Wiadomości z Chorzowa

Wpadka motorniczej w trakcie działań "Bezpieczne skrzyżowania"

  • Dodano: 2019-11-28 08:30, aktualizacja: 2019-11-28 08:51

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi, czy nieustąpienie pierwszeństwa to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych, do jakich dochodzi w obrębie skrzyżowań z winy kierowców. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do skrzyżowania czy też przejścia dla pieszych, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu.

Podczas akcji mundurowi wykorzystywali specjalistyczny samochód wyposażony w zestaw nowoczesnych kamer

Nieustąpienie pierwszeństwa, zbyt duża prędkość, cwaniactwo, czy po prostu brak rozsądku – to główne przyczyny wypadków. Dlatego policjanci apelują o szczególną ostrożność do kierowców, którzy zbliżają się do skrzyżowań oraz przejść dla pieszych. Wystarczy zwolnić, obserwować, co dzieje się na jezdni, a do żadnej drogowej tragedii nie dojdzie.

W czasie ostatnich działań mundurowi szczególną uwagę zwracali na to, czy kierujący zwalniają przed przejściami dla pieszych i czy nie przejeżdżają przez nie na czerwonym świetle. Obserwowali też pieszych. Czy przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, czy nie wbiegają na jezdnię lub nie wchodzą na przejście na czerwonym świetle. W trakcie działań mundurowi z chorzowskiej komendy wspierani byli przez specjalistyczny samochód, obsługa busa wyposażonego w zestaw nowoczesnych kamer rejestrowała samochody przejeżdżające przez skrzyżowania i przejścia dla pieszych na  czerwonym świetle. Sprawcy tych wykroczeń byli zatrzymywani przez mundurowych policjantów stojących kilkaset metrów dalej. Uwadze mundurowych nie uszły również wykroczenia popełniane przez pieszych, oni również musieli liczyć się z konsekwencjami łamania prawa.

Podczas akcji policjanci odnotowali 31 wykroczeń

Najczęstsze przyczyny, to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego, przejeżdżanie na czerwonym świetle i przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym. Szczególną lekkomyślnością okazała się być motornicza, której wykroczenie zarejestrowała jedna ze specjalistycznych kamer wykorzystywanych w trakcie działań. 

Cykliczne działania policjantów ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu oraz na dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Akcje mają poprawić bezpieczeństwo oraz wiedzę wszystkich użytkowników ruchu, aby uniknąć kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości przepisów.

Przypominamy - każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam, gdzie jest możliwe, ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety, w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego i kierującego.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.