Niebawem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym będzie można oglądać nową atrakcję. To las deszczowy. Obiekt powstaje w miejscu wyburzonej żyrafiarni.
Las deszczowy w sercu Górnego Śląska
Przypomnijmy, że imitacja lasu deszczowego powstająca w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym budowana jest w miejscu po zburzonej jesienią 2021 roku żyrafiarni. 26 października 2021 roku w gmachu Sejmu Śląskiego podpisano umowę na realizację nowej inwestycji w chorzowskim ZOO. Z kolei w środę, 10 listopada, przystąpiono do rozbiórki budynku starej żyrafiarni. Zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku gmach nie był używany od 2018 roku, kiedy żyrafy i nosorożce przeniesiono do nowej lokalizacji. To właśnie w tym miejscu ma powstać nowy pawilon.
Przedstawiciele Parku Śląskiego wyjaśniali wówczas, że całoroczny Las Deszczowy ma powstać w ciągu około 400 dni.
- W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent – mówiono wówczas.
Kiedy w marcu 2022 roku informowano o postępach prac, rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego informował, że po zrealizowaniu inwestycji do chorzowskiego ZOO zostaną sprowadzone gatunki, których do tej pory w chorzowskim ZOO nie było. W tym to m.in. leniwce, kapibary, mrówkojady, wyjce czy wydry amerykańskie (ariranie).
W marcu 2022 roku raportowano, że udało się już zbudować nowy budynek, a w toku były prace wykończeniowe. Szykowano się do położenia kostki brukowej i montażu paneli na elewacji. Szacowano też, że zakończenie prac budowlanych jest wstępne określane na styczeń 2023 roku. Zakładano jednak, że z uwagi na sytuację geopolityczną termin oddania inwestycji może się przedłużyć.
Na jakim etapie inwestycja jest obecnie?
Prace trwają. Jak informuje biuro prasowe marszałka województwa śląskiego, „las deszczowy w śląskim zoo będzie unikatem. I jak dotąd pierwszym w kraju takim projektem. Obiekt ma być całoroczny”.
- W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego, tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Inwestycja warta blisko 18 mln złotych zostanie sfinalizowana w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a ekspozycja ma być dostępna dla gości od czerwca 2023 roku.