Wiadomości z Chorzowa

Szkolenie z pierwszej pomocy - dla kogo jest obowiązkowe, a komu się przyda?

  • Dodano: 2019-12-23 15:00

Szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkowe dla stosunkowo nielicznych grup zawodowych – poza zawodami medycznymi są wymagane u pracowników szkół – od niedawna wszystkich – i strażaków. Pracownicy pozostałych służb mundurowych nie są objęci wymogiem znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Kto powinien wziąć pod uwagę wzięcie udziału w takim szkoleniu?

Na czym polega szkolenie z pierwszej pomocy?

Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje. Najbardziej powszechne jest typowe szkolenie obejmujące podstawowe zagadnienia, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (znana potocznie jako „sztuczne oddychanie”) czy zaopatrzenie rany. Strażacy, policjanci i pracownicy innych służb mundurowych często przechodzą nieco bardziej zaawansowany kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), zapewniający większą wiedzę w tym zakresie.

Każde takie szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, choć częstym problemem, na który narzekają uczestnicy jest za mało ćwiczeń praktycznych. Częściowo wynika to z małej ilości sprzętu szkoleniowego, takiego jak fantomy, choć bywa, że uczestnicy mają opór nawet przed podejściem do takiego manekina. Dlatego, jeżeli zamierzamy wziąć udział w takim kursie, warto rozejrzeć się za takim, na którym będziemy mieć okazję przećwiczyć zdobytą wiedzę – wówczas więcej z niego wyniesiemy.

Cechą dobrych szkoleń z pierwszej pomocy jest nacisk na praktykę i różnorodność technik. Oczywiście w ciągu kilku godzin nie zrobi się z nikogo ratownika medycznego, jednak jeżeli uda się nauczyć podstawowych rzeczy, takich jak przywrócenie oddechu, zatamowanie krwotoku czy obsługa automatycznego defibrylatora (AED), to szanse, że poszkodowany przeżyje znacząco rosną.

Gdzie znaleźć szkolenie z pierwszej pomocy?

Szkolenia z pierwszej pomocy niestety nie są częścią obowiązkowej edukacji. Dlatego trzeba zadbać o nie we własnym zakresie. Najlepiej poszukać takich szkoleń, które zapewnią nam dużo praktycznych umiejętności, takich jak https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Pamiętajmy jednak, że kurs daje podstawy merytoryczne, a najważniejsze jest przełamanie własnych oporów – lepiej udzielić amatorskiej pomocy w miarę swoich możliwości, niż nie podjąć żadnych czynności przed przybyciem wykwalifikowanych ratowników

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.