Wiadomości z Chorzowa

W chorzowskim ZOO powstaje imitacja lasu deszczowego. Znana jest już data jego otwarcia

  • Dodano: 2023-02-24 09:15, aktualizacja: 2023-02-24 10:17

Niebawem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym będzie można oglądać nową atrakcję. To las deszczowy. Obiekt powstaje w miejscu wyburzonej żyrafiarni. 

Las deszczowy w sercu Górnego Śląska

Przypomnijmy, że imitacja lasu deszczowego powstająca w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym budowana jest w miejscu po zburzonej jesienią 2021 roku żyrafiarni. 26 października 2021 roku w gmachu Sejmu Śląskiego podpisano umowę na realizację nowej inwestycji w chorzowskim ZOO. Z kolei w środę, 10 listopada, przystąpiono do rozbiórki budynku starej żyrafiarni. Zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku gmach nie był używany od 2018 roku, kiedy żyrafy i nosorożce przeniesiono do nowej lokalizacji. To właśnie w tym miejscu ma powstać nowy pawilon.

Przedstawiciele Parku Śląskiego wyjaśniali wówczas, że całoroczny Las Deszczowy ma powstać w ciągu około 400 dni.

- W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent – mówiono wówczas. 

Kiedy w marcu 2022 roku informowano o postępach prac, rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego informował, że po zrealizowaniu inwestycji do chorzowskiego ZOO zostaną sprowadzone gatunki, których do tej pory w chorzowskim ZOO nie było. W tym to m.in. leniwce, kapibary, mrówkojady, wyjce czy wydry amerykańskie (ariranie). 

W marcu 2022 roku raportowano, że udało się już zbudować nowy budynek, a  w toku były prace wykończeniowe. Szykowano się do położenia kostki brukowej i montażu paneli na elewacji. Szacowano też, że zakończenie prac budowlanych jest wstępne określane na styczeń 2023 roku. Zakładano jednak, że z uwagi na sytuację geopolityczną termin oddania inwestycji może się przedłużyć.

Na jakim etapie inwestycja jest obecnie?

Prace trwają. Jak informuje biuro prasowe marszałka województwa śląskiego, „las deszczowy w śląskim zoo będzie unikatem. I jak dotąd pierwszym w kraju takim projektem. Obiekt ma być całoroczny”.

- W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego, tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Inwestycja warta blisko 18 mln złotych zostanie sfinalizowana w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a ekspozycja ma być dostępna dla gości od czerwca 2023 roku.

W chorzowskim ZOO powstaje imitacja lasu deszczowego. Znana jest już data jego otwarcia

Magdalena MajeranekMagdalena Majeranek
Źródło: śląskie.pl, Śląski Ogród Zoologiczny, własne, fot. Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również