Wiadomości z Chorzowa

Elewacja elektromarketu w centrum Chorzowa to samowola budowlana?

 • Dodano: 2019-08-01 07:00, aktualizacja: 2019-07-31 23:27

Prawdopodobnie w ciągu miesiąca będzie wydana decyzja o rozbiórce wielkoformatowej reklamy, który pokryła całą elewację nowego elektromarketu w centrum Chorzowa – poinformował nas Lech Ryszkiewicz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chorzowie. Wszystko wskazuje na to, że zostanie to uznane za samowolę budowlaną.

Elewacja nowego elektromarketu oszpeciła centrum Chorzowa

Nowy elektromarket został otwarty pod koniec czerwca, tuż obok zmodernizowanego rynku. Negatywnie zaskoczyła jego elewacja – cała pokryta zółto-czarną reklamą. Swojego oburzenia takim wyglądem sklepu nie krył Miejski Konserwator Zabytków.

- To jest antyarchitektura. Takie coś można postawić na jakiś głębokich przedmieściach, a nie w centrum miasta. Chorzów został oszpecony w najbardziej centralnym punkcie i to w momencie kiedy oddajemy mieszkańcom wyremontowany rynek, gdy odzyskujemy przestrzeń publiczną. Próbujemy zrobić coś dobrego, a ktoś psuje ten efekt w tak ordynarny sposób, że można się rozpłakać. To jest obraza dla wrażliwości mieszkańców Chorzowa – mówił wtedy Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków.

Prace związane z elewacją zgłoszono już po fakcie. Zostaną uznane za samowolę budowlaną?

To nie tylko antyarchitektura, jak nazwał elewację sklepu konserwator, ale prawdopodobnie samowola budowlana. Elektromarket został otwarty 27 czerwca, a zgłoszenia robót związanych z elewacją sklepu inwestor dokonał po fakcie, dopiero 15 lipca. Dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej chorzowskiego Urzędu Miasta, Mariusz Cup, wydał decyzję sprzeciwiająca się tym pracom. Inwestorowi przysługuje odwołanie do wojewody śląskiego. Jednak zdaniem dyrektora Cupa i Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wojewoda podtrzyma tę decyzję.

- Uważam, że to zgłoszenie nie powinno rodzić skutków prawnych, a jeżeli nie będzie rodziło skutków prawnych to elewacja elektromarketu zostanie uznana za samowolę budowlaną. Prawdopodobnie w ciągu miesiąca będzie wydana decyzja o rozbiórce tego rusztowania i ogromnej reklamy – powiedział Lech Ryszkiewicz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chorzowie.

Reklama jest niezgodna z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby elewacja elektromarketu była zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wtedy powiatowy inspektor musiałby ją zalegalizować. Jak poinformował nas dyrektor Mariusz Cup jest ona jednak niezgodna z tym planem. Dodatkowo według informacji przekazanej przez wydział prasowy Urzędu Miasta Chorzów sprzeczna z zatwierdzonym kilka lat temu planem budowlanym. Inwestor do tej pory nie zajął stanowiska w tej sprawie.

- Dział Nieruchomości analizuje wszelkie aspekty zgłoszenia – również pod kątem dokumentacji urzędowej – i po zgromadzeniu pełnej wiedzy, podejmiemy dalsze decyzje – poinformował Michał Mystowski, rzecznik prasowy Media Expert.

Czy w Chorzowie będzie uchwała krajobrazowa lub park kulturowy? 

Biuro prasowe Urzędu Miasto Chorzów poinformowało także, że trwają prace nad ustaleniem kwestii uporządkowania reklam w centrum miasta, ale jest za wcześnie aby mówić o kształcie tych działań. Sytuację mogłaby uregulować uchwała krajobrazowa, która obowiązuje m.in. w Gdańsku. Tam do 2020 roku obwiązuje okres przejściowy, ale z centrum miasta zniknęła już część wielkoformatowych billboardów. W niektórych rejonach innych miast wprowadzono także park kulturowy – to forma ochrony prawnej obszarów szczególnie cennych pod względem historycznym i społecznym. W Polsce taką ochroną objęte są m.in. stare miasto w Krakowie, ulica Piotrkowska w Łodzi, a nawet zabytkowa hałda w Tarnowskich Górach.

Komentarze (18)    dodaj »

 • Radek

  Dzięki tej reklamie wiecie jak dojechać do sklepu. A Chorzów to jeden wielki syf i nic mu już nie zaszkodzi

 • aaa

  to nie saturn

 • Kosmita

  Saturn już odleciał

 • kosmita

  Wywalić to w kosmos!

 • andzej

  jak w rudzie śląskiej zburzyli zabytkowe bunkier budują tam hale to gdzie był konserwator zabytków zajmuje się [...]ami w Chorzowie to wszystko wszystkim przeszkadza nie idzie zadowolić

 • ???

  Czy bunkier, a raczej schron bojowy, był wpisany do rejestru zabytków? Pewnie nie. Zresztą cały Obszar Warowny Śląsk liczył blisko 200 obiektów - wszystkie mają być zachowane? Po co?

 • Dnno

  Po to jest zabytek i jest W rejestrze zabytków

 • maciek

  I bardzo dobrze! Może jakaś impreza z okazji demontażu tego paskudztwa?

 • Zdzisław Dyrma

  Chętnie wpadnę z browarami ;)

 • Kosmita

  Browary podobno funduje Media Expert

 • Twoja Stara

  Wielka tragedia. Tylko nie płaczcie .

 • Twoja Stara

  Wielka tragedia , bo reklama wisi. Tylko nie płaczcie.

 • chorzowianin

  Jesteś tylko głupi czy coś jeszcze ci dolega?

 • Twój Stary

  Nie p[...]jcie sie czasem.

 • Wanda Sulkowska

  To ekspozycja nachalna, wizerunkowo paskudna, nieestetyczna, jest śmieciem i życzę sobie, aby zniknęła z pola widzenia. Płakać nie mam ochoty, ale wyrażam moją DEZAPROBATĘ na zaśmiecanie miasta.Taka reklama - to antyreklama, panie rzeczniku prasowy M.

 • chorzowianin

  Jak czytamy najprawdopodobniej zniknie!

 • Wanda

  Też tak myślę. Dobrze, że w UM jest wola walki o to!

 • chorzowianin

  Ale z uregulowaniem tego uchwałą krajobrazową się nie spieszą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również