Wiadomości z Chorzowa

Ponad 3,6 mln emerytów i rencistów otrzymało już czternastą emeryturę

  • Dodano: 2022-09-09 09:45

We wtorek 6 września milion emerytów i rencistów otrzymało czternastą emeryturę o łącznej wartości 1,2 mld zł. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie 10, 15 lub 20 września.

– Wypłata czternastek idzie zgodnie z planem. Wszystkie świadczenia przekazujemy na czas. Do tej pory wypłaciliśmy 4,4 mld zł, które trafiły do 3,6 mln emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich otrzymała czternastki w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto. Kolejni uprawnieni otrzymają dodatkowe świadczenie 10, 15 lub 20 września, razem z emeryturą lub rentą za ten miesiąc – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Kto dostanie czternastą emeryturę?

Prawo do czternastki mają osoby, które na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty, pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne lub inne świadczenie długoterminowe. Czternastki nie otrzymają osoby, które mają zawieszoną emeryturę lub rentę, bo np. przekraczają limity dorabiania do świadczenia z ZUS.

Czternastka na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. Na tę kwotę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem wynoszącym powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie nie zostanie przyznane, jeśli kwota ta będzie niższa niż 50 zł. Zatem na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 zł brutto.

Czternasta emerytura trafi w sumie do 9 mln emerytów i rencistów, w tym 8,1 mln z ZUS. Przyznaje się ją z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również