Wiadomości z Chorzowa

Nowy dom dla otocjonów? Śląskie Zoo zachęca do głosowania w Marszałkowskim BO

  • Dodano: 2021-09-05 15:30

Śląski Ogród Zoologiczny wystartował w tegorocznym Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. Zgłoszony projekt ma pomóc jednemu z rzadkich gatunków – mieszkańców zoo. Głosowanie trwa do 19 września!

Zbuduj ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym nowy dom dla otocjonów! W tym roku kolejny raz pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zgłosili niezwykle oryginalny projekt do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego!. To, czy projekt zostanie zrealizowany zależy od głosujących mieszkańców województwa śląskiego.

Otocjony wielkouche (Otocyon megalotis) są przedstawicielami rodziny psowatych, a ich charakterystyczną cechą są duże, sterczące uszy, które nie tylko dodają im uroku, ale przede wszystkim mają niezwykle ważną cechę – pozwalają na nasłuchiwanie podczas poszukiwania.

Otocjony na swoim? Śląskie Zoo zgłosiło projekt do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Otocjony, które zamieszkują chorzowskie zoo są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, stąd każde nowe młode, które urodzi się w ogrodzie zoologicznym, jest na wagę złota, gdyż pozwala na zwiększenie szans przetrwania tego gatunku.

Para chorzowskich otocjonów w 2020 roku doczekała się piątki młodych, a na początku tego roku młode wyjechały do innych europejskich ogrodów zoologicznych, aby tam dalej się rozmnażać. To duży wkład Śląskiego Zoo na rzecz ochrony tego gatunku. Otocjony są gatunkiem objętym Europejskim Programem Hodowlanym, w którym to programie Śląski Ogród Zoologiczny aktywnie uczestniczy.

W ubiegłym roku nasza para otocjonów doczekała się aż piątki młodych, które wyjechały do innych ogrodów, by tam dbać o przedłużenie gatunku. Obecny wybieg otocjonów ma już swoje lata i nie jest wystarczająco komfortowy dla swoich mieszkańców. Aby móc nadal aktywnie uczestniczyć w europejskim programie hodowli otocjonów potrzebny jest nowy wybieg i budynek hodowlany, które podniosą dobrostan zwierząt i będą atrakcyjne dla osób odwiedzających zoo – wyjaśniają władze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Budowa nowego obiektu dla otocjonów wielkouchych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym obejmie wybieg i budynek hodowlany wraz z podziemnym punktem widokowym. Celem stworzenia nowego obiektu jest zwiększenie dobrostanu zwierząt oraz atrakcyjność ekspozycji dla zwiedzających.

Centralną częścią planowanego wybiegu ma być podziemny punkt widokowy, który umożliwi obserwację zwierząt z poziomu gruntu (stojąc poniżej jego poziomu) w sposób nie zakłócający ich dobowego rytmu życia.

Projekt budowy nowego domu dla otocjonów, który stworzyli wspólnymi siłami stworzyli pracownicy zoo, przeszedł przez wszystkie etapy weryfikacji i trafił do finałowej puli pomysłów Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Aby pozwolić na realizację projektu „Otocjony na swoim – budowa wybiegu dla otocjonów wielkouchych” wystarczy wejść na stronę Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego i zagłosować na projekt Śląskiego Zoo. Zadanie znalazło się w kategorii EKO. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec województwa śląskiego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • XXL

    fajne majom te dakle :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również