Rada Miasta Chorzów przyjęła „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Chorzów na lata 2019 – 2023”. Wynika z niego, że obecnie tylko nieco ponad połowa budynków komunalnych jest w dobrym stanie, a planowane na pięć lat remonty i modernizacje będą kosztować blisko 160 mln złotych.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi w przyjętym programie w skład mieszkaniowego zasobu gminy Chorzów wchodzi obecnie 1 051 budynków. W nich jest 12 363 mieszkań komunalnych, w tym 1 091 lokali socjalnych i tymczasowych pomieszczeń. Stan tylko 380 budynków określono jako dobry, kolejnych 201 jako dobry, ale wymagających remontu. Kolejnych 445 budynków jest w stanie zadowalającym, gdzie wymagane są remonty w celu poprawy standardu mieszkań, a 10 budynków jest w stanie miernym i utrzymywane są tylko „do naturalnego zużycia”. 15 budynków jest częściowo dostosowanych do tych kategorii.
W programie przyjęto kierunki w gospodarowaniu lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Chorzów:
- dążyć do osiągnięcia stanu lokali mieszkalnych i nieruchomości na poziomie standardów akceptowanych przez mieszkańców;
- dążyć do optymalnego wykorzystania zasobów mieszkaniowych Gminy poprzez sukcesywne zmniejszanie ilości pustostanów;
- dążyć do usprawnienia istniejących oraz wprowadzenia nowych instrumentów pozwalających na skuteczne egzekwowanie należności czynszowych, zminimalizowanie zadłużenia i zapobieganie powstawaniu zadłużenia;
- przyjąć kryteria ekonomicznej efektywności w decyzjach związanych ze sposobem postępowania z nieruchomością (wynajem, sprzedaż, wyburzenie budynku)
Spadnie liczba mieszkań komunalnych w Chorzowie
Według prognoz do 2023 roku liczba komunalnych lokali mieszkalnych w Chorzowie spadnie o 299. Przewiduje się, że powstanie jedynie 137 mieszkań (budowa, adaptacja i modernizacja mieszkań komunalnych), a wyniku wyburzeń zniknie 86 lokali komunalnych. Kolejnych 350 gminnych mieszkań, które wchodząc w skład wspólnot mieszkaniowych przewidziano do sprzedaży. W programie mowa jest jednak o powiększaniu mieszkaniowego zasobu poprzez:
- nowe budownictwo komunalne realizowane zarówno z własnych środków finansowych jak i z wykorzystaniem środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa oraz w ramach innych możliwych do wykorzystania źródeł;
- adaptacje budynków komunalnych i ich części o funkcji niemieszkalnej na lokale mieszkalne oraz tymczasowe pomieszczenia;
- przekwalifikowanie lokali użytkowych na lokale mieszkalne;
- przejmowanie budynków lub lokali od innych podmiotów, celem adaptacji na lokale mieszkalne lub tymczasowe pomieszczenia.
Remonty i modernizacje mieszkań komunalnych w Chorzowie będą kosztować 160 mln złotych
Plan wydatków na remonty i modernizacje wynikające ze stanu technicznego budynków wynosi blisko 160 mln złotych w ciągu pięciu lat. Przy planowanych pracach brane będą pod uwagę m.in.: opłacalność remontu nieruchomości, poprawa wizerunku ścisłego centrum Chorzowa i obszarów objętych programami rewitalizacji, poprawa efektywności energetycznej budynków czy poprawę estetyki budynków. We wszelkich pracach jako kryterium pierwszeństwa przyjmuje się budynki, których najemcy nie są zadłużeniu wobec miasta.
Czynsz w lokalach komunalnych będzie uzależniony m.in. od lokalizacji
Zgodnie z przyjętym programem czynsz w lokalach komunalnych może być obniżony maksymalnie o 30 proc. Czynniki obniżające stawkę to m.in.: usytuowanie lokalu przy ul. Katowickiej, Dąbrowskiego czy Armii Krajowej, jeżeli lokal nie ma łazienki lub WC czy też gdy jest ogrzewany piecem węglowym. Czynsz może być też podwyższony, w budynkach nowo wybudowanych nawet o 50 proc.