Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie powstaną kolejne pociągi dla Kolei Holenderskich

  • Dodano: 2019-08-10 10:30, aktualizacja: 2019-08-12 10:49

Koleje Holenderskie zamówiły w Alstomie kolejne pociągi, które będą kursować na międzynarodowej trasie Amsterdam - Bruksela. To 18 zespołów trakcyjnych Coradia Stream, które powstaną w Chorzowie – poinformował portal rynek-kolejowy.pl.

Pociągi z Chorzowa pojadą na trasie Amsterdam - Bruksela

Pierwotnie Koleje Holenderskie zamówiły 81 pociągów klasy Intercity, które powstają w nowej hali chorzowskiego Alstomu. Tylko dwa z nich miały być trójsystemowe – oznacza to, że mogą jeździć także w belgijskiej sieci kolejowej. W ubiegłym roku podkreślano, że od wyniku testów tych pociągów w ruchu transgranicznym zależy czy Holendrzy kupią kolejne takie zestawy.

- Koleje Holenderskie zdecydowały właśnie o rozszerzeniu zamówienia o 18 trójsystemowych Coradi Stream, które będą mogły poruszać się z prędkością 200 km/h. Docelowo mają zastąpić między Brukselą a Amsterdamem obecnie kursujące tu składy Intercity Direct złożone ze zmodernizowanych wagonów ICRm z lat 80-tych i lokomotyw wielosystemowych Bombardiera. Całkowita wymiana taboru ma dokonać się w roku 2025 – podał portal rynek-kolejowy.pl.

W Holandii trwają już intensywne testy pierwszych zamówionych w Chorzowie pociągów Coradia Stream. Są one przeznaczone wyłącznie do obsługi połączeń Intercity. Z pasażerami wyjadą na trasę dopiero w 2020 roku. Połączą Amsterdam, Rotterdam i Bredę. 

Pociągi powstają w nowej hali zakładu w Chorzowie

Jak podkreśla Alstom, zestaw Coradia Stream został zaprojektowany przez międzynarodowy zespół sześciu narodowości i jest wynikiem ś cisłej współpracy między zakładami Alstom w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i Polsce. W Chorzowie na potrzeby produkcji tych pociągów otwarto nową halę.

– Muszę zaznaczyć, że chorzowski Alstomu będzie produkował te pociągi od początku do końca, w zupełnie nowej hali, którą dziś otwieramy. Zbudowaliśmy niezwykle młody zespół, głównie z myślą o projekcie Coradia Stream. Pracują tu ludzie 11 narodowości, 15% z Was to kobiety. Jestem z tego niezwykle dumny  – mówił w listopadzie ubiegłego roku Radosław Banach, dyrektor zarządzający Alstom Polska i szef chorzowskiej fabryki.

W Chorzowie częściowo powstają także pociągi Coradia Stream dla kolei włoskich, przeznaczone do połączeń regionalnych. Są one wykańczane w fabryce w Savigliano, obok hal produkcyjnych, w których budowano pociągi Pendolino dla PKP.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.