Wiadomości z Chorzowa

Zdjęcia „Dwóch Góralek” poszukiwane! Park Śląski prosi o pomoc

  • Dodano: 2021-01-22 13:00

Park Śląski przymierza się do zrekonstruowania rzeźby „Dwie Góralki”. Niestety, do dziś po dwóch postaciach kobiecych zostały jedynie buty. Władze WPKiW szukają zdjęć, na podstawie których można odtworzyć wyjątkową rzeźbę.


Rzeźba „Dwie Góralki” została stworzona przez Jerzego Egona Kwiatkowskiego, znanego rzeźbiarza pochodzącego z Górnego Śląska. Można ją było podziwiać w Galerii Rzeźby Śląskiej, w pobliżu restauracji Łania, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Z biegiem lat coraz bardziej niszczała.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko  fragmenty nóg góralek. Teraz rzeźba ma szansę na powrót do pierwotnej świetności. Jest jednak jeden problem. Brakuje zdjęć, na podstawie których można ją odnowić. Z tej też przyczyny przedstawiciele Parku Śląskiego zwracają się do mieszkańców województwa śląskiego, ale nie tylko,  z prośbą o pomoc. 

Chcielibyśmy poddać ją pracom konserwatorskim, ale zachowały się jedynie fragmenty nóg. Aby móc wykonać rzetelnie rekonstrukcję rzeźby potrzebne nam są materiały archiwalne - zdjęcia lub filmy, na których jest ona widoczna. Prosimy Państwa o polubienie i udostępnianie, aby informacja dotarła do jak największej ilości osób. Wspólnymi siłami na pewno nam się uda – czytamy w komunikacie Parku Śląskiego.


Posiadacze zdjęć proszeni są o komentarz (pod postem Parku Śląskiego na Facebooku), wiadomość prywatną lub przesłanie fotografii maila na adres: marketing@parkslaski.pl.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Bebe

    Chyba trzeba było zabrać się za renowację wcześniej, a nie beztrosko dopuścić do tak drastycznego uszkodzenia rzeźby. Najwyraźniej nikt z administracji parku nie dogląda na bieżąco jego wyposażenia :/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.