Wiadomości z Chorzowa

Stawki za wywóz odpadów pójdą w górę - Urząd Miasta Chorzów o zerwanej umowie z Albą

 • Dodano: 2020-02-12 12:30

Sprawa zerwanej przez PTS Alba umowy na wywóz odpadów w Chorzowie, o której pisaliśmy wczoraj, zelektryzowała mieszkańców naszego miasta. Pojawiło wiele wątpliwości i pytań, na które odpowiada chorzowski Urząd Miasta. Najważniejsza sprawa, to stawki za wywóz odpadów, które najprawdopodobniej wzrosną! 


Alba zerwała umowę, bo znacznie wzrosły koszty i opłaty środowiskowe


O zerwanej umowie na wywóz odpadów, za pośrednictwem swojego profilu na Facebook’u, poinformował prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Sprawa wzburzyła mieszkańców naszego miasta, więc urzędnicy starają się ich uspokoić i wytłumaczyć wszystkie okoliczności. Zacznijmy od tego dlaczego Alba zerwała umowę?


- Przedstawiciele firmy argumentują to tym, że spółka nie jest w stanie dłużej wykonywać usług zawartych w umowie za kwotę, na którą umówiła się z miastem. Alba tłumaczy to drastycznym wzrostem opłat za zagospodarowanie odpadów oraz koniecznością wnoszenia opłat za recykling. Do tego doszły: podniesienie płacy minimalnej, wzrost cen energii, paliwa oraz obowiązek ewidencji odpadów w Bazie Danych Odpadowych – tłumaczy miasto za pośrednictwem portalu społecznościowego.


Oznacza to, że miasto musi rozpisać nowy przetarg na odbiór odpadów. Miasto gwarantuje jednak, że do czasu rozstrzygnięcia przetargu nie będzie przerw w odbiorze śmieci od mieszkańców. Jednak przedsiębiorcy będą musieli indywidualnie zgłaszać się do firm odbierających śmieci. Miasto nie może tego dłużej robić, ponieważ – jak tłumaczą urzędnicy - w wyniku rządowych zmian, dopłacać do tego musieliby mieszkańcy.


Miasto ma udziały w Albie, ale niewiele może zrobić


Chorzowscy urzędnicy podkreślają, że Alba miała prawo zerwać umowę, ale musi się liczyć z karami umownymi. Dodają też, że choć miasto ma udziały w spółce, to niewiele mogło zrobić.


- Miasto ma tylko 30 proc. udziałów, nie ma zatem większości do podejmowania decyzji. Zresztą ten niewielki udział sprawia, że Miasto nie ma przedstawiciela w Zarządzie – informują urzędnicy.


Przypomnijmy jednak, że to nie przeszkodziło miastu w listopadzie ubiegłego roku zapewniać, że – dzięki udziałom w spółce PTS Alba – gmina może pilnować kosztów wywozu odpadów (o czym pisaliśmy TUTAJ)


Co z opłatami za wywóz odpadów w Chorzowie?


W przeciwieństwie do wielu sąsiednich miast w Chorzowie nie wzrosły w tym roku opłaty za wywóz odpadów. Nadal za wywóz śmieci segregowanych płacimy 12 złotych, a za niesegregowane 20 złotych.


- Na razie zachowane zostaną dotychczasowe stawki. Niewykluczone jednak, że po przetargu, podobnie jak w innych miastach, stawki pójdą w górę. Urząd Miasta będzie jednak robił wszystko, aby ten wzrost był jak najmniejszy – tłumaczą chorzowscy urzędnicy.


Przygotowania do rozpisania nowego przetargu na wywóz śmieci już trwają, a w najbliższy poniedziałek, 17 lutego, o godz. 15.00, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Chorzów, na której przedstawiciele spółki PTS Alba mają wyjaśnić sytuację i podjęte przez siebie decyzje.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • jjjj

  Miasto w Albie nic nie może. Ma 1/3 udziałów a 2/3 drugi wspólnik - Alba Polska. Ciekawe czy miasto zadbało by mieć chociaż przedstawiciela w radzie nadzorczej czy zarządzie. No ale wybory się skończyły - można podnosić ceny za usługi komunalne. Platformo prowadź. Pora na ceny wody.

 • Olo

  Idą wybory to się skończą posiory

 • Anna

  Zobaczycie jak wzrosna stawki za czynsze, wodę, żarcie.........za tego pisowskiego rządu dostaniemy w [...]ę tak jak nigdy do tej pory. I żaden nastepny rząd juz tych podwyżek nie cofnie.

 • Margaret Thacher

  Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

 • Gratiana Passer

  No to siadłam z wrażenia. Nie że ALBA wypowiedziała umowę. Ale z przeczytanych informacji co do danych. Ktoś zdrowo kłamie, gdy powstaje dezinformacja w informacji. Przed chwileczką do sprawdzenia w grupie poszła informacja, że udziały Miasta to 33 procent. Teraz czytam, że 30 procent. Ilu jest udziałowców - nie podano. Jednak sugeruje taka wiadomość, że jest ich więcej niż dwóch. I na Boga nie wmawiajcie mi, że nawet te 30 procent udziałów to tyle co nic. Bo to jedna trzecia udziałów w każdej Firmie to już dużo. I Urząd Miasta mając tyle udziałów nie ma żadnego wpływu i prawa głosu. Chyba, że ja coś źle przeczytałam. Aż sobie sprawdzę jak to jest z tymi udziałami. Trzy procent udziału które w tych informacjach mi się straciły to też dużo. Nie pogardziłabym takim procentem w udziałach dużej dochodowej Firmy :))) na początek zerkłam sobie tu by się dowiedzieć czym jest ALBA :) no i przeżyłam szok mówiąc szczerze - można dalej się pobawić w szukanie aby dowiedzieć się nazwisk już. Odpuszczam ale ciekawe już to i cieszy mnie bardzo że Chorzów ma aż 30 procent udziału w tej Firmie Bardzo mnie cieszy całkiem serio. https://www.alba.com.pl/odbior_odpadow_komunalnych_i_przemyslowych/historia_dolny_slask

 • Maciej Poloczek

  Według BIP udziały miasta wynoszą 33,33%, według informacji podanej przez miasto na FB to 30%.

 • Gratiana Passer

  Fajne te dane :D podobają mi się bardzo. Tak na chłopski rozum podane dane przez samego zainteresowanego tz UM powinny być najbliższe prawdy choć podający mógł tu przychylić się albo pochwalić znajomością zaokrągleń z matematyki :D - to tylko z mojej strony żart. Dziękuję za odpowiedź.

 • Ginter

  Głosowaliście na pis, bierzecie 500+, to macie. A to dopiero początek.

 • Mayo

  Ja głosowałem na Konfederację. A na prezydenta na Kotale. Nie miałem jakichś większych zastrzeżeń do niego. Wiadomo każdy ma za uszami..

 • Ginter

  Niestety jesteśmy w mniejszości

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.