Wiadomości z Chorzowa

Blisko dziesięć projektów z Chorzowa w Marszałkowskim BO. Głosowanie trwa do 19 września

 • Dodano: 2021-09-07 12:30

Padł rekord – aż 10 projektów z Chorzowa trafiło do finalnej puli pomysłów poddanych pod głosowanie mieszkańców województwa śląskiego w tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na co można oddać swój głos?

Miasto Chorzów godnie reprezentowane w tegorocznej, III. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego? Zdecydowanie! Z naszego miasta blisko dziesięć projektów przeszło eliminację komisji konkursowej i zakwalifikowało się do finałowej puli, na którą od 1 do 19 września mogą głosować mieszkańcy województwa śląskiego.

W kategorii EKO znalazł się m.in. projekt zagospodarowania parku na terenie zabytkowego kompleksu budynków Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Koszt to 250 tysięcy złotych.

Zadanie polega na urządzeniu zieleni wraz z budową małej infrastruktury na terenie parku okalającego Szpital Specjalistyczny, w tym jego część zabytkową. Obejmować będzie przegląd obecnego drzewostanu wraz z działaniami pielęgnacyjnymi, nowe nasadzenia (spore ubytki w drzewostanie spowodowane przejściem silnego wiatru, który powalił ok. 25 drzew) – przedstawiają projektodawcy.

Ponadto, pojawią się elementy małej architektury jak ławki i kosze na śmieci na nowych alejkach  koszy, a także karmniki dla zwierząt, w tym dzikich ptaków i wiewiórek.

Dla naszych „braci mniejszych” powstał inny projekt, który oprócz Chorzowa uwzględnia również Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Piekary Śląskie i Świętochłowice. Pomysł „Zaproś dudka do ogródka” ma zwiększyć docelowo populacje tych niezwykle potrzebnych ptaków w naszym regionie i ochronić ich tereny lęgowe. Budki dla dudków mają być rozdawane zainteresowanym mieszkańcom województwa śląskiego i trzeba je umieścić dość nisko, na wysokości 1,5-2 m. Koszt projektu wyceniono na 102 875 złotych.

Łącznie blisko dziesięć projektów z Chorzowa w Marszałkowskim BO

Wnioskodawcy z Chorzowa postanowili zgłosić wiele projektów o charakterze społecznym. Są to m.in. „Gromy i śpiewomy po naszemu”, czyli koncert Orkiestry Rozrywkowo-Koncertowej wraz z solistą. Celem zadania jest przybliżenie mieszkańcom muzyki rozrywkowej i kultury śląskiej przez organizację sześciu koncertów w domach kultury. Koszt to 234 tysiące złotych.

To także pomysł na aktywizację sportową mieszkańców Chorzowa. Jednym z nich jest „Volleyland – Śląskie. Od bajtla do oldboja – Regio Mistrzostwa”. O co chodzi? Mowa o organizacji mistrzostw podregionu w siatkówkę oraz siatkówkę plażową od najmłodszych dzieci do seniorów-oldbojów, z podziałem na kategorie wiekowe z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu sportowego. Projekt kosztuje 184 200 złotych.

Zainteresowani uczestnicy będą mogli brać udział w szkoleniach instruktorsko-trenerskich a także sędziowskich które będą dla chętnych otwarte. Piłka siatkowa jest w województwie Śląskimi podregionie jednym z najpopularniejszych sportów – deklarują pomysłodawcy.

W Chorzowie i Zabrzu może za to zostać wdrożony kolejny projekt stricte sportowy. Chodzi o organizację cyklu 12 turniejów piłki nożnej dla łącznie 480 dzieci z kategorii wiekowej U7 (do 7 lat) z wykorzystaniem zmodyfikowanej formuły rozgrywek Funino PL. Koszt to 85 130 złotych.

Funino PL to metoda, którą opracował trener piłkarski Horst Wein w połowie lat 80., służąca stymulowaniu talentu piłkarskiego wśród najmłodszych adeptów piłki nożnej. To metoda, która pozwala dzieciom podejmować samodzielnie decyzje, kształtując ich inteligencję w grze – czytamy.

Celem projektu jest stworzenie rozgrywek dla dzieci z kategorii wiekowej Skrzat, dla których nie są organizowane żadne rozgrywki ligowe.

To nie wszystko – mieszkańcy Chorzowa, Rudy Śląskiej i Piekar Śląskich mogą zyskać możliwość... spływu Brynicą! Mowa tu o organizacji zajęć sportowych na wodzie, w tym nauki wiosłowania i praktycznego radzenia sobie w trakcie spływów rzekami. Koszt projektu? 20 tysięcy złotych.

Cel? Promocja sportu, ale i zachowań prozdrowotnych i lokalnej turystyki poprzez zainteresowanie aktywnym spędzaniem czasu na łonie natury.

Dla Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Zabrza i Siemianowic pojawiła się za to propozycja sportowa uwzględniająca piłkę ręczną. To projekt organizacji otwartych mistrzostw podregionu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Koszt to 306 tysięcy złotych.

W każdym turnieju przewidziane są nagrody rzeczowe, ściśle związane z piłką ręczną. Zadanie, jeśli zostanie wybrane przez głosujących ma zostać zrealizowane bezpośrednio przed mistrzostwami świata w Polsce.

