Padł rekord – aż 10 projektów z Chorzowa trafiło do finalnej puli pomysłów poddanych pod głosowanie mieszkańców województwa śląskiego w tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na co można oddać swój głos?
Miasto Chorzów godnie reprezentowane w tegorocznej, III. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego? Zdecydowanie! Z naszego miasta blisko dziesięć projektów przeszło eliminację komisji konkursowej i zakwalifikowało się do finałowej puli, na którą od 1 do 19 września mogą głosować mieszkańcy województwa śląskiego.
W kategorii EKO znalazł się m.in. projekt zagospodarowania parku na terenie zabytkowego kompleksu budynków Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Koszt to 250 tysięcy złotych.
Zadanie polega na urządzeniu zieleni wraz z budową małej infrastruktury na terenie parku okalającego Szpital Specjalistyczny, w tym jego część zabytkową. Obejmować będzie przegląd obecnego drzewostanu wraz z działaniami pielęgnacyjnymi, nowe nasadzenia (spore ubytki w drzewostanie spowodowane przejściem silnego wiatru, który powalił ok. 25 drzew) – przedstawiają projektodawcy.
Ponadto, pojawią się elementy małej architektury jak ławki i kosze na śmieci na nowych alejkach koszy, a także karmniki dla zwierząt, w tym dzikich ptaków i wiewiórek.
Dla naszych „braci mniejszych” powstał inny projekt, który oprócz Chorzowa uwzględnia również Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Piekary Śląskie i Świętochłowice. Pomysł „Zaproś dudka do ogródka” ma zwiększyć docelowo populacje tych niezwykle potrzebnych ptaków w naszym regionie i ochronić ich tereny lęgowe. Budki dla dudków mają być rozdawane zainteresowanym mieszkańcom województwa śląskiego i trzeba je umieścić dość nisko, na wysokości 1,5-2 m. Koszt projektu wyceniono na 102 875 złotych.
Łącznie blisko dziesięć projektów z Chorzowa w Marszałkowskim BO
Wnioskodawcy z Chorzowa postanowili zgłosić wiele projektów o charakterze społecznym. Są to m.in. „Gromy i śpiewomy po naszemu”, czyli koncert Orkiestry Rozrywkowo-Koncertowej wraz z solistą. Celem zadania jest przybliżenie mieszkańcom muzyki rozrywkowej i kultury śląskiej przez organizację sześciu koncertów w domach kultury. Koszt to 234 tysiące złotych.
To także pomysł na aktywizację sportową mieszkańców Chorzowa. Jednym z nich jest „Volleyland – Śląskie. Od bajtla do oldboja – Regio Mistrzostwa”. O co chodzi? Mowa o organizacji mistrzostw podregionu w siatkówkę oraz siatkówkę plażową od najmłodszych dzieci do seniorów-oldbojów, z podziałem na kategorie wiekowe z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu sportowego. Projekt kosztuje 184 200 złotych.
Zainteresowani uczestnicy będą mogli brać udział w szkoleniach instruktorsko-trenerskich a także sędziowskich które będą dla chętnych otwarte. Piłka siatkowa jest w województwie Śląskimi podregionie jednym z najpopularniejszych sportów – deklarują pomysłodawcy.
W Chorzowie i Zabrzu może za to zostać wdrożony kolejny projekt stricte sportowy. Chodzi o organizację cyklu 12 turniejów piłki nożnej dla łącznie 480 dzieci z kategorii wiekowej U7 (do 7 lat) z wykorzystaniem zmodyfikowanej formuły rozgrywek Funino PL. Koszt to 85 130 złotych.
Funino PL to metoda, którą opracował trener piłkarski Horst Wein w połowie lat 80., służąca stymulowaniu talentu piłkarskiego wśród najmłodszych adeptów piłki nożnej. To metoda, która pozwala dzieciom podejmować samodzielnie decyzje, kształtując ich inteligencję w grze – czytamy.
Celem projektu jest stworzenie rozgrywek dla dzieci z kategorii wiekowej Skrzat, dla których nie są organizowane żadne rozgrywki ligowe.
To nie wszystko – mieszkańcy Chorzowa, Rudy Śląskiej i Piekar Śląskich mogą zyskać możliwość... spływu Brynicą! Mowa tu o organizacji zajęć sportowych na wodzie, w tym nauki wiosłowania i praktycznego radzenia sobie w trakcie spływów rzekami. Koszt projektu? 20 tysięcy złotych.
Cel? Promocja sportu, ale i zachowań prozdrowotnych i lokalnej turystyki poprzez zainteresowanie aktywnym spędzaniem czasu na łonie natury.
Dla Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Zabrza i Siemianowic pojawiła się za to propozycja sportowa uwzględniająca piłkę ręczną. To projekt organizacji otwartych mistrzostw podregionu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Koszt to 306 tysięcy złotych.
W każdym turnieju przewidziane są nagrody rzeczowe, ściśle związane z piłką ręczną. Zadanie, jeśli zostanie wybrane przez głosujących ma zostać zrealizowane bezpośrednio przed mistrzostwami świata w Polsce.
