Wiadomości z Chorzowa

Nadano statut Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

 • Dodano: 2020-01-31 14:45

W budowanym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie trwa instalacja jednego z najbardziej spektakularnych obiektów – zabytkowego zespołu walcowniczego. Tymczasem instytucja zyskała już swój statut uzgodniony z Ministerstwem Kultury.

Muzeum Hutnictwa ma promować Chorzów

Choć Muzeum Hutnictwa nadal jest w fazie organizacji i ciągle trwa budowa jego siedziby, to ma już swój statut nadany przez chorzowską Radę Miasta. 

- Do zakresu działania Muzeum należy gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie zbiorów w zakresie przemysłu, hutnictwa , techniki, nauk technicznych oraz nauk pokrewnych związanych z przemysłem oraz historii Miasta Chorzów i regionu Śląska – czytamy w statucie instytucji.

W szczegółach mowa jest oczywiście o urządzaniu wystaw, prowadzeniu działalności edukacyjnej czy wydawniczej, ale również promowaniu Chorzowa, jako miejsca związanego z przemysłem hutniczym

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie kosztować 32 mln złotych

Prace budowlane w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej, gdzie Muzeum Hutnictwa będzie miało swoją siedzibę, rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. Obecnie dobiega końca czyszczenie historycznej elewacji dużej hali i wymiana poszycia dachowego w małej hali. Zamontowano także okna zgodne z historycznym charakterem obiektu.

- Część maszyn, w tym młot mostowy Escheringa, młot parowo powietrzny Brinkmanna stanęły już na uprzednio zamontowanych w hali fundamentach. Trwa instalacja jednego z najbardziej wymagających, a zarazem najbardziej spektakularnych obiektów – zabytkowego zespołu walcowniczego. W najbliższym czasie rozpoczną się prace posadzkowe i instalacyjne. Przygotowana została również aktualizacja aranżacji wystawy stałej – informuje Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa to pierwsza instytucja w Polsce, która w kompleksowy sposób opowie o historii tej gałęzi przemysłu. Koszt inwestycji to 32 mln złotych, z czego aż 15 mln złotych to dofinansowanie z funduszy unijnych. Szacunkowy koszt utrzymania Muzeum Hutnictwa to 700 tys. złotych rocznie. 

Komentarze (12)    dodaj »

 • Miasto

  Na Śląsku "życie gospodarcze" i inwestycje sprowadzają się do budowy muzeów bo to taki awangardowy pomysł na przyszłość. Jeszcze tysiąc lat Wielki Śląsk dobrze będzie żył w życiodajnym cieniu swojej przeszłości.Nie wystarczy Wam to mali i ślepi malkontenci?

 • Yo

  Po cholerę to muzeum? Kto będzie oglądał młoty ? Nie ma pilniejszych spraw w tym zaplutym mieście? Znów kilkanaście osób wskoczy na cieple, nikomu niepotrzebne posadki.

 • Ruy

  Najlepiej żeby tobie dali pieniądze na wódkę.

 • Nana

  A windy w wysokich budynkach (bez wind) będą?!

 • booblo

  a widziałeś kiedyś wyskokach budynkach bez windy 0d 0 do 10 pietra

 • Ratunku

  Banku banku...

 • osiol

  banku to ty kradniesz pieniądze

 • Yo

  A na amelungu dalej nie ma kibla.

 • Lukasz

  To idź [...] w krzaki

 • czytelnik

  Czy będzie remont ulicy metalowców? Teraz ta ulica wygląda fatalnie.

 • TLS handshake

  Metalowców oraz odcinek ulicy, chyba niczyjej (Alstomu?), biegnącej od strony ul. Nowej, gdzie po każdym deszczu jest wszystko zalane. Chodnik przy ulicy Nowej także prosi się o sprzątnięcie z niego błota.

 • Robertt

  Taaak niczyja. Ale do wlepiania mandatów źle zaparkowanym to już ulica miasta. Remonty i utrzymanie zimowe, posypywanie to już ulica niczyja a najlepiej Alstomu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również