Wiadomości z Chorzowa

Strefa Aktywności w Chorzowie z szansą na "architektonicznego Oscara"!

 • Dodano: 2021-02-03 10:00, aktualizacja: 2021-02-03 13:16

20 obiektów z całej Polski i cztery z województwa śląskiego zostały nominowane do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, zwanej też architektonicznym Oscarem. W tym gronie znalazła się Strefa Aktywności w Chorzowie. 

Mies van der Rohe Award 2022

Nagroda została ufundowana przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Pierwszy raz przyznano ją ponad 30 lat temu. To prestiżowe wyróżnienie trafia co dwa lata do rąk najlepszych architektów. Nominacje są zgłaszane przez ekspertów z Europy, krajowe stowarzyszenia zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Ogłoszenie tegorocznych laureatów odbędzie się w kwietniu 2022 roku.

W 2019 r. nominację otrzymało 18 budynków z Polski, w najnowszej edycji konkursu jest to aż 20 budynków. Na liście znalazły się cztery obiekty z województwa śląskiego. Są to:

 • Strefa Aktywności w Chorzowie od SLAS Architekci, 
 • osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach, zaprojektowane przez 22ARCHITEKCI, 
 • osiedle Nowy Werdon z Rudy Śląskiej, zaprojektowane przez Małeccy Biuro Projektowe 
 • oraz Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku autorstwa Marlena Wolnik MW Marlena Architekci. 


Strefa Aktywności w Chorzowie

Strefę aktywności na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie otwarto, 17 czerwca 2019 roku. Budowa tej przestrzeni kosztowała ponad 1 mln złotych.

Skwer z boiskiem do gry w piłkę nożną i koszykówkę, urządzenia fitness do ćwiczeń, a także elementy placu zabaw, małej architektury oraz zieleńce. Tak wygląda wielofunkcyjna strefa aktywności w chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego. Ze strefy aktywności mogą skorzystać studenci czy doktoranci, ale także lokalna społeczność - dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

Projekt zagospodarowania przestrzeni przygotowała pracownia SLAS Architekci z Katowic. Uniwersytet Śląski otrzymał dotację między innymi ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu Rozwoju Ponadlokalnej Infrastruktury Sportowej – Pilotaż Edycja 2017 na budowę strefy aktywności. Całość inwestycji wyniosła 1 065 145,13 zł.

Strefa aktywności została wykonana z różnorodnych materiałów. Zamiast plastiku zastosowano rozwiązania w postaci prostych, surowych materiałów w naturalnej kolorystyce (beton, stal ocynkowana, drewno).


Czy Strefa Aktywności w Chorzowie ma szansę na nagrodę? 

Tego dowiemy się już niedługo. Nagroda ma wartość 60 tys. euro. Poszukiwania najlepszego budynku Europy trwają kilka miesięcy i mają cztery etapy. Oto harmonogram na rok 2021 - 2022:

 • styczeń 2021 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w pierwszej fazie;
 • wrzesień 2022 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w drugiej fazie;
 • styczeń 2022 – ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022;
 • luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów EU Mies Award 2022;
 • kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców EU Mies Award 2022;
 • maj 2022 – UE Mies Award Day z ceremonią wręczenia nagród i wernisażem objazdowej wystawy EU Mies Award 2022.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Wanda

  To jest niewielka przestrzeń, niestety jest tu miejsce na gril. A jak gril to piwo i pod stołem wóda. Otoczenie Centrum Edukacji zaśmiecone, okoliczne psy hasają bez dozoru zanieczyszczając edukacyjne trawniki. Są tu też parkowe ławki użytkowane przez amatorów piwa. Straż Miejska tu bywa, gdy wezwę - z wlasnej inicjatywy nie, bo ich garstka, a podobno roboty huk. Nie widzę.

 • Ludek

  I pełno aut jeździ i tam parkuje. Niebezpieczne miejsce dla dzieci

 • ..... ...

  Znów typowo polskie narzekanie zmierzłej baby.

 • Wanda Sułkowska

  Nie rozumiesz - między krytyką a narzekaniem jest spora różnica.

 • Mimi

  W rzeczywistości nie jest wcale taka wielka ta strefa. 10 ludzi i jest tłok

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.