Wiadomości z Chorzowa

Degustacja wina - wzrok, węch, smak. Wykorzystaj swoje zmysły!

  • Dodano: 2019-12-20 12:45

Degustacja wina zdecydowanie nie oznacza jego masowego spożywania. Chodzi w niej o wychwycenie wszystkich walorów tego trunku, a także ocenę jakości. W tym celu należy wykorzystać trzy zmysły: wzroku, zapachu, smaku.

Degustacja wina – wzrok i węch

Wybierając się na degustację wina należy przygotować się na zupełnie nowe spotkanie z tym trunkiem. Tak jak już wspomnieliśmy nie ma ono na celu wypicia jak największej ilości, tylko nabycie umiejętności rozpoznawania jego jakości. W tym celu wykorzystuje się trzy zmysły. Jednak na początku najistotniejsze są pierwsze dwa, czyli wzrok i węch. Ocena wzrokowa polega na jak najdokładniejszych określeniu koloru wina, a następnie na sprawdzeniu jego klarowności. W tym celu porusza się kieliszkiem i sprawdza jak trunek spływa po ściankach. Przedtem jednak należy sprawdzić czy w winie nie znajdują się żadne zanieczyszczenia. Po tej ocenie następuje wykorzystanie węchu. Tak zwany pierwszy nos następuje jeszcze gdy wino jest w bezruchu. Kolejny po jego delikatnym zamieszaniu i trzeci po intensywniejszym. Dzięki takiej kolejności osoba degustująca jest w stanie wychwycić wszystkie walory zapachowe świadczące o zawartości wina.

Degustacja wina – wykorzystaj zmysł smaku

Po wzroku i węchu przychodzi czas na wykorzystanie smaku. Kieliszek z winem delikatnie przybliżamy do ust. To jest pierwsze poznanie. Drugie następuje po wzięciu małego łyka w usta i rozprowadzeniu wina językiem. Trzeci etap do oczywiście połknięcie i odczekanie chwili na pojawienie się ostatecznego wrażenia. Na tym koniec. Tak właśnie wygląda degustacja prowadzona między innymi w https://zbawcy.pl/. Co ważne mogą się na nią udać nawet zupełni laicy. Fachowcy ją prowadzący pomogą w rozszyfrowaniu zawartości wina i dokładnym określeniu pochodzenia czy składu trunku. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które można wykorzystać jako atrakcję np. na wieczorze kawalerskim czy spotkaniu integracyjnym. Z całą pewnością takie spotkanie z winem zostanie zapamiętane na długo. Bardzo możliwe że wpłynie również na dokonywanie wyborów zakupowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.