Wiadomości z Chorzowa

Ruch Chorzów dostanie 4 mln złotych – rozstrzygnięto konkurs na promocję miasta

 • Dodano: 2019-06-28 11:45, aktualizacja: 2019-07-03 10:04

Na Cichej z pewnością odetchnęli z ulgą. Ruch Chorzów wygrał konkurs na promocję miasta i  dostanie aż 4 mln złotych. To oznacza, że klub będzie mógł grać w III lidze, ale sam konkurs wzbudził spore kontrowersje. 

Pieniądze z konkursu uratują licencję na grę w III lidze

Niebiescy dostali licencję na grę w III lidze pod warunkiem, że do końca lipca spłacą wszelkie zadłużenia. Nieoficjalnie wiadomo, że zobowiązania wobec byłych trenerów i piłkarzy wynoszą około 700 tys. złotych. Ruch Chorzów musi także spłacić kolejną ratę postępowania układowego, która wynosi 400 tys. złotych. Klubowa kasa jest pusta, więc działacze Niebieskich oczekiwali szybkiego rozstrzygnięcia konkursu. Klub z Cichej był zresztą jedynym podmiotem, który zgłosił się do tego przetargu. Jak poinformowało Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Chorzów oferta Ruchu Chorzów otrzymała maksymalną liczbę punktów.

Konkurs na promocję miasta wzbudził spore kontrowersje

O tym kontrowersyjnym konkursie pisaliśmy dwa tygodnie temu. Jego nazwa brzmiała „Promocja Miasta Chorzów poprzez sport podczas rozgrywek w co najmniej 3. lidze piłki nożnej mężczyzn organizowanej przez Polski Związek Piłki Nożnej lub właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej” i, zdaniem chorzowskiego radnego Grzegorza Krzaka, wykluczała inne podmioty działające w mieście.

- Abstrahując już od zasadności samego konkursu i wskazanej kwoty, warto podkreślić, że jednostka publiczna, jaką jest gmina, w celu rozdziału środków publicznych nie powinna organizować takich konkursów, według założeń których wyłącznie jeden podmiot może złożyć ofertę, gdyż spełnia wskazane wymagania. Jest to ewidentne faworyzowanie konkursowe, wykluczanie wszystkich pozostałych, wypaczanie idei konkursu, nie mające nic wspólnego z odpowiednim traktowaniem środków publicznych – podkreślał radny PiS.

W ramach działań promocyjnych określonych w specyfikacji konkursu Ruch Chorzów ma m.in. nakręcić 240 filmów i zorganizować ponad 200 akcji i wydarzeń promujących sport w mieście. Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. promocji i aktywizacji społecznej, tłumaczyła, że warunki konkursu nie zamykały drogi innym podmiotom.

- Nazwa jasno wskazuje, że do przetargu na promocję przez sport stanąć mogły kluby z co najmniej 3 ligi rozgrywkowej, co wprost oznacza, że o środki ubiegać mogły się także kluby 2 ligowe, 1 ligowe i te grające w Ekstraklasie. To oznacza, że do przetargu stanąć mogło kilkanaście podmiotów z całego kraju. Warunki przetargu to umożliwiały – zapewniała pełnomocnik prezydenta.


W specyfikacji konkursu był jednak jeden punkt, który trudno byłoby spełnić klubom spoza miasta, bo mówił on o meczach domowych w Chorzowie.

Komentarze (22)    dodaj »

 • Wanda 77

  Nie znam się na futbolu, znam się na zegarku i trochę na gospodarce. Może kolejne finanse na rzecz "niebieskich" to jest zachęta do sportowego wysiłku?

 • Wanda

  Klub sportowy bez osiągnięć miasta nie wypromuje, bo jak? Chyba tej decyzji nie rozumiem.

 • zefel

  Przecież to ściema z tym konkursem. Musieli jakoś dać kasę, więc ten pseudokonkurs wymyślili.

 • Babcia

  Ruch i promocja to kpina. Na onkologie dziecięcą nie ma ,to jest prawdziwy problem.

 • Dziadek

  Święta racja!

 • Maciek

  Czy ktoś zgłosił tę sprawę do odpowiednich służb? Przecież to ustawiony konkurs!

 • Joo

  Masz okazję to zrobić. Może się przysłużysz miastu.

 • michał

  Czy tylko mnie się wydaje, że coś tu śmierdzi?

 • wkurzony

  Śmierdzi i to bardzo!

 • Wkurzony

  Przecież to jakaś kpina, a nie konkurs!

 • Nana

  Przecież ten konkurs był ustawiony tylko pod "Ruch", żeby działacze mogli zgarnąć kasę bez przeszkód. Zwykły przekręt

 • wkurzony

  I jeszcze twierdzą, że inne kluby z kraju mogły w tym konkursie wziąć udział - to już szczyt bezczelności!

 • maja

  Konkurs ustawiony, a nikt nie reaguje???

 • Chorzowianin

  Wydano 4mln na promocje miasta a ile zysku miasto bedzie mialo z tej promocji?

 • Tomi

  Promocja miasta i Ruch to chyba kpina klub ktory co roku spada z ligi a malo kto wie ze w Chorzowie jest kobieca sekcja pilki noznej ktora jest obecnie w drugiej lidzeJaskolki Chorzow to chyba wyzsza klasa rozgrywkowa. Wpakowanie pieniedzy w Ruch to tak jakby od razu dzialaczom przelac te pieniadze na konta Ruch to beczka bez dna

 • maja

  Zdecydowanie, a nikt nie reaguje!

 • Anna

  Zaorać

 • Ginter

  A dlaczego nie 'promocja miasta poprzez kulture?' Jak coś tak miernego może cokolwiek promować? Pan Krzak mam nadzieję poza komentowaniem ewidentnego złodziejstwa poprze swoje tezy zgłoszeniem tego do odpowiednich organów. Radny Krzak mimo swojej przynależności partyjnej wydaje sie logicznie myślącym człowiekiem. Oszukiwani mieszkańcy czekają na zdecydowane działania.

 • Wanda

  Ginter!Nic nie rozumiem z polityki władz w stosunku do tych piłkarzy bez osiągnięć.

 • Ginter

  Żle to interpretujesz, raczej nie wiesz o co chodzi. Resztę Sobie dopowiedz sama....

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również