Wiadomości z Chorzowa

Wymiana pieca węglowego. Co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2017-08-28 10:00

Zbliża się sezon grzewczy. Wielu z nas posiada piece centralnego ogrzewania na węgiel. Jednak coraz częściej myślimy o ich wymianie. Na szczęście, nie jesteśmy skazani wyłącznie na paliwo w postaci węgla. Jakie zatem alternatywne rozwiązania są dostępne na polskim rynku?

Obecnie możemy wybierać między piecami, dla których paliwem wcale nie jest czarne złoto. Mowa tu o prądzie i gazie. To najczęściej one są wybierane. Czym się w skrócie charakteryzują?

Gaz i prąd: za i przeciw

Prąd jest bardzo proekologicznym źródłem ciepła. Oprócz tego bardzo bezpiecznym. Nie wybuchnie jak gaz. Jego użytkownikom nie grozi zaś np. zaczadzenie. Jednak warto nadmienić, że to najdroższy system grzewczy na rynku. Winną tej sytuacji jest wysoka cena prądu. To ona wpływa na duże sumy rachunków za ogrzewanie. Te zaś mogłyby nadwyrężyć nasz budżet domowy i doprowadzić do problemów finansowych. O ich skutkach można poczytać m. in. na blogu pozyczkowy-portal.pl. Chcąc uniknąć kłopotów, poszukajmy czegoś tańszego w eksploatacji. Ciekawą opcją w tym wypadku jest gaz ziemny. To  bezpieczny dla środowiska opał. Jest paliwem płynnym, które spala się całkowicie. Nie ma po nim żadnego śladu. W przypadku węgla zawsze trzeba martwić się o popiół. Jeśli chodzi o gaz, nie ma takiego problemu. Oczywiście można narzekać na wysokie koszty założenia całej instalacji grzewczej ( dużo wyższe niż w przypadku prądu). Wszystko wynagradzają zdecydowanie niższe rachunki niż przy ociepleniu elektrycznym. Jednak niezależnie, na co się zdecydujemy, możemy obniżyć koszty całej operacji dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW.

Dofinansowanie, czyli na co możemy liczyć?

W ramach walki ze smogiem wiele gmin postanowiło pomóc w częściowym sfinansowaniu wymiany pieców węgłowych na inne źródła ciepła. Jednak na pewnych warunkach. I tak przykładowo w ramach programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ”SMOG STOP: Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”, gdzie dofinansowanie sięgało prawie 25% zwrotu kosztów wymiany ( likwidacja i zakup nowego pieca) wniosek mogli składać tylko właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Wymagano też m. in. całkowitej likwidacji dotychczasowego ogrzewania na rzecz nowego.

Ceny

Spoglądając na ceny pieców elektrycznych i gazowych, pomoc ze strony instytucji państwowych tylko w niewielkim stopniu obniży koszty wymiany. Lwią  cześć kwoty na modernizację ogrzewania musimy pokryć z własnych środków. Problem, gdy ich nie mamy. Wówczas trzeba wziąć kredyt w banku. Jeśli otrzymamy negatywną odpowiedź na nasz wniosek, warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki ratalnej. Znajduje się ona w podstawowej w ofercie kilkudziesięciu firm pożyczkowych. Decydując się ostatecznie na taką formę finansowania, warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach dla naszej pożyczki. Takie działanie uchroni nas przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Nie wszystko da się przecież przewidzieć. Lepiej podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.