Wiadomości z Chorzowa

Tereny po OPT/MTK w granicach Parku Śląskiego? Jest petycja Stowarzyszenia Nasz Park

 • Dodano: 2022-09-20 10:45

Stowarzyszenie Nasz Park nie ustaje w wysiłkach w zatrzymaniu inwestycji mieszkaniowej na terenie ul. Targowej w Chorzowie. Mowa o terenie po OPT/MTK. Wojewoda śląski przekaże nieruchomość w zarząd Parkowi Śląskiemu?

Stowarzyszenie Nasz Park walczy o przyłączenie terenów po Ośrodku Postępu Technicznego/Międzynarodowych Targów Katowickich do Parku Śląskiego. Po głośnym sprzeciwie wobec zamiarów Green Park Silesia, chcącego skorzystać z zapisów ustawy Lex Deweloper przy planowanym wybudowaniu na terenie po MTK osiedla mieszkaniowego członkowie stowarzyszenia po raz kolejny przypominają przyświecające im hasło „Park dla ludzi, nie dla deweloperów”.

Tym razem chodzi o spółkę deweloperską ATAL S.A., wobec której prezydent Chorzowa Andrzej Kotala – zdaniem Stowarzyszenia Nasz Park bezprawnie – podejmuje działania w celu przeznaczenia pod deweloperską zabudowę mieszkaniową terenu Skarbu Państwa leżącego w historycznych granicach Parku Śląskiego przy ulicy Targowej w Chorzowie.

Nasz Park z petycją do Jarosława Wieczorka. Wojewoda zareaguje?

Powstała specjalna petycja, której adresatem jest wojewoda Jarosław Wieczorek. Członkowie i sympatycy Naszego Parku apelują do szefa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o przekazanie Parkowi Śląskiemuo nieruchomości Skarbu Państwa administrowanych przez prezydenta Chorzowa oraz działek obecnie użytkowanych przez spółkę ATAL S.A. z terenu byłego OPT/MTK.

Czego przedmiotem jest petycja? Mowa o rozwiązaniu umowy wieczystego użytkowania zawartą ze spółką deweloperską ATAL S.A. zgodnie z art. 33 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (aby tak się stało wojewoda śląski – jako organ wyższego stopnia w sprawach nieruchomości należących do Skarbu Państwa – musi zobowiązać do tego władze Chorzowa zgodnie z art. 9a i 11b Ustawy o gospodarce nieruchomościami), a także o przekazaniu Parkowi Śląskiemu w użytkowanie wszystkie nieruchomości Skarbu Państwa z terenu byłego OPT/MTK na podstawie z art. 58  Ustawy o gospodarce nieruchomościami.

ATAL S.A i prezydent Chorzowa nie rozpoczęli na tych nieruchomościach (choć się do tego zobowiązali) żadnych inwestycji czy projektów z zakresu ogólnie dostępnych usług przyjaznych Parkowi Śląskiemu. Wszystkie ich wysiłki dotyczące tego  terenu skierowane zostały na przekształcenia go na cele budownictwa mieszkaniowego. Niedopuszczalne jest, z punktu widzenia interesu publicznego, aby władze państwowe i samorządowe pozwoliły, aby wyłączone i zdegradowane historyczne tereny parkowe stały się łupem wąskiej grupy interesów i powstało tam osiedle mieszkaniowe dla wybranych, na którym zarobi  deweloper – czytamy w petycji.

Stowarzyszenie Nasz Park: Park Śląski nie dla deweloperów

Członkowie Stowarzyszenia Nasz Park przekonują, że o dostępie do terenów zielonych, rekreacyjnych i usługowych nie może decydować zasobność portfela, a cała przestrzeń Parku Śląskiego w jego historycznych granicach powinna służyć społeczeństwu.

