Wiadomości z Chorzowa

Śląskie: 1241 nowych zakażeń koronawirusem, ogniska w 274 placówkach oświaty

  • Dodano: 2021-11-05 06:15, aktualizacja: 2021-11-05 06:22

1241 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w woj. śląskim. Ogniska koronawirusa utrudniają w czwartek pracę w 274 placówkach oświatowych w regionie.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w związku z rosnącą liczbą zakażeń i hospitalizacji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podjął kolejne decyzje zwiększające liczbę miejsc dla chorych na COVID-19 w szpitalach. Według ostatnich danych opublikowanych na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, liczba łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie 1090, w tym 476 jest zajętych. Z kolei na 62 łóżka respiratorowe zajęte jest 45.

Szpital MSWiA w Katowicach od piątku będzie leczył wyłącznie takich chorych. W czwartek w tej placówce przebywało 68 zakażonych koronawirusem, w tym 13 korzystających z respiratora. W szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach przebywa obecnie 104 chorych, w tym 9 korzystających z respiratora. Kolejne miejsca dla chorych na COVID-10 przygotowują szpitale w Bystrej, Blachowni oraz 2 szpitale w Częstochowie.

Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij poinformowała w czwartek po południu PAP, że ogniska koronawirusa są już w 274 placówkach oświatowych w województwie. W 3 przedszkolach i 7 szkołach musiano całkowicie zrezygnować z nauki stacjonarnej, w pozostałych zajęcia online ma część klas lub grup.

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach na oddziale dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 przebywa obecnie 30 pacjentów. Zdecydowana większość to osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – relacjonują tamtejsi lekarze. Chorzy cierpią z powodu duszności, osłabienia organizmu, problemów żołądkowo-jelitowych.

W punkcie szczepień prowadzonym przez tę placówkę na lodowisku Tafla w Gliwicach od 2 listopada podano już kilkaset dawek przypominających. "Widać mobilizację oraz dużą motywację do zaszczepienia się przeciw COVID-19, którą wykazują seniorzy, bardzo byśmy chcieli, aby przykład z nich wzięły osoby młodsze" – powiedział w czwartek prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich.

W sumie mieszkańcom woj. śląskiego podano dotąd 4 644 758 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 2 113 312 osób. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również