Wiadomości z Chorzowa

W sierpniu ruszy przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki i Parkowej w Chorzowie

 • Dodano: 2019-07-26 07:00, aktualizacja: 2019-07-26 15:40

Zamiast mini ronda będzie sygnalizacja świetlna. W sierpniu ruszy przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki i Parkowej w Chorzowie. Miejski Zarząd Ulic i Mostów właśnie wyłonił wykonawcę robót. 

Mini rondo na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Parkowej przestało się sprawdzać

Prace rozpoczną się dopiero po Tour de Pologne, tak aby nie powodować utrudnień podczas wyścigu, którego trasa przebiega w tym rejonie. Jak podkreśla Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie przebudowa okazała się konieczna, bo ruch w tym miejscu jest coraz większy.

- Mini rondo wprowadzono po to, by najmniejszym nakładem środków sprawić, żeby to skrzyżowanie było bardziej przejezdne. Nastąpił jednak bardzo duży wzrost natężenia ruchu, szczególnie na ulicy Parkowej. Takie mini rondo sprawdza się obecnie tylko w pewnych porach dnia, a w trakcie porannego i popołudniowego szczytu po prostu się przytyka – mówi Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM w Chorzowie.

Na skrzyżowaniu zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna

Koncepcja przebudowy skrzyżowania zakłada, że zostanie tu zamontowana sygnalizacja świetlna, która będzie włączona do Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem wprowadzanego w Chorzowie. Prace obejmą 80-metrowy odcinek ul. Parkowej, która w tym miejscu zostanie poszerzona do trzech pasów, tak by można wprowadzić prawoskręt przed skrzyżowaniem. Na ul. Kościuszki drogowcy przebudują fragment od ul. Lwowskiej do przystanku autobusowego przy Szybie Prezydent. W rejonie samego skrzyżowania ul. Kościuszki zostanie nieznacznie poszerzona.    Podczas prac wymienione mają być wszystkie nawierzchnie.

Zakończenie prac planowane jest na koniec października

Zakończenie prac planowane jest na 31 października, ale jak zapewnia dyrektor Wojtala jest duża szansa, że będą trwały krócej. Podczas przebudowy należy się również spodziewać utrudnień i objazdów. Koszt inwestycji to około 1,5 mln złotych.

Zobacz także

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • Kadela

  Witam. Świtała okazały się wielką pomyłka, nawet system zarządzania ruchem nic tu nie pomorze, jak zawsze prowizorka okazuje się najlepsza, trzeba było pomyśleć nad dodatkowymi pasami do zjazdu z ronda. Kiedy w końcu wprowadzą odpowiedzialność urzedniczą, wyrzucone w błoto pieniądze. Wyślę to do absurdów drogowych, niech się wszyscy dowiedzą jak się się w Chorzowie marnuje pieniądze.

 • Piotr

  Ten co zgodził się na te światła to chyba nie używa mózgu w sumie co się dziwić każdy mięsień nie używany zanika tak samo jest z mózgiem. Ten co to klepną nie jeździ tą drogą jakby powstał w takim korku to by mu się odechciało podejmować DURNYCH DRCYZJI.

 • Marcin

  Również chciałbym pogratulować MZUiM pomysłu. Fajna przebudowa Kościuszki - bo kasa z UE. Więc teraz postanowili coś zrobić z minirondem które od dawna się nie sprawdzało. Wszystko fajnie tylko szkoda że się tak późno obudzili że nie można ingerować w projekty unijne (który kończył się przy rondzie) i zrobili co zrobili, a wyszło co wyszło. Stoi Kościuszki w dwie strony, Lwowska (często Konopnickiej) Parkowa, Bojarskiego. Niedługo stanie Siemianowicka i Bożogrobców. Kolejnym "fajnym" pomysłem jest zmiana programu sygnalizacji na skrzyżowaniu Katowicka/Dąbrowskiego. Teraz chcąc skręcić w Konopnicką trzeba poczekać aż pojazdy jadące na wprost umożliwią dojazd do sygnalizacji i nim do tego dojdzie będzie już czerwone. Więc kolejka skręcających znów wychodzi na pasy dla jadących na wprost i tak jedni blokują drugich. Zwłaszcza ze ruch pieszych przy teatrze jak tak "ogromny" że zielone muszą non stop. I gdzie te inteligentne sterowanie ? Piesi maja zielone kiedy ich nie ma, tramwaje tak samo.Chyba jakaś "dobra zmiana" zaszła na stanowiskach MZUiM że taki projekty są dopuszczane. GRATULACJE ROZWIĄZAŃ. Szkoda tylko że my na tym cierpimy.

 • Manolo

  Miało być lepiej , a wyszło jak zawsze, utopione pieniądze, wszędzie skrzyżowania przerabia się na ronda( bo to upłynnia ruch) a tu na odwrót. Parkowa non stop zakorkowana , o15tej czy 17 tej stoi się od AKSu, i to ma być inteligentne skrzyżowanie??? Ten kto tym dyryguje powinien robote stracić, kamery i inne hu.je muje a ty stoisz w korku jak głupi ciu.l . Ja dziękuję za takie usprawnienie , proponuję jeszcze na Siemianowickiej takie światła zrobić zamiast tego ronda.

