Wiadomości z Chorzowa

W ciągu trzech lat Ruch Chorzów dostał z kasy miasta blisko 13 mln zł!

 • Dodano: 2020-07-13 17:15

Miasto w ciągu ostatnich trzech lat kupowało akcje Ruchu Chorzów, pożyczało klubowi pieniądze i zawierało umowy na promocję Chorzowa. W sumie zebrało się tego blisko 13 mln złotych. 

Miasto kupowało akcje Ruchu Chorzów

Największe wsparcie z kasy miasta dla klubu z Cichej to zakup akcji spółki Ruch Chorzów SA. Z informacji przedstawionej przez Wiesława Ciężkowskiego, zastępce prezydenta Chorzowa wynika, że w sumie wydano na to aż 6 421 076 zł. Dwa lata temu były to dwa pakiety akcji o wartości ponad 5,3 mln zł, a w tym roku miasto kupiło kolejny pakiet o wartości 1,1 mln zł. Pieniądze na tegoroczny zakup akcji pochodziły ze środków, które pierwotnie w budżecie miasta miały być przeznaczone na promocję miasta poprzez sport. Z powodu pandemii koronawirusa te działania zostały jednak ograniczone, a Rada Miasta Chorzów jednogłośnie zdecydowała o przesunięciu tych pieniędzy na akcje Niebieskich. 

Chorzów pożyczył Ruchowi pieniądze i wydłużył termin spłaty

Miasto ratowało także budżet Ruchu Chorzów pożyczkami z własnego budżetu. W 2019 roku były to dwie pożyczki na łączną sumę 2 mln zł. Pieniądze miały zostać zwrócone do 16 grudnia 2019 roku. Klub, z powodu problemów finansowych, poprosił jednak o wydłużenie czasu spłaty do 31 października 2020 r., na co zgodzili się chorzowscy radni. Niewykluczone, że ten dług zostanie zamieniony na akcje klubu. Taki pomysł pojawił się podczas negocjacji kibiców Niebieskich z głównymi udziałowcami Ruchu Chorzów. W tym samym czasie co miasto 2-milionowej pożyczki udzielił Niebieskim Zdzisław Bik, właściciel firmy Carbonex i ta pożyczka została już zamieniona na akcje klubu. 

Niebiescy promują Chorzów za pieniądze miasta

Dużym zastrzykiem gotówki dla klubowego budżetu Niebieskich są także umowy na promocję Chorzowa poprzez sport. W ubiegłym roku Ruch Chorzów za takie działania dostał z kasy miasta 4 mln zł. W ramach umowy m.in. umieścił herb miasta na ubraniach zawodników i w klubowych materiałach, emitował reklamy miasta podczas spotkań oraz organizował akcje społeczne, imprezy sportowe dla dzieci i spotkania z seniorami. W tym roku na taką promocję zaplanowano kolejne 2 mln zł, ale z powodu pandemii koronawirusa przerwano piłkarskie rozgrywki i dużych działań trzeba było zrezygnować. Ostatecznie miasto zawarło z klubem umowę na promocję miasta w internecie na czym Ruch Chorzów zarobił 300 tys. zł. 

Miasto wspiera także UKS Ruch Chorzów oraz stowarzyszenie kibiców 

W ciągu ostatnich trzech lat UKS Ruch Chorzów m.in. na prowadzenie pozalekcyjnych zajęć dla dzieci otrzymał blisko 200 tys. zł dotacji, a Stowarzyszenia „Niebieska Ruda Śląska” na organizację i prowadzenie projektu „Kibice razem” 150 tys. zł. 

Wiceprezydent Ciężkowski dodaje, że Ruch Chorzów korzysta ze sportowej infrastruktury stadionu przy ul. Cichej za tylko za 100 zł rocznie. Niebiescy mogą także korzystać z innych miejskich obiektów płacąc tylko 1 zł za godzinę zamiast ceny cennikowej.
 

Komentarze (5)    dodaj »

 • Pola

  To jest niegospodarność w kryminalny klubik ładować kasę mieszkańców. Niech sobie znajdą sponsora ale nie miasto.

 • Teo

  Zamknąć te spółkę! Misto odżyje finansowo. Historia klubu to już historia a teraz to żenada i wstyd.

 • Teo

  Zamknąć te spółkę! Misto odżyje finansowo. Historia klubu to już historia a teraz to żenada i wstyd.

 • Hit

  Żeby mi tak miasto co dało..... marzenia

 • Anna

  Po co?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również