Wiadomości z Chorzowa

Darmowy antywirus - czy to wystarczy?

  • Dodano: 2021-10-26 16:00

Każdy spośród użytkowników komputerów i internetu chce korzystać z nich: wygodnie, bezpiecznie i możliwie jak najtaniej. Popularne jest ściąganie darmowych programów z sieci. W wielu przypadkach to całkiem rozsądne rozwiązanie, czy jednak warto z niego korzystać, kiedy chodzi o programy antywirusowe? Takiego typu oprogramowanie w wersji całkowicie darmowej stwarza duże ryzyko dla użytkowników. Dlaczego? O tym poniżej. 

Ochrona za darmo – dlaczego nie warto

Ochrona komputera za pomocą darmowego antywirusa bywa wysoce nieskuteczna z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że taki program, jako darmowy i pochodzący z nieznanego źródła paradoksalnie sam w sobie może zainfekować Twój komputer! Ponadto, szczególnie jeżeli ściągasz różne rzeczy z sieci, wysokiej klasy program antywirusowy jest Ci niezbędny do odsiania jak największej liczby zagrożeń z tym związanych. Szczególnie darmowe programy ściągane z internetu potrafią nieść ze sobą przykre niespodzianki. Na szczęście alternatywą dla darmowego antywirusa są programy docelowo płatne, które można jednak wypróbować na przykład przez miesiąc za darmo. Dzięki takiemu rozwiązaniu zanim zdecydujesz się na opłacenie programu – możesz przekonać się o jego funkcjonalności. 30 dni to stosunkowo krótki czas, w którym potencjalnym hakerom dość trudno poznać strukturę całego oprogramowania. Właśnie dlatego wolą oni zgłębiać tajniki programów darmowych, na które często decydują się także niefrasobliwe osoby nieświadome zagrożenia. 

Sprawdź dostawcę

Zanim zdecydujesz się na program antywirusowy dla swojego komputera, niezależnie od tego, czy jest to darmowy antywirus, czy też program płatny, powinieneś sprawdzić jego dostawcę. Jeżeli jest to firma o długoletniej tradycji oraz, przede wszystkim, tworząca od dawna właśnie oprogramowanie antywirusowe, to jest duża szansa, że trafiłeś na rzetelnego dostawcę. Producent takiego oprogramowania, który nie dba o częste aktualizacje oraz udoskonalenia swojego produktu najzwyczajniej nie dałby rady utrzymać się na rynku przez choćby dekadę. Są jednak producenci i dostawcy oprogramowania antywirusowego, którzy dostarczają swoje najlepsze produkty już od kilkudziesięciu lat. 

Polski dostawca antywirusa?

Czy polski dostawca nie jest przypadkiem firmą działającą na zbyt małą skalę? Oczywiście, że nie. Zwykle jest bowiem tylko dostawcą rozwiązań opracowywanych i testowanych globalnie. W naszym kraju oczywiście także posiadamy wielu wysokiej klasy specjalistów z dziedziny IT, jednak ze względu na specyfikę tej branży pracują oni zazwyczaj w międzynarodowych zespołach. Właśnie dlatego trudno o stricte polskiego producenta antywirusów, jest to jednak dobra wiadomość. Internet nie jest siecią lokalną, polską i w związku z tym oprogramowanie antywirusowe musi po prostu być przystosowane do jej wymagań. 

Każdy darmowy antywirus stanowi ryzyko. Oprócz wymienionych wyżej aspektów należy zwrócić uwagę również na to, że programy darmowe z reguły nie są zbyt profesjonalne i zaawansowane, ponieważ najczęściej tworzone są przez pasjonatów-amatorów. Taki program jest zatem absolutną ostatecznością. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.