Wiadomości z Chorzowa

Dziś Chorzów zyska Rondo Praw Kobiet. Uroczystość poprzedzi Konferencję Kongresu Kobiet

 • Dodano: 2023-03-15 09:30

Już w środę 15 marca rondo przy ulicy Nomiarki zyska nową nazwę. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku uchwałą stanie się Rondem Praw Kobiet. Uroczystość została zaplanowana na 15.00. To preludium do Konferencji Kongresu Kobiet w Świętochłowicach.

O pomyśle społeczniczki Elżbiety Czerepowickiej, która stworzyła specjalną petycję w sprawie nadania nazwy Rondo Praw Kobiet układowi drogowemu przy ul. Nomiarki (ze skrzyżowaniem ze zjazdem z DTŚ) w Chorzowie pisaliśmy w październiku ubiegłego roku [LINK]. Petycja, którą poparło ponad 300 osób trafiła do Rady Miasta Chorzów pod koniec sierpnia 2022 roku, a w trakcie październikowej sesji RM radni zdecydowali się przyjąć uchwałę w tej sprawie.

Nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet” jest symbolicznym aktem upamiętniającym trud każdej z mieszkanek Chorzowa w walce o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, a także przypomina naszej lokalnej społeczności, że prawa człowieka i obywatela w ogóle, a prawa kobiet w szczególności, nie są czymś danym raz na zawsze — są czymś, co są czymś, co można stracić, jeżeli o ich obronę nie będzie się upominać świadome społeczeństwo obywatelskie – przekonywała autorka petycji.

Elżbieta Czerepowicka argumentując swój pomysł wyjaśniła, że wśród mieszkanek Królewskiej Huty, a później Chorzowa było tysiące działaczek narodowościowych, należących do towarzystw kobiecych i organizacji społecznych, radnych, lekarek, nauczycielek, urzędniczek, hutniczek, górniczek - kobiet, które pracując zawodowo lub nie, mierzyły się z trudami dnia codziennego, a ich wkład w rozwój miasta i lokalnej społeczności zasługuje na pamięć potomnych.

Choć uchwała weszła w życie z dniem podjęcia to z oficjalnym odsłonięciem nowej nazwy władze Chorzowa czekały na dogodny moment. Zdecydowano, że nadanie imienia nastąpi w środę 15 marca o godz. 15.00. Zgodnie z zapowiedzią w uroczystości, oprócz prezydenta Chorzowa i miejskich samorządowców weźmie udział również posłanka Monika Rosa.

Nadanie nazwy Ronda Praw Kobiet poprzedzi Konferencję Kongresu Kobiet

Dwie godziny później w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach przy ul. Krauzego 1 rozpocznie się tegoroczna Konferencja Kongresu Kobiet. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli posłanka Monika Rosa i prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

W tym dniu na chwilę przeniesiemy się w czasie do końca XIX wieku i początku XX wieku, kiedy to o równe prawa kobiet i mężczyzn zabiegała zaledwie garstka najbardziej świadomych i chcących decydować o swoim życiu kobiet. W strojach z tych czasów zainscenizujemy wiec kobiet, oddając hołd naszym przodkiniom! Przebierzcie się za damy, robotnice, służące, praczki, załóżcie kapelusze i przybywajcie! – zachęcają organizatorzy.

Konferencja odbędzie się pod hasłem ENERGIA KOBIET! HERSTORIA- PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ- AKTYWNOŚĆ”. Wstęp wolny!

PROGRAM:

16.30 – 17.00
Rejestracja gości

17.00 – 17.05
Muzyczne powitanie – Joanna Dziwisz

17.05 – 17.30
Uroczyste otwarcie Konferencji Kongresu Kobiet – Jadwiga Garbaciok, radna Rady Miasta Świętochłowice, pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet w Świętochłowicach

17.30 – 18.10
Panel dyskusyjny 1. Herstoria – dziedzictwo naszych przodkiń

Uczestniczki:

 • Alina Bednarz, współautorka projektu Patriotki ze Śląska", twórczyni "Tyskiego Szlaku Kobiet"
 • Jadwiga Garbaciok, inicjatorka nadania skarpie w Świętochłowicach nazwy Skarpa Praw Kobiet
 • dr Halina Sobańska, twórczyni „Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet"
 • dr hab. Katarzyna Tobór-Osadnik, współtwórczyni projektu „Patriotki ze Śląska"

Moderacja: Monika Rosa, posłanka na Sejm RP

18.10 – 18.20
Muzyczny przerywnik – Joanna Dziwisz

18.20 – 18.30
Sztuka makijażu – wystąpienie fashionistki

18.20 – 19.20
Panel dyskusyjny 2. Przedsiębiorczynie, polityczki, działaczki społeczne inspirują i zarażają swoją energią!

Uczestniczki:

 • Beata Bala, radna Rady Miasta Katowice
 • Michalina Batóg, psychodietetyczka, edukatorka żywieniowa
 • Jolanta Daniluk, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach
 • Danuta Hein, poetka, specjalistka ds. rynku pracy, mediatorka i wizażystka
 • Ewa Radziewicz, doradczyni przedsiębiorczości społecznej i edukacyjnej
 • dr Anna Zasada-Chorab, radna Rady Miasta Siemianowice, dziekan Uczelni Korczakowskiej

Moderacja: Alina Bednarz, radna Sejmiku Woj. Śląskiego, aktywistka społeczna i dr hab. Katarzyna Tobór-Osadnik, nauczycielka akademicka, aktywistka społeczna

19.20 – 19.30
Prezentacja akcji ONE BILLION RISINGO (taniec przeciwko przemocy wobec kobiet) – Ewa Chmielewska, radna Rady Miasta Ruda Śląska, koordynatorka One Billion Rising

19.30 – 19. 45
Uroczyste zamknięcie Konferencji i podziękowania dla partnerów i sponsorów
Muzyczne zakończenie – Joanna Dziwisz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również