Wiadomości z Chorzowa

Akcja szczepienia lisów na terenie województwa śląskiego

  • Dodano: 2020-08-24 08:00, aktualizacja: 2020-08-21 07:05

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje o przeprowadzeniu na terenie województwa śląskiego akcji szczepienia lisów wolno żyjących w okresie od 12 do 30 września 2020 roku poprzez zrzucanie z samolotów specjalnej szczepionki.

Akcja będzie przeprowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionki będą zrzucane z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 7316 km2 terenów zielonych. Średnio na 1 km2 ma zostać rozrzuconych do 20 dawek szczepionki. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 146320 dawek ww. szczepionki.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych krążków  o zapachu  „zepsutej ryby”. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych  np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.   

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą dotkniętej kostki. Jednocześnie przypominamy, że  przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu  akcji  nie wolno wyprowadzać zwierząt  domowych na  tereny niezabudowane.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku na wiosnę i w jesieni.

Komentarze (1)    dodaj »

  • JP2

    To nawet i lisom nie przepuszczą?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również