Wiadomości z Chorzowa

Uwaga, oszuści na OLX!

 • Dodano: 2022-02-02 06:00, aktualizacja: 2022-02-02 06:40

Oszuści wciąż modyfikują sposób swojego działania. Pomimo wielokrotnych apeli ze strony Policji wciąż jeszcze okazuje się że znane oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp, nie dla wszystkich jest znane. Potencjalna ofiara otrzymuje od „kupującego” linku w którym wpisuje dane autoryzujące, przekazując je oszustom W ten sposób traci swoje oszczędności z konta bankowego. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie.

Na czym to oszustwo polega?

Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji. Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie.

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym - przejmuje je grupa przestępcza, która przelewa oszczędności z konta pokrzywdzonego.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

UWAGA!

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Chcesz sprzedać coś na OLX? – zapoznaj się z przestrogami zamieszczonymi na blogu tej platformy.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Bogusław

  Nie tylko na olx

 • Miłośnik psów

  Najwięcej oszustów to teraz chodzi po galeriach handlowych w przebraniu policjantów. Są wyjątkowo bezczelni i w skrajnych sytuacjach używają przemocy, ale chyba to jakieś ciotki jednostrzałowe, bo najczęściej jest ich po 5. Tak więc uważajcie na bandziorów w mundurach. Ja zawsze noszę kawałek kiełbasy i jak do mnie się zbliżają to rzucam ją przed nich i wtedy zaczynają się gryźć między sobą o tego wuszta, a ja w tym czasie uciekam przed bandziorami.

 • Zdziwiona

  A czemu ktoś wypełnia rubryczki z danymi do płatności jeśli ma konto bankowe ?! Robi się zwykły przelew na podany nr konta i gotowe . Jak można dać się tak głupio oszukać ? Dziwni ludzie ....

 • Uuhh

  Taka epidemia oszustw nie przeszkadza policji. Najwyżej ostrzeże po fakcie potencjalne ofiary. Bardziej ich obchodzi czy ma się maskę i czy można gnębić człowieka nienoszącego maski, nękania go mandatami. A oszuści niech tam sobie okradają konta. Wspaniale Q *.

 • Zielona Marchewa

  Spróbuj się do nich zgłosić że ukradli ci telefon lub portfel. Dla policji w Chorzowie jak twierdzą to ,, James Bond,,. To usłyszałem bezpośrednio na komendzie.Mój kolega który pracuje w pewnej sieci telefonii komórkowej zlokalizował telefon z dokładnością dziesieciu metrów. Okazało się że portfel też tam był. Więc Polaku lecz się i broń się sam.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również