Wiadomości z Chorzowa

Śląskie: 9 pacjentów przeniesionych do innych województw, premier w punkcie szczepień

  • Dodano: 2021-04-13 06:30, aktualizacja: 2021-04-13 06:45

9 chorych na COVID-19 mieszkańców woj. śląskiego przetransportowano ostatniej doby do szpitali w innych województwach – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził punkt szczepień masowych w Gliwicach.

Szef rządu oświadczył, że Narodowy Program Szczepień rozkręca się

Zwrócił uwagę, że dostawa do Polski 5,5 mln dawek w II kwartale wydaje się niezagrożona.

Woj. śląskie to jeden z najbardziej doświadczonych przez COVID-19 regionów w Polsce. W ostatnich tygodniach z powodu malejącej liczby miejsc w śląskich szpitalach konieczne było przeniesienie 175 chorych do szpitali poza województwem. W dwóch przypadkach transportowano ich śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ostatniej dobie 9 chorych trafiło do szpitali w Radomsku (Łódzkie) i w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie).

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie są 5382 łóżka dla zakażonych koronawirusem, wolne pozostają 792 łóżka. Liczba łóżek respiratorowych wynosi 495. Wolnych pozostaje 55.

W szpitalu tymczasowym w Katowicach w poniedziałek leczono 266 pacjentów, w tym 24 w poważniejszym stanie, wymagających wsparcia respiratora. W sobotę i niedzielę trafiło tam 68 chorych. Drugi szpital tymczasowy – w Pyrzowicach – leczy 126 chorych, w tym 8 na respiratorach. W piątek uruchomiono tam kolejny moduł, a w poniedziałek jest uruchamiany już ostatni.

Ten szpital jest już praktycznie wypełniony – powiedziała Alina Kucharzewska.

Na 645 wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w ostatniej dobie 343 to interwencje w przypadku pacjentów chorych na COVID-19.

Punkty szczepień w regionie zamówiły na ten tydzień 122 tys. dawek, w poniedziałek przyjechało blisko 49 tys.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 1831 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim – podało Ministerstwo Zdrowia. To wciąż najwięcej w kraju, ale znacznie mniej niż w najgorszą dla regionu środę – 31 marca – kiedy zanotowano 6092 przypadki. Wiadomo jednak, że poniedziałek to zwykle dzień z niższą liczbą przypadków ze względu na mniejszą liczbę testów wykonywanych w weekendy.

Do poniedziałku mieszkańcom woj. śląskiego podano 855 341 dawek szczepionki, dwie dawki przyjęły 225 183 osoby.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Frida

    Czy mógłby napisać ktoś kto się szczepił AstraZeneca, czy miał jakieś przykre przeżycia z powodu tej szczepionki?

  • *****  ***

    Miałem wczoraj, spotkałem towarzysz morawieckiego w gliwicach, bardzo przykre doświadczenie :(

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również