W mistrzostwach przewidziano aż 14 kategorii:
- mini piłka ręczna dziewcząt/mini piłka ręczna chłopców,
- U-12 dziewczęta/U-12 chłopcy,
- młodziczki/młodzicy,
- juniorki młodsze/juniorzy młodsi,
- juniorki/juniorzy,
- seniorki/seniorzy,
- masters kobiety/masters mężczyźni.
W podregionie prężnie funkcjonuje 15 podmiotów związanych z piłką ręczną. Zawodniczki i zawodnicy podregionu co roku zdobywają medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Celem zadania jest popularyzacja dyscypliny wśród mieszkańców i wyniesienie na wyższy poziom rywalizacji sportowej oraz doskonalenie zawodowe 100 nauczycieli wf i trenerów – opisują pomysłodawcy.
Dla Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Rudy Śląskiej pojawił się projekt „Śląskie – opowiem Wam. Rzecz o przyrodzie, kulturze i historii”. Temat skierowany do grona osób zainteresowanych różnorodną tematyką jaką jest przyroda, kultura i historia. Koszt opiewa na 39 700 złotych.
Realizacja zadania będzie obejmowała cykl pokazów multimedialnych, prelekcji, wycieczkę z przewodnikiem. Podsumowaniem projektu będzie udział w koncercie zespołu, którego repertuar również porusza tematykę śląską i industrialną – przekonują pomysłodawcy.
Zrealizowany ma zostać również film ukazujący historię przemian - strat i zysków na przestrzeni lat, który zabierze w podróż po miejscach uchwyconych okiem kamery będącej wehikułem czasu. Opowie o ludzkich pasjach, pracy, identyfikacji i wynikającej z niego inspiracji. Poruszy też temat odpowiedzialności za to, co po sobie zostawimy
Projekty Parku Śląskiego w Marszałkowskim BO
Okazuje się, że kilka projektów dotyczy modernizacji Parku Śląskiego. Oprócz pomysłu stworzenia domu dla otocjonów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, o czym pisaliśmy kilka dni temu WPKiW może zyskać wiele, jeśli zakwalifikowane projekty znajdą uznanie głosujących. O czym mowa?
M.in. o Ekologicznym Placu Zabaw w Parku Śląskim, o powstaniu którego mówi się już od wielu lat. O tym, że Park Śląski potrzebuje placu zabaw z prawdziwego zdarzenia nie trzeba przekonywać nikogo. Co zatem przewidzieli wnioskodawcy?
Zadanie obejmuje budowę ekologicznego placu zabaw na polanie na rogu Alei Dojazdowej i Leśnej – po przeciwnej stronie Parku w porównaniu z obecnym placem zabaw. Kluczowym walorem placu będzie jego ekologiczny charakter. Plac będzie znajdował się wśród zieleni, a tworzenie placu zabaw będzie związane z nowymi nasadzeniami roślin, w tym stworzenie z nich elementów placu zabaw jak kopułowe altany, czy tunele – czytamy w opisie projektu.
Sam plac zabaw ma być umiejscowiony na ekologicznym podłożu przerastającym i przepuszczającym wodę. Dodatkową ekologiczną cechę placu zabaw mają stanowić elementy zawierające rozwiązania fotowoltaiczne oraz śmietniki w kształcie zwierząt uczące, jak segregować śmieci. Na placu zabaw znajdą się huśtawki, zjeżdżalnie, tyrolka, piaskownice, żywe tunele i kopułki oraz linowy zestaw sprawnościowy, całość zostanie ogrodzona a wzdłuż ogrodzenia będą posadzone rośliny. Koszt to 826 700 złotych.
To jednak nie wszystko – pojawił się również projekt o charakterze społecznym. Mowa tutaj o pomyśle „Roztańczony Park Śląski”, czyli cyklu imprez tanecznych, które miałyby się odbywać przez całe lato 2022 roku, w soboty od 2 lipca do 27 sierpnia. Lokalizacja? Duży Krąg taneczny, którego modernizacja zmierza do finału, a także tereny wokół Hali Wystaw Kapelusz.
Każdą imprezę rozpocznie występ profesjonalnych tancerzy, następnie odbędzie się lekcja tańca dla wszystkich chętnych, zaś wydarzenie zakończy spontaniczna zabawa – przedstawiają pomysł wnioskodawcy.
Tematami przewodnimi imprez mają być:
- polskie tańce narodowe – polonez, krakowiak, mazur, kujawiak;
- popularne tańce towarzyskie – walc, fokstrot, quickstep;
- tańce latynoamerykańskie – samba, cha cha, rumba;
- tzw. tańce użytkowe – salsa, bachata;
- tańce country – irlandzkie, szkockie itd.
Cykl dopełni okazała salsoteka przy muzyce life zespołu kubańskiego – salsa zdecydowanie króluje w naszym województwie i jest tańczona coraz częściej w różnych przestrzeniach publicznych.
Na te i wiele innych projektów w ramach tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego można głosować do 19 września na specjalnie dedykowanej stronie. Oddać głos mogą wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego.