Wiadomości z Chorzowa

Jakie owoce dla cukrzyka?

  • Dodano: 2022-07-28 13:30, aktualizacja: 2022-07-29 10:32

Owoce mają wiele właściwości odżywczych, np. banany są dobrym źródłem witaminy B6 i witaminy C, a także magnezu, potasu i manganu. Ale nie wszystkie owoce są równe, jeśli chodzi o wartości odżywcze. Osoby chore na cukrzycę, lub dbające o sylwetkę, zwracają również uwagę na indeks glikemiczny. Dowiedzmy się zatem, które owoce mają niskie IG.

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) szereguje pokarmy pod względem tego, jak wpływają na poziom cukru we krwi. Pokarmy, które zawierają dużo węglowodanów powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Jedzenie pokarmów o niskim IG może być pomocne dla osób z cukrzycą i tych, którzy próbują schudnąć. Dieta o niższym IG jest związana z niższym ryzykiem otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Owoce o niskim IG

Istnieje wiele owoców, które mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że rozkładają się powoli i stopniowo uwalniają cukry do krwiobiegu. Oznacza to, że nie powodują one gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, co może być niebezpieczne dla osób z cukrzycą.

Jeśli jesteś cukrzykiem lub masz stan przedcukrzycowy, ważne jest, aby jeść pokarmy o niskim IG, aby nie doświadczyć gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

IG owoców możesz odczytać z licznych tabel, które znajdziesz w internecie. Możesz również zapytać dietetyka, które owoce będą dla Ciebie odpowiednie.

Truskawki

Truskawki są świetnym źródłem witaminy C i manganu. Zawierają również błonnik, który wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu, a także sprawia, że długo czujesz się syty. Są doskonałym źródłem antyoksydantów, które mogą pomóc w zapobieganiu rakowi i innym chorobom przewlekłym. Jednak prawdziwą korzyścią z jedzenia truskawek jest ich indeks glikemiczny. IG truskawek mieści się w przedziale od 23 do 29, co czyni je owocami, które można bezpiecznie jeść, jeśli próbujesz kontrolować cukrzycę lub schudnąć.

Jabłka

Jabłka są doskonałym źródłem witaminy C, folianów i potasu. Są również doskonałym źródłem beta-karotenu, przeciwutleniacza, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Jabłka są owocami o niskim IG i mogą być spożywane przez diabetyków. IG jabłek wynosi około 38.

Arbuz

Jest to jeden z najsmaczniejszych owoców o niskim IG. Arbuz zawiera mnóstwo witamin i minerałów, które są ważne dla Twojego zdrowia. Jest dobrym źródłem witaminy C, A oraz zawierają dużo potasu.

Arbuz ma indeks glikemiczny 35, więc jest bezpieczny dla cukrzyków. Oznacza to, że nie powoduje on skoków poziomu cukru we krwi tak bardzo, jak robią to pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym.

Jeśli stosujesz dietę low-carb lub próbujesz schudnąć, arbuz jest doskonałym wyborem owocowym, ponieważ jest niskokaloryczny, ale ma dużo składników odżywczych. Jest również dobrym źródłem błonnika, który pomaga w trawieniu i sprawia, że dłużej czujesz się syty po jego zjedzeniu.

Grejpfrut

Grejpfrut jest owocem o niskim IG, co oznacza, że ma wysoką zawartość błonnika i zawiera składniki odżywcze, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Owoc ten jest również bogaty w witaminę C, która pomaga neutralizować wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Grejpfrut jest dobrym źródłem potasu, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi poprzez działanie na nerki. Zawiera również przeciwutleniacze, które chronią przed rakiem i chorobami serca (np. likopen). 
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.