Wiadomości z Chorzowa

Stawki za wywóz odpadów pójdą w górę - Urząd Miasta Chorzów o zerwanej umowie z Albą

 • Dodano: 2020-02-12 12:30

Sprawa zerwanej przez PTS Alba umowy na wywóz odpadów w Chorzowie, o której pisaliśmy wczoraj, zelektryzowała mieszkańców naszego miasta. Pojawiło wiele wątpliwości i pytań, na które odpowiada chorzowski Urząd Miasta. Najważniejsza sprawa, to stawki za wywóz odpadów, które najprawdopodobniej wzrosną! 


Alba zerwała umowę, bo znacznie wzrosły koszty i opłaty środowiskowe


O zerwanej umowie na wywóz odpadów, za pośrednictwem swojego profilu na Facebook’u, poinformował prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Sprawa wzburzyła mieszkańców naszego miasta, więc urzędnicy starają się ich uspokoić i wytłumaczyć wszystkie okoliczności. Zacznijmy od tego dlaczego Alba zerwała umowę?


- Przedstawiciele firmy argumentują to tym, że spółka nie jest w stanie dłużej wykonywać usług zawartych w umowie za kwotę, na którą umówiła się z miastem. Alba tłumaczy to drastycznym wzrostem opłat za zagospodarowanie odpadów oraz koniecznością wnoszenia opłat za recykling. Do tego doszły: podniesienie płacy minimalnej, wzrost cen energii, paliwa oraz obowiązek ewidencji odpadów w Bazie Danych Odpadowych – tłumaczy miasto za pośrednictwem portalu społecznościowego.


Oznacza to, że miasto musi rozpisać nowy przetarg na odbiór odpadów. Miasto gwarantuje jednak, że do czasu rozstrzygnięcia przetargu nie będzie przerw w odbiorze śmieci od mieszkańców. Jednak przedsiębiorcy będą musieli indywidualnie zgłaszać się do firm odbierających śmieci. Miasto nie może tego dłużej robić, ponieważ – jak tłumaczą urzędnicy - w wyniku rządowych zmian, dopłacać do tego musieliby mieszkańcy.


Miasto ma udziały w Albie, ale niewiele może zrobić


Chorzowscy urzędnicy podkreślają, że Alba miała prawo zerwać umowę, ale musi się liczyć z karami umownymi. Dodają też, że choć miasto ma udziały w spółce, to niewiele mogło zrobić.


- Miasto ma tylko 30 proc. udziałów, nie ma zatem większości do podejmowania decyzji. Zresztą ten niewielki udział sprawia, że Miasto nie ma przedstawiciela w Zarządzie – informują urzędnicy.


Przypomnijmy jednak, że to nie przeszkodziło miastu w listopadzie ubiegłego roku zapewniać, że – dzięki udziałom w spółce PTS Alba – gmina może pilnować kosztów wywozu odpadów (o czym pisaliśmy TUTAJ)


Co z opłatami za wywóz odpadów w Chorzowie?


W przeciwieństwie do wielu sąsiednich miast w Chorzowie nie wzrosły w tym roku opłaty za wywóz odpadów. Nadal za wywóz śmieci segregowanych płacimy 12 złotych, a za niesegregowane 20 złotych.


- Na razie zachowane zostaną dotychczasowe stawki. Niewykluczone jednak, że po przetargu, podobnie jak w innych miastach, stawki pójdą w górę. Urząd Miasta będzie jednak robił wszystko, aby ten wzrost był jak najmniejszy – tłumaczą chorzowscy urzędnicy.


Przygotowania do rozpisania nowego przetargu na wywóz śmieci już trwają, a w najbliższy poniedziałek, 17 lutego, o godz. 15.00, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Chorzów, na której przedstawiciele spółki PTS Alba mają wyjaśnić sytuację i podjęte przez siebie decyzje.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • jjjj

  Miasto w Albie nic nie może. Ma 1/3 udziałów a 2/3 drugi wspólnik - Alba Polska. Ciekawe czy miasto zadbało by mieć chociaż przedstawiciela w radzie nadzorczej czy zarządzie. No ale wybory się skończyły - można podnosić ceny za usługi komunalne. Platformo prowadź. Pora na ceny wody.

 • Olo

  Idą wybory to się skończą posiory

 • Anna

  Zobaczycie jak wzrosna stawki za czynsze, wodę, żarcie.........za tego pisowskiego rządu dostaniemy w [...]ę tak jak nigdy do tej pory. I żaden nastepny rząd juz tych podwyżek nie cofnie.

 • Margaret Thacher

  Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

 • Gratiana Passer

  No to siadłam z wrażenia. Nie że ALBA wypowiedziała umowę. Ale z przeczytanych informacji co do danych. Ktoś zdrowo kłamie, gdy powstaje dezinformacja w informacji. Przed chwileczką do sprawdzenia w grupie poszła informacja, że udziały Miasta to 33 procent. Teraz czytam, że 30 procent. Ilu jest udziałowców - nie podano. Jednak sugeruje taka wiadomość, że jest ich więcej niż dwóch. I na Boga nie wmawiajcie mi, że nawet te 30 procent udziałów to tyle co nic. Bo to jedna trzecia udziałów w każdej Firmie to już dużo. I Urząd Miasta mając tyle udziałów nie ma żadnego wpływu i prawa głosu. Chyba, że ja coś źle przeczytałam. Aż sobie sprawdzę jak to jest z tymi udziałami. Trzy procent udziału które w tych informacjach mi się straciły to też dużo. Nie pogardziłabym takim procentem w udziałach dużej dochodowej Firmy :))) na początek zerkłam sobie tu by się dowiedzieć czym jest ALBA :) no i przeżyłam szok mówiąc szczerze - można dalej się pobawić w szukanie aby dowiedzieć się nazwisk już. Odpuszczam ale ciekawe już to i cieszy mnie bardzo że Chorzów ma aż 30 procent udziału w tej Firmie Bardzo mnie cieszy całkiem serio. https://www.alba.com.pl/odbior_odpadow_komunalnych_i_przemyslowych/historia_dolny_slask

 • Maciej Poloczek

  Według BIP udziały miasta wynoszą 33,33%, według informacji podanej przez miasto na FB to 30%.

 • Gratiana Passer

  Fajne te dane :D podobają mi się bardzo. Tak na chłopski rozum podane dane przez samego zainteresowanego tz UM powinny być najbliższe prawdy choć podający mógł tu przychylić się albo pochwalić znajomością zaokrągleń z matematyki :D - to tylko z mojej strony żart. Dziękuję za odpowiedź.

 • Ginter

  Głosowaliście na pis, bierzecie 500+, to macie. A to dopiero początek.

 • Mayo

  Ja głosowałem na Konfederację. A na prezydenta na Kotale. Nie miałem jakichś większych zastrzeżeń do niego. Wiadomo każdy ma za uszami..

 • Ginter

  Niestety jesteśmy w mniejszości

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.