Wiadomości z Chorzowa

Jest nowa ordynator, więc onkologia dziecięca w Chorzowie od grudnia wznowi działalność

  • Dodano: 2019-10-23 12:15, aktualizacja: 2019-10-23 15:27

W grudniu, po czterech miesiącach przerwy, wznowi działalność Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Nowym ordynatorem oddziału będzie Katarzyna Machnik, która pracowała już w tym szpitalu przez 11 lat. 

Katarzyna Machnik nowym ordynatorem onkologii dziecięcej w Chorzowie

Poszukiwania nowego ordynatora Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej trwały kilka miesięcy. Na ogłoszenia prasowe wydano około 12 tys. złotych, a dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie odbył kilkanaście spotkań ze specjalistami z całego kraju. Ostatecznie potrzebna specjalistka znalazła się na miejscu. Katarzyna Machnik podkreśla, że do powrotu na ten oddział i przyjęcia propozycji kierowania nim skłoniła ją miłość do hematoonkologii i oddany tej pracy zespół, który czeka w szpitalu. 

- Przede wszystkim jednak mali pacjenci hematoonkologiczni, którzy są specjalną grupą pacjentów. Oprócz profesjonalnego podejścia i profesjonalnego leczenia potrzebują również drugiego domu na wielomiesięczne, czasem wieloletnie, leczenie. Ten oddział zawsze w swojej tradycji takim drugim domem dla nich był. Nie da się do tego podchodzić bez emocji i nie może to być bez znaczenia - to jest taki podstawowy warunek – dodaje nowa ordynator. 

Katarzyna Machnik obecnie pracuje jeszcze w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie zajmuje się noworodkami. Jak podkreśla kierowanie dziecięcą onkologią to będzie o wiele cięższa praca, ale jest optymistką. Dobrej myśli jest także dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich.

- Rodzice już wiedzą, że oddział ruszy. Przychodzą i pytają się kiedy dokładnie. Mamy 20 łóżek na tym oddziale i wszystkie będą zajęte. Wrócą pacjenci, którzy byli tu dotychczasowo leczeni, którzy są związani z lekarzami i z oddziałem, ale będą też nowi pacjenci – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor ZSM w Chorzowie.

Onkologię dziecięcą zawieszono, bo brakowało specjalistów

Przypomnijmy, że chorzowski szpital zawiesił działalność Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej od 1 sierpnia tego roku. Trzeba było podjąć taką decyzję, bo dotychczasowa ordynator oddziału przeszła na emeryturę, a kolejny lekarz przeniósł się do innej placówki. Nowych specjalistów nie udało się wtedy znaleźć.

- Problem ze specjalistami nie występuje tylko w tej dziedzinie, jest też problem z pediatrami i innymi specjalistami. Powodem jest demografia, bo wielu lekarzy odchodzi na emeryturę i nie ma ich kto zastąpić. Winny jest m.in. system szkolenia specjalistów, który został zaniedbany – tłumaczy prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie dodaje, że trzeba wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i zrobić wszystko, by nie powtórzyło się to na innych oddziałach. 

- Jeżeli widzimy, że na oddziale są specjaliści, którzy są już w „dojrzałym” wieku, to musimy znaleźć także młodszego. Musimy szkolić, namawiać i zachęcać, po to by mieć w rezerwie jednego czy dwóch specjalistów, tak by nie dochodziło do takich sytuacji – podkreśla Jerzy Szafranowicz.

W przypadku Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej skończyło się dobrze i wznowi on działalność od 1 grudnia. Mimo to nadal poszukiwany jest przynajmniej jeden lekarz specjalista z duży stażem, ale jak podkreśla nowa ordynator oddziały rozmowy trwają, a ona sama jest w tej sprawie optymistką. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.