18 września rozpoczęła się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się już w najbliższy piątek.
16. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego
Gorczycki Festiwal obejmuje szesnaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej od 18 września do 17 października 2021 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Przemiany” ma na celu pokazanie największych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku i współcześnie.
- Festiwal ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej- arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej w godnej oprawie i doskonałym wykonaniu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, urodzonego właśnie tu na ziemi śląskiej. Głównym celem festiwalu jest tworzenie w oparciu o współpracę kilkunastu największych miast województwa śląskiego znaczącego festiwalu, który staje się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska w Europie - możemy przeczytać na stronie wydarzenia.
Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie kilkunastu tysięcy słuchaczy. Tegoroczny Festiwal został zainaugurowany 18 września w Bytomiu.
- Inspiracją do stworzenia programu 16. edycji Festiwalu była chęć ukazania największych przemian w historii muzyki, w tym w muzyce polskiej, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona Festiwalu – Gorczyckiego) oraz w muzyce współczesnej. W czasach baroku sprecyzowano system dur-moll oraz formy muzyczne i wykorzystanie instrumentów. W czasach współczesnych – nastąpiło zerwanie z systemem dur-moll oraz dekonstrukcja form muzycznych i wprowadzenie nowych instrumentów muzycznych wraz z elektroniką. Tytuł Festiwalu – „Przemiany” – rozumiany jest ponadto w aspekcie przemian twórczych, duchowych i społecznych. Podczas festiwalowych koncertów usłyszymy premierowe wykonania siedmiu dzieł współczesnych kompozytorów, zostanie także zaprezentowana dawna muzyka polska w kontekście nowych tradycji - mówią organizatorzy.
Na 16 koncertach w 12 miastach wystąpią wspaniali artyści, wśród których znaleźli się: Piotr Pławner, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Jarosław Kitala, Maciej Zakościelny, Roman Widaszek, Grzegorz Biegas, Anna Szostak, Paweł Tomaszewski oraz zespoły: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, OCTAVA ensemble, Collegium Copernicus, Chór „Resonans con tutti”, The Feel Harmonic, Śląska Orkiestra Kameralna, Cracow Royal Singers, Kwintet Śląskich Kameralistów, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA.
Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się już w najbliższy piątek
24 września 2021 roku w Chorzowskim Centrum Kultury mieszkańcy będą świadkami zestawienia muzyki mistrzów baroku – Antonia Vivaldiego i Heinricha Ignaza Franza von Bibera z industrialnym dziełem współczesnego śląskiego kompozytora Adama Wesołowskiego. Solistą koncertu i dyrygentem będzie wybitny skrzypek Piotr Pławner, który poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Koszt biletów to 30 zł.
Pozostałe koncerty w Chorzowie
Oprócz 24 września, w ramach festiwalu odbędą się jeszcze dwa wydarzenia na terenie Chorzowa.
- 9 października - koncert w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa,
- 17 października - finałowy koncert w kościele św. Józefa
Ważne informacje
Każdy Widz przed wejściem na teren wydarzenia CHCK/SDK zobowiązany jest do wypełnienia formularza - "Oświadczenie Gościa odwiedzającego Chorzowskie Centrum Kultury" z aktualną datą wydarzenia i złożenia go pracownikowi CHCK/SDK. Oświadczając, że według jego najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.