Wiadomości z Chorzowa

Zakończono głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

 • Dodano: 2019-10-07 16:30, aktualizacja: 2019-10-17 11:49

Zakończyło się głosowanie na projekty do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. W ciągu trzech tygodni oddano blisko 6,5 tys. głosów. Oficjalne wyniki będą ogłoszone 15 października, ale już teraz wiadomo które pomysły zdobyły najwięcej punktów. 

Wybieg dla psów najpopularniejszy wśród głosujących na projekty inwestycyjne

W projektach inwestycyjnych najwięcej głosów (2016) zdobył pomysł budowy wybiegu dla psów na działce przylegającej do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Realizacja tego projektu ma kosztować 300 tys. złotych. Inwestycja ma służyć psom ze schroniska oraz czworonogom należącym do mieszkańców Chorzowa. 

- Inwestycja powinna obejmować kompleksowe zagospodarowanie terenu: budowę ogrodzenia, oświetlenia, montaż zabawek i urządzeń dla psów (bieżnie, przeszkody, ścianka), poideł dla psów, koszy na psie nieczystości wraz z dystrybutorami woreczków – czytamy w opisie projekty.

Kolejne projekty, które zdobyły najwięcej głosów w tej kategorii to: budowa ścieżki rowerowo-spacerowej „Pnioki-Skałka” (1929 głosów) oraz projekt rewitalizacji placu zabaw na osiedlu Irys (1294 głosy). 

W głosowaniu wybrano m.in. organizację obchodów 100-lecia Ruchu Chorzów

Wśród dużych projektów społecznych zdecydowanie wskazano na pomysł organizacji obchodów 100-lecia klubu sportowego Ruch Chorzów – Legenda bez końca. Ten projekt zdobył 5484 głosy. Według pomysłodawców obchody mają kosztować 200 tys. złotych i potrwać cały dzień. W planie imprezy są m.in.: 

 • mecz piłkarski;
 • turniej piłki nożnej dzieci;
 • gry i zabawy dla dzieci;
 • projekcja filmu o historii Ruchu;
 • wystawa zdjęć;
 • rozmowy z legendami Ruchu Chorzów;
 • oprawa muzyczna;
 • pokaz pirotechniczny;
 • konkursy z nagrodami;
 • wydanie okolicznościowych znaczków, programów, proporczyków.

Głosujący wskazali także na pomysł bezpłatnego dostępu do e-booków dla chorzowian (5026 głosów), który ma polegać na zakupie przez Miejską Bibliotekę Publiczną dostępu do platformy Legimi i udostępnieniu zapisanym czytelnikom bezpłatnych kodów dostępu do platformy. Trzecim najpopularniejszym pomysłem okazał się projekt stworzenia w Muzeum Miejskim strefy wirtualnej (2964 głosy), gdzie można by zobaczyć jak wyglądał Chorzów i Śląsk na przestrzeni dziejów.

Głosujący wskazali na organizacją turnieju piłkarskiego dla dzieci

Sprawny Bajtel – Ogólnomiejski Turniej Dzieci oraz zawody sprawnościowe, to projekt na który głosowało 4608 osób i jest zdecydowanym zwycięzcą w kategorii zadania społeczne małe. Turniej ma kosztować 20 tys. złotych i mają w nim wziąć udział chorzowskie kluby piłki nożnej dla dzieci z klas 1-3. Dodatkowo zaplanowano zawody sprawnościowe dla dzieci od 3. roku życia. W tej kategorii wskazano również na zorganizowanie warsztatów udzielania pierwszej pomocy (2705 głosów) oraz cykl 20 warsztatów z fizjoterapeutami, którzy pokażą w jaki sposób dbać o ciało i stawy (2121 głosów). 

Wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa zostaną ogłoszone 15 października

Oficjalne wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa zostaną ogłoszone 15 października. Aktualnie, jak informują chorzowscy urzędnicy, trwa liczenie ile projektów będzie można zrealizować. Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego w Chorzowie wynosi 3,5 miliona złotych, z czego 85% (2 975 000 zł) przeznaczonych jest na zadania inwestycyjne, a 15% (525 000 zł) na zadania społeczne. Pojedyncze zadanie inwestycyjne może kosztować maksymalnie 370 000 zł. Zadania społeczne zostały podzielone na dwie grupy: małe – do 20 000 zł oraz duże – do 200 000 zł.


 

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Radna Miasta Agnieszka Stępień

  Chwileczkę, chwileczkę zgodnie z postanowieniem komisji budżetu obywatelskiego głosy projektu nr 42 i 07 miały być po zakończeniu głosowania dodane do siebie. Po zsumowaniu tych głosów projekt - "Ścieżka rowerowo spacerowa Pnioki- Skała" wygrywa z "Wybiegiem dla psów" ! Co tu znów jest grane....? Komunikat w tej sprawie widnieje na głównej stronie bo.chorzow.eu

  • Radna Miasta Agnieszka Stępień
   2019-10-15 20:55
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wojciech

  Po ogłoszeniu oficjalnych wyników poproszę o ikonografikę wskazującą miejsca realizacji - zwłaszcza w podziale na dzielnice. To bodaj pierwszy BO bez podziałów terytorialnych i zastanawiam się, jaki to miało wpływ na wynik.

 • Hio

  Kolejny przekręt. Dlaczego wyniki w tym roku były okrywane? Pan koala prezydentem juz w tym miescie nie bedzie.

 • michał

  Wyniki ukrywane? Co ty bredzisz?! Na bieżąco można było sprawdzać jak przebiega głosowanie - na stronie bo.chorzow.eu.

 • Robertt

  100 lecie Ruchu. Buhehehe.

 • chorzowsky

  Hehehe, a najwięcej głosów ten projekt zebrał. Z kogo się więc śmiejesz? Z siebie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.