Wiadomości z Chorzowa

Budowa drugiej linii „Elki” ruszyła. Kiedy Park Śląski zamknie kolejkowy „trójkąt”?

  • Dodano: 2023-03-21 09:15

Wczoraj informowaliśmy o starcie prac budowlanych drugiej linii „Elki”. Trasa biegnie między Wesołym Miasteczkiem i Planetarium nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Jak szybko Park Śląski chce zamknąć tradycyjny „Elkowy trójkąt”, czyli rozpocząć odbudowę trasy z Planetarium do Stadionu Śląskiego?

Wiele wskazuje na to, że do końca obecnego roku będziemy mogli cieszyć się drugą linią kultowej kolejki „Elka”. Wraz z nastaniem cieplejszych dni prace budowlane ruszyły pełną parą – przy alei Planetarium trwają roboty ziemne związane z wylaniem fundamentów pod stację przesiadkową, powoli pojawiają się też elementy żelbetowych słupów i ścian samej stacji. Zgodnie z założeniami cała linia biegnąca od Legendii do Planetarium ma być gotowa późną jesienią 2023 roku.

Powstaje pytanie, kiedy Park Śląski zamierza zamknąć „Elkowy trójkąt”, na co od lat czekają fani Kolei Linowej. Przez lata mogliśmy bowiem korzystać z trzech tras „Elki”: Stadion Śląski – Wesołe Miasteczko (którą odtworzono i zmodernizowano w pierwszej kolejności), Wesołe Miasteczko – Planetarium i Planetarium – Stadion Śląski.

Odbudowa tej ostatniej w teorii powinna być najłatwiejsza – przy dostosowaniu budowanej przy Planetarium stacji przesiadkowej „Elki” pozostaje przekształcenie przystanku przy Stadionie Śląskim i roboty związane odrestaurowaniem samej linii (słupy wraz z olinowaniem). Czy na trzecią trasę „Elki” będziemy musieli czekać blisko dekadę, jak miało to miejsce w przypadku obecnie budowanej linii? Mamy dobre wieści – pojawi się ona znacznie szybciej!

Kiedy wróci trzecia i ostatnia trasa „Elki”? Szybciej niż się wydaje!

Budowa trzeciego odcinka Kolei Linowej "Elka" to dalsza perspektywa na lata 2024-2025. Obecnie koncentrujemy się na realizacji bieżącej inwestycji tj. połączenia na trasie od Wesołego Miasteczka Legendii do Planetarium. Projekt oraz nowoczesna konstrukcja stacji przy Planetarium pozwoli na wybudowanie w przyszłości trzeciego odcinka "Elki' w kierunku Stadionu Śląskiego. Warto dodać, że w Parku Śląskim trwają intensywne prace nad modernizacją m.in. "Kanału Regatowego", przebudową kompleksu basenowego "Fala", do użytku również w tym roku oddane zostanie "Miasteczko Ruchu Drogowego". Park Śląski zmienia się z roku na rok, aby jeszcze lepiej służyć rekreacji i wypoczynkowi osób odwiedzających Park – informuje Aneta Miler, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Kolej linowa „Elka” pozostaje do dziś najdłuższą koleją nizinną w Europie. Po modernizacji główna trasa Stadion Śląski – Wesołe Miasteczko ruszyła 8 września 2013 roku w nowoczesnej odsłonie po 7-letniej przerwie i dokładnie po 46 latach od pierwszego przejazdu. Podczas przejażdżki „Elką” można podziwiać Park z zupełnie innej perspektywy. Z lotu ptaka widać ogrom parkowej przyrody oraz można podziwiać większość parkowych obiektów. Doskonałe możliwości obserwacyjne są największym atutem Elki.

Nie znasz historii „Elki”? Po raz kolejny zachęcamy do sentymentalnej podróży w przyszłość z naszym materiałem [LINK] opowiadającym o tej wyjątkowej atrakcji Parku Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również