „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo”.

Skansen można zwiedzać o każdej porze roku. W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny, natomiast dotyczy to tylko zwiedzania spacerowego, bez wchodzenia do obiektów.

Wirtualny skansen

Muzeum etnograficzne wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata i wszechobecnej cyfryzacji. Skansen oferuje różne formy swojego wirtualnego jestestwa. Ciekawscy ucieszą się na pewno z Systemu Informacji Muzealnej SIMuz, który publikuje różne dane, dostarczane przez wszystkie muzea znajdujące się w projekcie. Dla osób, które chciałyby natomiast pozwiedzać skansen, nie wychodząc z domu, doskonałą opcją będzie aplikacja mobilna, w której oglądać można między innymi krótkie filmy sferyczne, prezentujące dawne życie na wsi. Inną atrakcją jest na przykład wirtualny chlewik, a także młocarnia, która prezentowana jest w technologii rzeczywistości rozszerzonej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również