Nauczyciele kilku szkół z Chorzowa informują, że nie odbywają się już tam zajęcia z edukacji regionalnej – twierdzi miejski radny, Grzegorz Krzak. To tylko zmiany organizacyjne, a edukacja regionalna jest nadal prowadzona – uspokaja zastępca prezydenta Chorzowa, Wiesław Ciężkowski.
Radny Krzak: Nauczyciele informują, że nie odbywają się zajęcia z edukacji regionalnej
W sprawie zajęć z edukacji regionalnej radny Grzegorz Krzak interweniował w interpelacji do prezydenta Chorzowa.
- Nauczyciele kilku szkół przekazali mi informację, że w placówkach, w których pracują, nie odbywają się już zajęcia pt. edukacja regionalna. Zajęcia te były zapisane w planach nauczania na rok 2019/2020. Zmiany wprowadzane w toku roku szkolnego wprowadzają pewien chaos i konieczność przyjęcia nowych planów. Edukacja regionalna prowadzona od wielu lat w chorzowskich szkołach jest wspaniałym przykładem działalności miasta na rzecz uświadamiania młodzieży z historii regionu i Chorzowa – twierdzi radny Krzak.
Zastępca prezydenta Chorzowa: Edukacja regionalna jest nadal prowadzona
Miasto nie zlikwidowało zajęć z edukacji regionalnej – zapewnia zastępca prezydenta Chorzowa, Wiesław Ciężkowski. Dodaje, że nadal, co miesiąc, finansowana jest jedna godzina takich zajęć na każdym oddziale, w każdej szkole samorządowej. Zmiany organizacyjne zostały wprowadzone jedynie przez dyrektorów dwóch szkół.
- Dyrektorzy szkół SP 14 oraz ZSG-U podjęli decyzję o rezygnacji z edukacji regionalnej – przedstawili aneksy do arkusza organizacyjnego. Edukacja jest włączona w treści przedmiotów, na których omawiane są elementy regionalizmu. Organizowane są wycieczki po okolicy i regionie – tłumaczy Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa.
Jako wsparcie zajęć z edukacji regionalnej samorząd Chorzowa m.in. zakupił dwa lata temu 100 egzemplarzy „Górnoślonskiego Ślabikorza”, czyli elementarza po śląsku. Ślabikorz to projekt Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana”, opracowany pod kierunkiem prof. Jolanty Tambor z Uniwersytetu Śląskiego. Urząd Miasta w Chorzowie był też przed laty pierwszą instytucją, która otrzymała certyfikat "Godomy po ślonsku".