Wiadomości z Chorzowa

W miejscu sędziwych topoli na promenadzie gen. J. Ziętka nasadzono nowe, młode drzewa

  • Dodano: 2021-05-25 14:45

W Parku Śląskim trwa rewitalizacja zieleni. W miejscu sędziwych topoli na promenadzie gen. J. Ziętka nasadzono nowe, młode drzewa. Na odcinku od al. Harcerskiej do Wiązowej oczy przechodniów cieszyć będzie aż 100 topoli berlińskich.

Pod koniec lutego br. mieszkańcami Chorzowie wstrząsnęła informacja o wycince kilkudziesięciu topoli rosnących wzdłuż promenady im. gen. Jerzego Ziętka, pomiędzy Stadionem Śląskim i Dużym Stawem. Jak informowali wówczas przedstawiciele Parku Śląskiego, wycinka spowodowana była złym stanem drzew. 

- Stary drzewostan został uporządkowany, ze względu na swój stan zagrażał przechodniom. Zdarzały się sytuacje, w których wiekowe gałęzie podczas silnego wiatru spadały na ziemię - czytamy na stronie Parku Śląskiego. 

Obecnie w parku trwają nasadzenia nowych drzew. Teren został dobrze przygotowany. Stare korzenie usunięto i przemielono. Sadzonki mają średnio po 4 metry wysokości, wkopywane są w dwóch szpalerach. 

- Topole berlińskie zostały wybrane nieprzypadkowo. To jeden z najbardziej popularnych gatunków topól, który doskonale sprawdza się w warunkach parkowych. Nie wymaga zbyt wilgotnej gleby. W początkowym stadium rozwoju cechują się błyskawicznym przyrostem, dzięki temu nie będziemy musieli czekać dziesięcioleci, aby w miejscu starych, chorych drzew z promenady Ziętka pojawiły się ich godni następcy - czytamy na stronie Parku Śląskiego

Dodatkowo, wzdłuż promenady wkopane zostaną ekrany, które będą zapobiegać przerastaniu korzeni w głąb spacerowych alejek. Całość wykończy nowy trawnik. Prace wykonywane są w ramach części zadania p.n. "Inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja terenów zieleni Parku" realizowanego w ramach Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.