Dlatego domagamy się, aby obszary bezpośrednio przylegające do Parku Śląskiego wróciły w jego historyczne granice. Tereny byłego OPT/MTK zgodnie z ich przeznaczeniem mają służyć jako przestrzeń parkowa, rekreacyjna, edukacyjna, sportowa, stanowiąc zaplecze turystyczne dla Planetarium - Śląskiego Centrum Nauki, ZOO czy Stadionu Śląskiego – przekonują twórcy petycji – Elżbieta Mądry i Zdzisław Matuszewski, przewodnicząca i wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia Nasz Park.

Plany realizacji inwestycji mieszkaniowych na terenie byłego Ośrodka Postępu Technicznego były wielokrotnie przedmiotem protestów społecznych. W 2018 roku petycję dla ocalenia terenów zielonych przylegających do Parku Śląskiego podpisało łącznie 10732 roku osób. Później dzięki błyskawicznej reakcji mieszkańców aglomeracji udało się również ochronić przed wycinką ponad 1300 drzew - deweloper wycofał wniosek o usunięcie drzew.

Zdaniem społeczników, inwestycje mieszkaniowe bazujące na Lex Deweloper w tym miejscu są sprzeczne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzeni oraz Studium Uwarunkowań́ i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta, gdyż studium jasno wskazuje, że jest to teren określony jako "najcenniejsze obszary przyrodnicze".

Podpisz petycję jeżeli sprzeciwiasz się wywłaszczaniu społeczeństwa i pozbawianiu go prawa do korzystania z całej przestrzeni publicznej jakim jest Park Śląski w jego historycznych granicach! Przedkładaniu interesu deweloperów nad dobro społeczne! Sprzedaży terenu byłego OPT/MTK pod budowę osiedla mieszkaniowego, która spowoduje wysyp następnych inwestycji zabierających tereny Parku Śląskiego i mające przynieść korzyści finansowe dla wąskiej grupy deweloperów! Aby dostęp do Parku Śląskiego był zależny od zasobności portfela, bo zostanie ogrodzony przez zamknięte osiedla mieszkaniowe! – przekonują członkowie Stowarzyszenia Nasz Park.

Nie da się jednak ukryć, że tereny po Ośrodku Postępu Technicznego/Międzynarodowych Targów Katowickich są niezwykle atrakcyjne dla sprofilowanych na budownictwo mieszkaniowe deweloperów właśnie ze względu na bliskość terenów zielonych, dystans do głównych, a przez to hałaśliwych ciągów komunikacyjnych przy jednoczesnej bliskości do centrum Katowic. To sprawia, że zainteresowanie mieszkaniami potencjalnymi wybudowanymi w tej okolicy może być naprawdę spore, co przełoży się na ceny lokali.

Innego zdania są jednak osoby popierające postulaty Stowarzyszenia Nasz Park, które podpisały petycję. W komentarzach czytamy:

Chcę by Park pozostał w swoich historycznych granicach! Jestem absolutnie przeciw jakiejkolwiek zabudowie jego terenów. Park jest nasz a nie deweloperów i włodarzy!

Chciałbym, aby tereny OPT wróciły do Parku Śląskiego, by kolejne lata cieszyć nasze oczy zielenią. Niech służą wszystkim mieszkańcom Śląska i Zagłębia.

Park stanowi miejsce odpoczynku i relaksu dla mieszkańców całego województwa Śląskiego. Park jest też lokalnym ekosystemem zachowującym równowagę ekologiczną na terenie przyległych miast. Zatrzymajmy jego dezintegrację!

Podpisuje, ponieważ nie popieram niszczenia terenu, który powinien być przyłączony do Parku Śląskiego i objęty jego ochroną. W okolicy jest mnóstwo innych budynków mieszkalnych, które w znacznej mierze stoją puste. Dodatkowo budowa kolejnego osiedla wzmoże i tak już ogromny ruch na często korkującej się drodze przelotowej Katowice - Siemianowice.

