Wiadomości z Chorzowa

Skansen wypuścił do sprzedaży wyjątkowy kalendarz na 2022 rok. Motywem przewodnim monidło

  • Dodano: 2021-12-30 14:15, aktualizacja: 2021-12-31 13:23

Niesamowity kalendarz chorzowskiego skansenu na 2022 rok dostępny w sprzedaży. Motywem przewodnim dzieła Antoniego Kreisa jest popularne przed laty monidło.

Autorem niesamowitych zdjęć jest Antonii Kreis – artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF, a także wieloletni pracownik Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

– Zarówno technik fotografowania jak i ustawienie modeli nawiązują do popularnych niegdyś monideł. Technika ta polega na ręcznym barwieniu czarno – białych fotografii za pomocą ekolin, czyli farb akwarelowych w płynie. Największa popularność tej techniki przypadła na początkowe lata XX wieku, choć używano jej już od końca XIX stulecia. Przez wiele lat zapomniana i uważana za przykład kiczu, dziś wraca, przede wszystkim w fotografii artystycznej – wyjaśnia autor.

Modele – Michalina Mołdrzyk i Bartosz Klimczyk – którzy wzięli udział w sesji zdjęciowej prezentują rozbarskie stroje paradne, a na scenerię wybrano zagrody i obiekty na terenie Muzeum w regionie bytomsko-tarnogórskim.

Kalendarz chorzowskiego skansenu na 2022 rok w sprzedaży

Oprócz zdjęć w kalendarzu znalazły się cytaty pochodzące z „Nowej księgi przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich” na bazie dzieła Samuela Adalberga opracowanym przez Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego.

Cytaty, które możemy przeczytać w kalendarzu mają wesoły, satyryczny i moralizatorski charakter, nawiązując do scenek przedstawionych na fotografiach.

Kalendarze można kupić są w kasie Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Kosztuje 15 złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również