Wiadomości z Chorzowa

Mobilna gastronomia

  • Dodano: 2021-07-14 10:30

Food Trucki, zapewne kojarzysz tę nazwę i z dużym prawdopodobieństwem korzystałeś z menu tych mobilnych restauracji. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad otworzeniem własnego Food Trucka i spróbowania sił w branży gastronomicznej? Patrząc na coraz większą liczbę aut gastronomicznych w naszych miastach, zapewne takie myśli przebiegły przez głowę. Jak się okazuje wciąż jest wiele miejsca dla firm chcących rozwijać się w gastronomii, a rok 2020 miał spory wpływ na branżę gastronomiczną, przez co wiele Food Trucków nie powróci latem na nasze drogi. Dzisiaj już wiemy, że wirus przegra, a sytuacja, która była powodem zmartwień dla wielu osób dla Ciebie może być szansą, rynek nie znosi próżni i nisza na pewno się zapełni, pytanie czy Ty również na tym skorzystasz?

Food Trucki

Skoro mam już Twoją ciekawość warto rozłożyć całe zagadnienie na czynniki pierwsze, zaczynając od tego skąd się moda na food trucki wzięła i czy jest wciąż silna. Jak to często bywa moda na Food Trucki przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i jak się okazało, przyjęła się na dobre. W wielu miastach i miasteczkach znajdują się food trucki oferujące najrozmaitsze potrawy. Jedzenie z samochodów smakowało tak samo dobrze jak w restauracjach co mogło być dla wielu osób zaskoczeniem. Początkowo na polskim rynku dominowały mobilne burgerownie i dania typu fast food. Zasadniczo nie ma czemu się dziwić, jest to typowo „uliczne jedzenie” relatywnie łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Jednak rynek w pewnym momencie był już nasycony i zwiększanie konkurencji oferując to samo co inni nie miało większej racji bytu, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie klika wozów z jedzeniem złapało ugruntowaną pozycję. Postanowiono więc coraz częściej testować różne rozwiązania i dzisiaj food trucki sprzedają praktycznie wszystko: wędzone ryby, pizzę, mięso i masę innych potraw albo produktów.

Zapewne zastanawiasz się nad tym czy na rynku wciąż jest miejsce na kolejne samochody z jedzeniem i uspokajamy, takie miejsce jest a z powodu kryzysu będzie go jeszcze więcej. Liczba food trucków na polskich drogach stale rosła, ludzie znajdowali nowe nisze albo robili to co konkurencja tylko lepiej. Oczywiście osoby, które już są w tym biznesie będą twierdzić, że nie ma miejsca na kolejne food trucki na ulicach, ale to tylko obawa o utratę klienta.

Food truck to biznes jak każdy inny i wymaga dobrego biznes planu i choć z pozoru mniej zobowiązujący niż prowadzenie stacjonarnego punktu, to wciąż należy traktować to jako normalny biznes, tylko wtedy będzie można odnieść sukces.

Należy wziąć pod uwagę koszty jednorazowe jak zakup samochodu i jego przerobienie oraz koszty stałe jak zużycie wody/prądu/paliwo czy wydatki na jedzenie. Po podliczeniu ostatecznych kosztów wyjdzie to taniej niż stały punkt gastronomiczny, ale trzeba zawsze mieć kalkulator w dłoni przed rozpoczęciem biznesu.

Czy skonstruowanie food trucka jest trudne? Jeżeli zdecydujesz się zrobić to samemu, czas który na to poświęcisz może przynieść więcej kosztów niż jest to warte. Pamiętaj, że czas to pieniądz a zakładając, że budowa food trucka zajmie ci 3 miesiące a profesjonalnej firmie 2 tygodnie, to się okaże, że przez 2 i pół miesiąca mógłbyś zarabiać i wyjść na dużo większy plus. Dlatego polecamy korzystać ze sprawdzonych firm, które od lat zajmują się produkcją food trucków. Jednym z liderów na naszym rynku jest firma BANNERT producent przyczep i samochodów gastronomicznych. Liczne realizacje do zobaczenia na ich stronie potwierdzają, że znają się na swojej pracy. W portfolio posiadają samochody dla małych firm i restauracji, które chciały wejść na rynek food trucków.
Niezależnie na jaką opcję się zdecydujesz, życzymy powodzenia z nowym biznesem i kto wie, może spotkamy się, gdy przyjdziemy do Twojego food trucka po jedzenie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.