Wiadomości z Chorzowa

Agregat uprawowy – jakie maszyny zastępuje?

  • Dodano: 2024-12-03 13:00

Przez całe tysiąclecia rolnictwo opierało się na pracy ludzi, a z czasem także zwierząt. Pierwsze narzędzia ułatwiały te zadania, ale nadal wymagały siły fizycznej i wytrzymałości, a przygotowanie gleby, zasiew, pielęgnacja plonów czy zbiory zajmowały mnóstwo czasu i pochłaniały wiele energii. Wraz z rewolucją przemysłową również rolnictwo ulegało stopniowej modernizacji. Urządzenia ręczne zastępowane były mechanicznymi, znacznie wydajniejszymi, ale konstruktorzy na tym nie poprzestali. Analizując poszczególne procesy składające się na produkcję rolną, niejednokrotnie udawało się połączyć funkcjonalność kilku maszyn w jednej, dzięki czemu praca stawała się szybsza, tańsza i wygodniejsza. Do takich właśnie urządzeń, zastępujących kilka innych, należy agregat uprawowy. Sprawdź, co to za maszyna, z jakimi rodzajami mamy do czynienia i jak przygotować się na awarie.

Czym jest agregat uprawowy?

W mechanice słowa „agregat” używa się do opisywania kilku urządzeń, które zostały połączone w funkcjonalną całość. W przypadku agregatu rolniczego chodzi oczywiście o połączenie maszyn rolniczych. Najczęściej maszyna spełnia jednocześnie rolę glebogryzarki, brony oraz kultywatora. Efekt jej pracy musi być zatem identyczny, jak w przypadku użytkowania poszczególnych sprzętów. I rzeczywiście – agregat uprawowy pozwala na kompleksowe przygotowanie gleby pod zasiew poprzez rozdrabnianie i spulchnianie jej wierzchniej warstwy, usuwanie chwastów oraz rozbijanie twardej warstwy gruntu. Po zastosowaniu agregatu gleba jest lepiej przygotowana na przyjęcie ziarna, które ma dzięki temu większą szansę na wykiełkowanie i wydanie obfitych plonów.

Korzyści ze stosowania agregatu rolniczego zamiast poszczególnych maszyn są oczywiste: to oszczędność czasu potrzebnego na pracę na roli, a także energii, którą na te działania trzeba poświęcić. Jest jeszcze jedna zaleta: troska o stan gleby. Należy pamiętać, że każda ingerencja, zwłaszcza stosowanie nacisku ciężkich maszyn, może powodować ubijanie gleby i utratę jej właściwości. Dzięki agregatowi takie ryzyko podejmujemy tylko raz.

O wiele łatwiej i taniej jest także dbać o stan techniczny jednej maszyny niż kilku. Poszczególne części zużywają się w sposób naturalny, czasami dochodzi również do niespodziewanych awarii. Elementy do naprawy maszyn uprawowych zajdziesz tutaj: lebko.pl/czesci-maszyn/brony oraz na innych podstronach sklepu.

Rodzaje agregatów uprawowych

Agregat agregatowi nierówny. Tak naprawdę pod tym określeniem spotkać możemy kilka urządzeń zastępujących różne maszyny. Najczęściej mówimy o trzech głównych typach agregatów uprawowych, którymi są agregaty bierne, agregaty uprawowo-siewne oraz agregaty ścierniskowe.

Agregaty bierne, nazywane przedsiewnymi, mają za zadanie poprawić stan gleby po orce lub po uprawie bezorkowej. Składają się one z kilku rzędów zębów przymocowanych do ramy, wału oraz wymiennej stópki. Mocowane są na TUZ.

Agregat uprawowo-siewny stanowi połączenie agregatu biernego z siewnikiem pneumatycznym. Maszyna jednocześnie przygotowuje glebę pod zasiew, jak i ten zasiew wykonuje, znacząco skracając czas pracy i zmniejszając jej energochłonność. Warto mieć na uwadze, że sprzętem tym można posługiwać się wyłącznie na lekkich glebach, niewymagających intensywnych prac wstępnych.

Agregat ścierniskowy składa się z kultywatora, talerzy, zębów oraz jednego lub więcej wałów rurowych. Z jego pomocą można spulchniać glebę, kruszyć bryły, usuwać chwasty i mieszać glebę z nawozami. To maszyna o dużej mocy i możliwościach, idealna na trudne gleby, również te zaskorupione czy z dużą pozostałością roślinną.

Najczęstsze awarie agregatów uprawowych

Agregaty uprawowe pracują w bardzo ciężkich warunkach, dlatego awarie zdarzać się mogą stosunkowo często. Regularnie zachodzi także potrzeba wymieniania zużywających się elementów, aby maszyna działała płynnie i ergonomicznie. Silne tarcie w połączeniu z dużym naciskiem, a nierzadko również kwaśnym odczynem gleby, prowadzi do przyspieszonego niszczenia zębów, redliczek i gęsiostopek. Awarie występują niejednokrotnie w obrębie połączenia poszczególnych części agregatu, dlatego dobrze mieć pod ręką układy mocowania, śruby, wkładki, tulejki i wrzeciona.

Części zapasowe oryginalne i zamienne do naprawy agregatu uprawowego znajdziesz tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/agregaty-uprawowe/. Wszystkie produkty możesz dokładnie obejrzeć, przeczytać ich opisy, a następnie zamówić je z szybką wysyłką bez wychodzenia z domu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.