Wiadomości z Chorzowa

Tylko połowa budynków komunalnych w Chorzowie jest w dobrym stanie

 • Dodano: 2019-11-27 15:15

Rada Miasta Chorzów przyjęła „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Chorzów na lata 2019 – 2023”. Wynika z niego, że obecnie tylko nieco ponad połowa budynków komunalnych jest  w dobrym stanie, a planowane na pięć lat remonty i modernizacje będą kosztować blisko 160 mln złotych.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w przyjętym programie w skład mieszkaniowego zasobu gminy Chorzów wchodzi obecnie 1 051 budynków. W nich jest 12 363 mieszkań komunalnych, w tym 1 091 lokali socjalnych i tymczasowych pomieszczeń. Stan tylko 380 budynków określono jako dobry, kolejnych 201 jako dobry, ale wymagających remontu. Kolejnych 445 budynków jest w stanie zadowalającym, gdzie wymagane są remonty w celu poprawy standardu mieszkań, a 10 budynków jest w stanie miernym i utrzymywane są tylko „do naturalnego zużycia”. 15 budynków jest częściowo dostosowanych do tych kategorii.

W programie przyjęto kierunki w gospodarowaniu lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Chorzów: 

 • dążyć do osiągnięcia stanu lokali mieszkalnych i nieruchomości na poziomie standardów akceptowanych przez mieszkańców; 
 • dążyć do optymalnego wykorzystania zasobów mieszkaniowych Gminy poprzez sukcesywne zmniejszanie ilości pustostanów; 
 • dążyć do usprawnienia istniejących oraz wprowadzenia nowych instrumentów pozwalających na skuteczne egzekwowanie należności czynszowych, zminimalizowanie zadłużenia i zapobieganie powstawaniu zadłużenia; 
 • przyjąć kryteria ekonomicznej efektywności w decyzjach związanych ze sposobem postępowania z nieruchomością (wynajem, sprzedaż, wyburzenie budynku) 

Spadnie liczba mieszkań komunalnych w Chorzowie

Według prognoz do 2023 roku  liczba komunalnych lokali mieszkalnych w Chorzowie spadnie o 299. Przewiduje się, że powstanie jedynie 137 mieszkań (budowa, adaptacja i modernizacja mieszkań komunalnych), a wyniku wyburzeń zniknie 86 lokali komunalnych. Kolejnych 350 gminnych mieszkań, które wchodząc w skład wspólnot mieszkaniowych przewidziano do sprzedaży. W programie mowa jest jednak o powiększaniu mieszkaniowego zasobu poprzez:

 • nowe budownictwo komunalne realizowane zarówno z własnych środków finansowych jak i z wykorzystaniem środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa oraz w ramach innych możliwych do wykorzystania źródeł;
 • adaptacje budynków komunalnych i ich części o funkcji niemieszkalnej na lokale mieszkalne oraz tymczasowe pomieszczenia; 
 • przekwalifikowanie lokali użytkowych na lokale mieszkalne; 
 • przejmowanie budynków lub lokali od innych podmiotów, celem adaptacji na lokale mieszkalne lub tymczasowe pomieszczenia. 

Remonty i modernizacje mieszkań komunalnych w Chorzowie będą kosztować 160 mln złotych

Plan wydatków na remonty i modernizacje wynikające ze stanu technicznego budynków wynosi blisko 160 mln złotych w ciągu pięciu lat. Przy planowanych pracach brane będą pod uwagę m.in.: opłacalność remontu nieruchomości, poprawa wizerunku ścisłego centrum Chorzowa i obszarów objętych programami rewitalizacji, poprawa efektywności energetycznej budynków czy poprawę estetyki budynków. We wszelkich pracach jako kryterium pierwszeństwa przyjmuje się budynki, których najemcy nie są zadłużeniu wobec miasta.

Czynsz w lokalach komunalnych będzie uzależniony m.in. od lokalizacji

Zgodnie z przyjętym programem czynsz w lokalach komunalnych może być obniżony maksymalnie o 30 proc. Czynniki obniżające stawkę to m.in.: usytuowanie lokalu przy ul. Katowickiej, Dąbrowskiego czy Armii Krajowej, jeżeli lokal nie ma łazienki lub WC czy też gdy jest ogrzewany piecem węglowym. Czynsz może być też podwyższony, w budynkach nowo wybudowanych nawet o 50 proc. 


 

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • Chorzowianin

  Każdy kto nie płaci czynszu i nie pracują a jest zdrowy (brak niepełnosprawności) nie powinien w żaden sposób być wspierany przez Państwo. Warunek podjęcie pracy i przedstawienie dokumentów wtedy i tylko wtedy jakąś pomoc w innym przypadku czyli patologia wywalić na ulicę i sprzedać mieszkania normalnym ludzią. Ja osobiście nie zgadzam się na finansowanie nierobstwa nie ma komu pracować w zakładach produkcyjnych a państwo daje kasę typu PATOL + i po co mają pracować. Ech...