W mistrzostwach przewidziano aż 14 kategorii:

 • mini piłka ręczna dziewcząt/mini piłka ręczna chłopców,
 • U-12 dziewczęta/U-12 chłopcy,
 • młodziczki/młodzicy,
 • juniorki młodsze/juniorzy młodsi,
 • juniorki/juniorzy,
 • seniorki/seniorzy,
 • masters kobiety/masters mężczyźni.

W podregionie prężnie funkcjonuje 15 podmiotów związanych z piłką ręczną. Zawodniczki i zawodnicy podregionu co roku zdobywają medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Celem zadania jest popularyzacja dyscypliny wśród mieszkańców i wyniesienie na wyższy poziom rywalizacji sportowej oraz doskonalenie zawodowe 100 nauczycieli wf i trenerów – opisują pomysłodawcy.

Dla Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Rudy Śląskiej pojawił się projekt „Śląskie – opowiem Wam. Rzecz o przyrodzie, kulturze i historii”. Temat skierowany do grona osób zainteresowanych różnorodną tematyką jaką jest przyroda, kultura i historia. Koszt opiewa na 39 700 złotych.

Realizacja zadania będzie obejmowała cykl pokazów multimedialnych, prelekcji, wycieczkę z przewodnikiem. Podsumowaniem projektu będzie udział w koncercie zespołu, którego repertuar również porusza tematykę śląską i industrialną – przekonują pomysłodawcy.

Zrealizowany ma zostać również film ukazujący historię przemian - strat i zysków na przestrzeni lat, który zabierze w podróż po miejscach uchwyconych okiem kamery będącej wehikułem czasu. Opowie o ludzkich pasjach, pracy, identyfikacji i wynikającej z niego inspiracji. Poruszy też temat odpowiedzialności za to, co po sobie zostawimy

Projekty Parku Śląskiego w Marszałkowskim BO

Okazuje się, że kilka projektów dotyczy modernizacji Parku Śląskiego. Oprócz pomysłu stworzenia domu dla otocjonów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, o czym pisaliśmy kilka dni temu WPKiW może zyskać wiele, jeśli zakwalifikowane projekty znajdą uznanie głosujących. O czym mowa?

M.in. o Ekologicznym Placu Zabaw w Parku Śląskim, o powstaniu którego mówi się już od wielu lat. O tym, że Park Śląski potrzebuje placu zabaw z prawdziwego zdarzenia nie trzeba przekonywać nikogo. Co zatem przewidzieli wnioskodawcy?

Zadanie obejmuje budowę ekologicznego placu zabaw na polanie na rogu Alei Dojazdowej i Leśnej – po przeciwnej stronie Parku w porównaniu z obecnym placem zabaw. Kluczowym walorem placu będzie jego ekologiczny charakter. Plac będzie znajdował się wśród zieleni, a tworzenie placu zabaw będzie związane z nowymi nasadzeniami roślin, w tym stworzenie z nich elementów placu zabaw jak kopułowe altany, czy tunele – czytamy w opisie projektu.

Sam plac zabaw ma być umiejscowiony na ekologicznym podłożu przerastającym i przepuszczającym wodę. Dodatkową ekologiczną cechę placu zabaw mają stanowić elementy zawierające rozwiązania fotowoltaiczne oraz śmietniki w kształcie zwierząt uczące, jak segregować śmieci. Na placu zabaw znajdą się huśtawki, zjeżdżalnie, tyrolka, piaskownice, żywe tunele i kopułki oraz linowy zestaw sprawnościowy, całość zostanie ogrodzona a wzdłuż ogrodzenia będą posadzone rośliny. Koszt to 826 700 złotych.

To jednak nie wszystko – pojawił się również projekt o charakterze społecznym. Mowa tutaj o pomyśle „Roztańczony Park Śląski”, czyli cyklu imprez tanecznych, które miałyby się odbywać przez całe lato 2022 roku, w soboty od 2 lipca do 27 sierpnia. Lokalizacja? Duży Krąg taneczny, którego modernizacja zmierza do finału, a także tereny wokół Hali Wystaw Kapelusz.

Każdą imprezę rozpocznie występ profesjonalnych tancerzy, następnie odbędzie się lekcja tańca dla wszystkich chętnych, zaś wydarzenie zakończy spontaniczna zabawa – przedstawiają pomysł wnioskodawcy.

Tematami przewodnimi imprez mają być:

 • polskie tańce narodowe – polonez, krakowiak, mazur, kujawiak;
 • popularne tańce towarzyskie – walc, fokstrot, quickstep;
 • tańce latynoamerykańskie – samba, cha cha, rumba;
 • tzw. tańce użytkowe – salsa, bachata;
 • tańce country – irlandzkie, szkockie itd.

Cykl dopełni okazała salsoteka przy muzyce life zespołu kubańskiego – salsa zdecydowanie króluje w naszym województwie i jest tańczona coraz częściej w różnych przestrzeniach publicznych.

Na te i wiele innych projektów w ramach tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego można głosować do 19 września na specjalnie dedykowanej stronie. Oddać głos mogą wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Es

  To sobie pośpiewamy i popijemy. Typowi mieszkańcy Chorzowa. Durni, gburni, bezrozumni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również