 • ROBERCIK

  Niestety światła powodują z każdej strony korki...A wystarczyło poszerzyć pas tj wykonać przy rondzie do prawoskretu osobny pas ( w kierunku rynku)I ruch byłby plynniejszy niestety ktoś nie myślał i teraz wszyscy będą cierpieć. Najlepsze jest to że będzie ktoś mówić że to jest dobre A nie jest dobre i już do ronda nie wrócą bo to strata pieniędzy i potwarz do tego kto się pod tym podpisał.Podobnie jest że ścieżką rowerową koło messera chodnika brak Ale ścieżka jest. Jestem ciekawy czy i ktoś za takie coś odpowie.

 • Mlody

  Co za "madry" czlowiek zrobil z tego ronda skrzyzowanie.... mam nadzieje ze wyleci z pracy z zakazem wykonywania zawodu do konca swych dni...

 • Senior

  p.Wojtala tylko dymisja lub odwołanie Cię szybka usprawiedliwi!!!

 • Kierowca

  Zobaczcie jakie teraz są korki jak można być tak głupim Ruch był płynny a teraz tylko z Strony rynku można normalnie przejechać, rondo zawsze będzie leprze od skrzyżowania

 • Agnieszka

  Czy projektujący skrzyżowanie uwzględnili wyjazd z ulicy Rycerskiej? Obecnie w godzinach szczytu nie można skręcić w lewo przez ok 5 minut. Obawiam się że po zmianie skrzyżowania nie będzie w ogóle takiej możliwości. Chyba że się mylę?

 • 63Ania

  Bardzo dziękuję za rozmontowanie mi drogi do pracy..... Mieszkam przy ulicy Kościuszki na dole i jeżdżę do pracy na Józefowiec. Nie dość, że do końca października pewnie będą objazdy, korki etc., i dojazd do pracy zajmie mi 2 razy tyle czasu co zwykle, to potem, gwarantuję, będzie tylko gorzej. Najgorsze co można zrobić, to zamienić rondo na światła. Będą takie korki, że w Urzędzie Miasta będzie widać kolejkę aut od strony rynku w górę Kościuszki.

 • Obcy.

  Pomysł ze światłami jest bez sensu. Myślę że to tylko pogorszy sprawę.Lepiej zostawić te rondo co jest, a dorobic tylko skrót w stronę Centrum. Jest tam wystarczająco dużo miejsca na to. I za pewne nie kosztowało by to tyle kasy.

 • Mieszkaniec.

  Światła będą daremne !!Obok ronda jest duży nie używany pas zieleni.Lepiej go zastąpić "skrótem" dla aut jadących w stronę Centrum. Taniej i szybciej.

 • Marcin83

  Nigdy światła nie uplynnia bardziej ruchu, niż rondo problem w tym, że dużo osób ma problemy z dynamicznym sposobem prowadzenia auta i dojeżdżając do ronda po prostu sie zatrzymuje a to błąd, wystarczy skupić uwage na lewej stronie skrzyżowania i dynamicznie wjechać na skrzyżowanie bez zatrzymywania. Kolejny błąd jaki popełniamy, ustępujemy pieszym gdy praktycznie nic za nami nie jedzie. I tu nie chodzi o przepisy tylko taki sposób jazdy żeby nie spowalniać tych co jadą za nami. Rondo ma tylko dwa zjazdy wlaczajmy zatem dużo wcześniej kierunek żeby ci co dojezdzaja mieli wyraźną informacje i tym samym więcej czasu na podjęcie decyzji aby dostosować prędkość jazdy do szybkiego opuszczenia skrzyżowania. I to rozwiąże problem może nie w 100% ale w znacznym stopniu. Pozdrawiam i życzę wysokiego momentu obrotowego ;)

 • NC

  Problem to jest w tym, że dużo osób to nie powinno mieć prawa jazdy. Jeśli dojeżdżasz do pustego ronda i się zatrzymujesz to jesteś po prostu chamem, który poprzez swoją ignorancję utrudnia życie innym. Ale przecież trzeba mieć prawo jazdy, to cholerny obowiązek w naszym świecie. Nawet jeśli się do tego nie nadajesz i powodujesz jedynie zagrożenie na drodze.

 • ares

  A nie rozsądnej byłoby po prostu powiększyć rondo? Nie rozumiem dlaczego nie zrobiono tego podczas remontu Kościuszki...

 • Alfred

  Bo ktoś kto projektuje te drogi nie używa chyba swojego zasobu szarych komórek.

 • Grażyna

  Bo lubią marnować pieniądze

 • Abrakadabra

  A sygnalizacja świetlna to dopiero będzie przytykać ....

 • Piotr

  Pierwsze za co się powinni wziąć w tamtej okolicy to za "kostkę". Ta droga nikomu nie jest potrzebna, szpeci,jest dziurawa i nie wygodna. Nie daje żadnego wkładu w historie, więc nie wiem na co tu czekać z remontem. Przecież tam śmiało można zrobić 2 bormbe pasy,a po boku, albo nawet dwóch PARKING !!!!!!Tego potrzeba w okolicy parku kultury, PARKINGÓW. I to nie kosztem drzew,tylko wykorzystać miejsce,które i tak już jest w użytku.

 • Z Chorzowa

  Ktoś kto dostanie tę robotę nieźle się obłowi, taka kostka jest w cenie. Ile już jej dziwnie zniknęło z ulic Chorzowa i nie tylko. To jest dopiero ciekawa sprawa!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.