Park Śląski powinien być dla ludzi, a nie dla deweloperów! Uważam, że to niszczenie cennej natury, która jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania.

Podpisuję, ponieważ uważam, że Park Śląski powinien być dla nas, mieszkańców najbliższej okolicy "zielonymi płucami Śląska", miejscem odpoczynku i rekreacji, które nie będzie parcelowane ani otaczane budynkami. Dbanie o środowisko naturalne na Śląsku jest bardzo ważne!

Park Śląski, czyli Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku jest dobrem wspólnym mieszkańców województwa, a nie prywatnym ranczo mafii samorządowo-deweloperskiej.

Petycję w obronie terenów po OPT/MTK przed mieszkaniową deweloperką można podpisać na stronie PetycjeOnline. Jaka będzie reakcja Jarosława Wieczorka? Wiele zależy od sprzeciwu wyrażonego przez mieszkańców Katowic, Chorzowa, Siemianowic i innych miast aglomeracji, a także sympatyków Parku Śląskiego.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Robert Torbus

  Tereny OPT/MTK były integralną częścią Wojewódzkiego Parku Kultury I Wypoczynku i służyły wszystkich mieszkańcom Śląska i Zagłębia.Nie chcemy prywatyzacji tychvterenów i tylko tyle..Park Śląski S.A.jest finansowany z pieniędzy Marszałka Województwa Śląskiego i będzie lokalizował tam różne obiekty uzupełniając dotychczasową ofertę.

 • Chorzowianin

  W Katowicach budowali osiedla przy parku i jakoś żadnych protestów nie było!!! W Chorzowie jak mają coś wybudować zawsze protesty!!! Wszyskie inwestycje tylko w Katowicach się buduje!!!

 • Nasram na petycję

  Znowu się krzykacze, kombinatorzy i cwaniaki zebrały w stowarzyszenie i pewnie za spokój chcą wyłudzić od dewelopera pewną sumkę na ochronę ściwerszczy, ślimaków i swoich tłustych tyłków. Przecież to miejsce jest oddalone od samego parku i nie jest z nim bezpośrednio połączone. Miejsce gdzie stały hale, a nie rosły drzewa. Ale pseudo ekologiczne śmiecie już kombinują jak przygarnąć odrobinę kasy inwestora.

 • Robert

  Jestem działaczem Naszego Parku.Nazywam się Robert Torbus.Mój nr telefonu 501309446.Każda z Pana sugestii jest nieprawdziwa.Chcemy by Park Śląski nie został na zawsze pozbawiony 21 hektarów na rzecz prywatnych inwestorów Te tereny od 60 lat służyły wszystkim.TAK MA ZOSTAĆ.

 • Marek

  Moim zdaniem tereny po OPT i MTK idealnie nadawałyby się na lokalizację nowej FALI . Jest dobry dojazd, miejsce na parkingi no i wystarczająca powierzchnia na tę inwestycję.

 • SH

  Fala ma być dla Katowic i Siemianowic Śląskich? Tak? Tyś nie jest z Chorzowa albo na głowa ci pizło.

 • Ooooooooo

  Chorzów potrzebuje nowych mieszkań i nowych mieszkańców. Nie tylko Katowice mają się rozwijać. Osoby, ci pseudo społecznicy to ludzie działający na rzecz Katowic i Siemianowic, często mający powiązania z PiSem i chyba to jest główny powód protestów. Teren po OPT to nie park, a śmietnik.

 • Robert Torbus

  Jestem za rozwojem Chorzowa na własny koszt.Drogi,madia,szkoła,przedszkole ,komunikacja powinna być dostarczona i zorganozowana przez gminę Chorzów.

 • Eryk

  Wypowiedział się mieszkaniec familoka z kiblem na korytarzu którego je stać na nowe mieszkanie. Zazdrość chłopcze że ktoś ma dom w parku i nie chce waszego syfu nic nie zmieni.

 • ???

  O co łazi? Nie kumam.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również