 • Wanda

  Chciałabym tylko przypomnieć że w latach 80 głośno mówiło się o wburzeniu całej cwajki i budowie nowego osiedla. UM przygotowywał nawet projekt tego przedsięwzięcia. Choć wtedy cwajka nie była jeszcze tak patologiczna jak teraz. Obecnie to getto w którym żyją skrajni degeneraci a zwykli ludzie ze łzami w oczach marzą by wyrwać się z koszmaru. Są budynki do których boi się wejść listonosz lub kominiarz. Są budynki w którym zapite bandy prostaków leżą gołe na schodach. Są budynki gdzie przepoc domowa jest atrakcją wieczoru między piciem taniego piwa.

 • Edek

  Pełno pustostanów a mieszkania nie idźie dostać

 • AntyPatologia!

  Niby dlaczego?? Ja pracuję i mieszkanie kupiłem! Czego nie rozumiesz?? Słowa pracuje czy słowa kupiłem??????????

 • Grzesiu

  Przykro mi to pisać ale wstydzę się Chorzowa.Nie wiem jak to robią inne miasta ale niektóre również małe miejscowości są naprwadę ładne .

 • Gallas Sylwia

  To w takim razie czekam i może się doczekam... Ja z moją rodziną i lokatorami na remont Wolności 52.Bo taki wstyd, że szok kogoś zaprosić i przejść przez tą smierdzaca i rozwalajaca się klatkę.

 • chorzowsky

  Za stan budynków w równej mierze odpowiadają administracja i sami mieszkańcy, którzy nie szanują, nie dbają, nie pilnują!

 • Bo

  A dlaczego w UM nie wisi lista uprawnionych do wynajmu mieszkań? Przecież można wpisać, zamiast nazwiska, numer decyzji i tylko ten konkretny człowiek będzie wiedział na którym jest miejscu. Teraz jest wszystko tajne i niezłe przekręty mogą sobie pracownicy lokalówki robić i wymyślać różne głupoty bo nikt nie jest w stanie niczego sprawdzić! Rodo wymyślili!

 • Endi

  Dokładnie o to chodzi! Całe lata były listy i było ok.

 • ODOR

  RODO

 • Ginter

  Budynki tak wygladaja bo 60 lat byly pod państwowym władaniem i nikt nie włożył w nie ani grosza. Brano czynsze a remontow nie wykonywano. Tylko własność prywatna ma sens, państwowe to niczyje.

 • Rysiek

  W prywatnym nie będziesz mieszkać. Bo w prywatnym trzeba płacić. A wy nie płacicie a wymagacie.

 • Ginter

  Jacy wy? Ja płacę i nikomu na karku nie siedzę. Wniosek wynika z tego taki że wszystko należy sprywatyzować.

 • Mmm

  Przez całe moje życie nie mogłam zrozumieć dlaczego są pustostany. Ludzie szukali od zawsze mieszkań. Przetargi były nawet na ruiny. Administracje pokazywały ludziom mieszkania o jakich w świecie się mówi slamsy. Nie dbaly o nieruchomości. Za ten stan nieruchomości odpowiedzialni są kierownicy administracji, którzy pobierał za swoje nierobstwo pensje a teraz pewnie eneretyry! Ludzie mieszkali/miezzkaja w klitkach po kilka osób ale nie mają szans na porządne mieszkanie bo nie urzędnicy wola mieć pustostany. Nie rozumiem tego. Gdyby teraz chcieć mieszkanie, to jestem pewna, że nie ma. Więc o co chodzi?

 • Zina

  W moim bloku / mieszkanie komunalne/ od wielu lat nikt nie mieszka.Prawdopodobnie ten ktos mieszka za granica.Jak to sie ma do przepisow?

 • chorzowsky

  Może płaci, co nieczęsto w komunalkach się zdarza ;)

 • Sonar

  A ja płacę czynsz podwyższony o 10 % tylko dlatego że jest obklejony styropianem, który w połowie już ptaszyna wydzobała i sobie gniazda pozakładała! Wszyscy tak mają czy ja taki wybraniec?!

 • chorzowsky

  W mojej wspólnocie mieszkaniowej po termomodernizacji znacznie wzrosła opłata na fundusz remontowy. Za darmo się nic nie zrobi.

 • Ernes

  Mieszkańcy normalnych i zdrowych dzielnic oczekują zawalenia budynków zamieszkałych przez patologie. Tak i zniknąć powinny ulice: Pudlerska, Świdra, Mickiewicza, 11 Listopada, 3go Maja, Piotra, Pawła, Ligonia, Słowackiego itd....

 • Kasia

  Głupoty wypisujesz. To że się mieszka w kamienicy, to nie znaczy że jesteś patologią. Chciałbyś zlikwidować prawie że cały Chorzów II, a niektóre kamienice są naprawdę zadbane.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.