Wiadomości z Chorzowa

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie? Miejscy radni poparli pomysł społeczniczki

  • Dodano: 2022-10-28 12:00

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta przegłosowano obywatelski projekt uchwały zakładający nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet” rondu przy ulicy Nomiarki. W trakcie obrad padła konkurencyjna propozycja. Jaka?

Autorką pomysłu nazwania ronda przy ul. Nomiarki w pobliżu restauracji McDonald’s jest lokalna społeczniczka Elżbieta Czerepowicka, która postanowiła stworzyć petycję w tej sprawie i zebrała wystarczającą liczbę podpisów popierających inicjatywę. W czwartek podczas sesji Rady Miasta radni przystali na tę propozycję.

Głosowanie nad projektem uchwały rozpoczęło się od razu po rozpoczęciu posiedzenia z inicjatywy prezydenta Andrzeja Kotali, który zaproponował rozszerzenie porządku obrad i znakomita większość radnych (18 osób) zagłosowała za wdrożeniem tego pomysłu w życie. Przeciwne były dwie radne, a trzech radnych wstrzymało się od głosu.

Autorka pomysłu przypomniała, że w historii Chorzowa znajdziemy na przestrzeni wieków wiele śladów aktywności mieszkanek miasta, odnotujemy wiele nazwisk kobiet, dziś niestety zapomnianych, niegdyś znanych i szanowanych.

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie. Radni poparli pomysł Elżbiety Czerepowickiej

Wśród nich znaczącą postacią w historii ruchu kobiecego na Górnym Śląsku była Janina Omańkowska, pochodząca z Wielkopolski działaczka narodowościowa i oświatowa, posłanka na Sejm Śląski 1. Kadencji, która w 1923 roku przeprowadziła się z niemieckiego Bytomia do polskiej Królewskiej Huty. Zamieszkała przy ul. Wolności, a po śmierci spoczęła na cmentarzu św. Jadwigi. Warto pamiętać także o Petroneli Golasiowej (także Golaszowej), wieloletniej przewodniczącej Towarzystwa Polek w Królewskiej Hucie, Marii Marcinkowej, pierwszej kobiecie wybranej do Rady Miasta Królewska Huta, Matyldzie Ogórek po mężu Zang, jednej dwóch kobiet biorących udział w powstaniach śląskich z bronią w ręku, Emilii Hanke z domu Wojciechowskiej, żonie Edwarda Hankego, lekarce, działaczce, uczestniczce powstania wielkopolskiego, Annie Morkisz, znanej kilku pokoleniom chorzowian, nauczycielce, instruktorce harcerskiej, działaczce ruchu oporu, Otylii Tabackiej-Kałuża sportmence, lekkoatletce, mistrzyni Polski, czy też o Stanisławie Schoenemann-Łuniewskiej, więźniarce obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, która opiekując się najmłodszymi towarzyszkami niedoli zyskała miano „mateczki” – przypomniała Elżbieta Czerepowicka.

Elżbieta Czerepowicka argumentując swój pomysł wyjaśniła, że wśród mieszkanek Królewskiej Huty, a później Chorzowa było tysiące działaczek narodowościowych, należących do towarzystw kobiecych i organizacji społecznych, radnych, lekarek, nauczycielek, urzędniczek, hutniczek, górniczek - kobiet, które pracując zawodowo lub nie, mierzyły się z trudami dnia codziennego, a ich wkład w rozwój miasta i lokalnej społeczności zasługuje na pamięć potomnych.

Pomysł wywołał gorącą dyskusję podczas sesji RM

Petycja wpłynęła do Rady Miasta Chorzowa pod koniec sierpnia tego roku, a po pozytywnym rozpatrzeniu przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji pod przewodnictwem radnego Bartłomieja Czaji przeobraziła się w pełnoprawny projekt uchwały i trafiła pod obrady miejskich radnych 27 października.

Nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet” jest symbolicznym aktem upamiętniającym trud każdej z mieszkanek Chorzowa w walce o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, a także przypomina naszej lokalnej społeczności, że prawa człowieka i obywatela w ogóle, a prawa kobiet w szczególności, nie są czymś danym raz na zawsze — są czymś, co są czymś, co można stracić, jeżeli o ich obronę nie będzie się upominać świadome społeczeństwo obywatelskie – przekonuje autorka petycji.

W trakcie obrad rozgorzała jednak ideologiczna dyskusja, poruszająca m.in. wątek aborcyjny, co z uzasadnieniem petycji nie miało nic wspólnego. Padła również konkurencyjna propozycja. Radny Tomasz Piecuch reprezentując Zjednoczoną Prawicę wyszedł z inicjatywą zmiany nazwy na „Rondo Praw Kobiet i Dzieci Nienarodzonych”, jednak rada nie przychyliła się do wniosku.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Komentarze (10)    dodaj »

  • Wanda

    Pisowskie szambo wybiło i śmierdzi.

  • Potwór

    Czajkę przecież PiS nie kontroluje.

  • AntyRosjaninPISOWSKI

    Przedstawiciele Putin I Spółka się uruchomili na forum. Ile kopiejek za wpis batiuszka Cyryl teraz płaci??

  • Chop

    A gdzie rondo praw mężczyzn?

  • Wanda Sułkowska

    Pomysł świetny, miałam okazję, zachęcona przez pomyslodawców - bo oprócz Pani jest Pan, znany w Chorzowie społecznik i przyjaciel kobiet. Pomysł, który cieszy, jest z tych, który jest miodem na moje serce. Pomysł Piecucha głupawy, jak to pisowskie inicjatywy. Historyczny tekst o aktywnych Chorzowiankach - bardzo dobry i starannie zredagowany. Męskie komentarze gorzkie i brzydkie.

  • Liliana Postępowska

    A może by zebrać te wszystkie tęczowe postulaty w jedno i zrobić rondo imienia lewackich urojeń? No i od razu pytanie czy dyskryminacja kobiet jest wtedy gdy się ich nie bierze do wojska i pozwala wyjechać z kraju w trakcie wojny?

  • Potwór

    Kiedy będzie rondo PRAW ŚLĄZAKÓW DO WĘGLA.Te sprawy są obecnie bardziej pilne niż derymalstwa jakiejś Pani.

  • Edek

    PiSu się zapytaj durniu.

  • Lord

    Twój ukochany pis tak rządzi, idź do nich ze skargą dzbanie

  • Zbyszek H.

    Pań prezydent musi być często bity przez żonę zr takie rondo robi.... Współczuję A jak tam centralne na ul Dąbrowskiego Panie Prezydencie??

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również