Wiadomości z Chorzowa

Co nowego w Parku Śląskim? - Inwestycje i coś dla miłośników zwierząt!

  • Dodano: 2022-03-23 11:45
 

Nowe latarnie, renowacja jednej z parkowych rzeźb oraz wiosenne ptakoliczenie, to tylko niektóre z nowości w Parku Śląskim.

Aż 200 nowych latarni!

Uliczki Parku Śląskiego zostaną odpowiednio doświetlone za pomocą energooszczędnych, ledowych latarni. Władze WPKiW podpisały umowę na dostawę 200 z nich, które stopniowo z nich będą montowane na całym terenie parku. Do końca kwietnia pojawi się już 33 z nich, a reszta będzie pojawiać się stopniowo do początku przyszłego roku. Pierwszym z miejsc, które zostaną doświetlone, będą Ściany Mozaikowe, ktore znajdują się przy Alei Głównej. Kolejne montaże nowych latarni przewidziane są w okolicach:

  • Hali Wystawowej Kapelusz
  • świątyni Pietrycha
  • placu zabaw przy ulicy Harcerskiej
  • psiego wybiegu

Co ważne, nowe latarnie będą posiadały żarówkami LED z mocą 50, co w praktyce oznacza zwiększenie ilości światła aż o 1000 procent, porównując do standardowych żarówek.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 450 tysięcy złotych.

Nowy blask rzeźby "Rozdarcie"

Władze Parku Śląskiego kolejny raz zdecydowały się przekazać do renowacji rzeźbę, tym razem o nazwie "Rozdarcie" autorstwa Joachima Krakowczyka. Obiekt znajdował się od lat 70 XX wieku w Galerii Rzeźby Śląskiej - ekspozycji plenerowej na Aleji Łani. Obecnie wymaga pełnej konserwacji technicznej oraz zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, które powodują niszczenie eksponatu. "Rozdarcie" to druga z rzeźb Krakowczyka znajdująca się w parku, która została poddana pracom konserwatorskim, w ubiegłym roku była to konstrukcja "Symbioza".

Cena inwestycji wyniesie około 18 tysięcy złotych.

Sprawdź, jakie ptaki mieszkają w Parku!

Już w sobotę 26 marca odbędzie się na terenie parku Wiosenne Ptakoliczenie, poprowadzone przez Karolinę Skorb- pracownicę Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego. Podczas wydarzenia uczestnicy zweryfikują, jakie gatunki ptaków możemy spotkać w Parku Śląskim, a także których z nich jest najwięcej, a które są rzadkimi okazami.

Ptakoliczenie rozpocznie się przed Fundacją Park Śląski o godzinie 8:30 i potrwa około 3 godziny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona, a zapisy prowadzone są drogą mailową.

Zapisy pod adresem:  ewa.kulisz@parkslaski.pl


Źródło: Zofia Nowak

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również