Wiadomości z Chorzowa

Trwają poszukiwania dawcy szpiku dla Marysi. Młodzieżowa Rada Miasta włącza się do akcji

  • Dodano: 2022-02-16 07:30, aktualizacja: 2022-02-16 07:56

4-letnia Marysia Lupa zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Jedyne, czego teraz pragnie to wrócić do domu i znów bawić się ze swoją rodziną i ukochanym pieskiem Bubu. Niestety, najpierw małą dziewczynkę czeka leczenie, być może nawet przeszczep szpiku. W tym celu Fundacja DKMS rozpoczęła wyzwanie, w którym wzięła udział m.in. chorzowska Młodzieżowa Rada Miasta.

Samodzielna 4-latka

Marysia Lupa to dzielna 4-latka z Ostrowa Wielkopolskiego, która jak na swój wiek jest bardzo samodzielna. Chętnie pomaga w domu, na przykład obiera warzywa na obiad a także samodzielnie się ubiera. Uwielbia Psi Patrol oraz Świnkę Peppę, a także zabawy z całą rodziną. Tą bardzo żywiołową 4-latkę dopadła choroba, której nikt się nie spodziewał.

Straszna diagnoza z dnia na dzień

Pewnego dnia mała Marysia gorzej się poczuła. Jej rodzice podejrzewali, że to zwykłe przeziębienie – 4-latka miała kaszel, katar i stan podgorączkowy. Bardzo niepokojące dla rodziców były częste bóle brzucha. Gdy udali się z córką do lekarza, tuż przed świętami usłyszeli diagnozę, na którą nikt nigdy nie jest gotowy – Marysia choruje na ostrą białaczkę szpikową.

- Te słowa zmieniły nasze życie. Przestaliśmy całą rodziną chodzić do lasu, a w naszym mieszkaniu - niegdyś pełnym miechu i radości - dziś jest pusto i cicho. Panuje w nim strach o los naszej córeczki. Marysia, zamiast bawić się i robić to, co dzieci w jej wieku, dzielnie walczy z chorobą. Ostatnio w szpitalu powiedziała nam: „Jestem dzielna!” – mówią rodzice 4-latki.

Białaczka dotyka obecnie wiele dzieci, jednak na szczęście nie jest to wyrok. Mimo że rodzice nie znają jeszcze planu leczenia córki, już teraz aktywnie poszukują bliźniaka genetycznego, gdyby przeszczepienie szpiku okazało się konieczne.

Wypij #ZdrowieMarysi

Aby jak najbardziej nagłośnić akcję poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Marysi, rozpoczęto akcję „wypij #ZdrowieMarysi”. Na czym polega wyzwanie? Uczestnicy muszą wypić sok z cytryny, nagrać to i nominować kolejne osoby. Celem akcji jest zachęcenie osób z całej Polski do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku dla małej Marysi. 

Udział w wyjątkowej akcji wzięli radni z Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów – nominowali do dalszej zabawy samorządy chorzowskich szkół oraz Młodzieżowe Rady Miasta z Tychów i Mikołowa.

Rozwój akcji dla Marysi można śledzić pod hasztagiem #zdrowieMarysi.

Jak zostać dawcą? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Fundacji DKMS.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również