Wiadomości z Chorzowa

Spektakl "Oliwny Balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy" już niebawem w ChCK

 • Dodano: 2022-10-11 09:00

Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Oliwny Balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy". Przedstawienie odbędzie się 18 października o godz. 18:00. Dramat przedstawia ostatnie dni życia księdza Jana Machy, który był organizatorem dobroczynnej akcji pod kryptonimem „Konwalia”. Polegała ona na niesieniu pomocy poszkodowanym przez wojnę rodzinom na terenie Śląska.

Spektakl "Oliwny Balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy”

 • reżyseria: Marian Florek
 • scenografia i kostiumy: Agata Kurzok
 • muzyka ks. Marek Cisowski
 • ks. Jan Macha - Dawid Ściupidro
 • kl. Joachim Gźrtler - Michał Piotrowski
 • Leon Rydrych - Bartłomiej Błaszczyński
 • ks. Joachim Besler - Mirosław Książek
 • strażnik: Tadeusz Michalak
 • solista: Krzysztof Wierzchowski

Dramat został osnuty wokół ostatnich dni życia księdza Jana Machy, który został błogosławionym. Ksiądz Jan Macha był organizatorem dobroczynnej akcji pod kryptonimem „Konwalia”. Polegała ona na niesieniu pomocy poszkodowanym przez wojnę rodzinom na terenie Śląska. Gestapo aresztowało go wraz z dwoma współpracownikami w listopadzie 1941 r. W trakcie przesłuchań ks. Jan Macha nikogo nie wydał. Pomimo starań władz kościelnych i rodziny o ułaskawienie, został po kilku miesiącach przebywania w celi śmierci katowickiego więzienia przy ul. Mikołowskiej, skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano krótko po północy 3 grudnia 1942 r. Ksiądz Macha został stracony jako członek polskiej podziemnej zbrojnej organizacji. Jednak istotą jego konspiracyjnej aktywności nie była walka, ale praca charytatywna. Przedstawione wydarzenia relacjonowane są przez księdza Joachima Beslera, któremu w lipcu 1942 r. decyzją lokalnych władz kościelnych, powierzono obowiązki więziennego kapelana. Ks. Besler opowiada i przytacza rozmowy z ks. Janem Machą, w których podejmowane są tematy wiary, współczucia wobec nieszczęścia i odpowiedzialności za rodzinę i wiernych. Główny bohater w scenach dramatu, mówi o swej gotowości na śmierć i spokojnie przyjmuje wyrok. Jest to sztuka o wybaczeniu, miłości, i poszanowaniu człowieka, jaki by nie był i niezależnie od okoliczności. Tytuł jest wyimkiem z wiersza Tadeusza Szymy „Sierpniowa modlitwa”, który będzie prezentowany w sztuce w formie pieśni.

Wydarzenie odbędzie się w Chorzowskim Centrum Kultury. Informacje oraz rezerwacja biletów: majka@ chck.pl, joannabw@ chck.pl tel: 32 247 39 58.

Komentarze (2)    dodaj »

 • ***** KK

  Mogli za życia go wyświęcić jak chcieli popeja, tragedia i tyle w temacie.

 • JP3

  Wszyscy oni błogosławieni i święci a prawda jaka jest 90% ludzi wie. Całe szczęście że już niebawem nastąpi całkowity koniec tej instytucji bo niżej upaść nie można.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również