Wiadomości z Chorzowa

Zatrzymano kolejnych nietrzeźwych kierowców. Co grozi za jazdę po alkoholu?

  • Dodano: 2022-03-14 11:45

„Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” – czy istnieje kierowca, który nie spotkał się z tym hasłem? Niestety pomimo medialnego szumu oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców. Tylko w ciągu minionego weekendu chorzowscy policjanci zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących i 1, który wsiadł za kierownicę swojego auta będąc pod wpływem narkotyków.

Podsumowanie minionego weekendu. Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości policjanci informują każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym. Tylko w ciągu minionego weekendu chorzowscy policjanci zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących i 1, który wsiadł za kierownicę swojego auta będąc pod wpływem narkotyków.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości to wykroczenie lub przestępstwo!

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

- Apelujemy! Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Apelujemy również do wszystkich mieszkańców Miasta Chorzowa! Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie, tym samym zapobiec tragedii. Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach. Wspólnie możemy zrobić wiele, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym skrajnej nieodpowiedzialności, jaką jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu - apelują chorzowscy policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również