Wiadomości z Chorzowa

Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

  • Dodano: 2020-04-23 07:00, aktualizacja: 2020-04-23 07:08

Opiekunka osób starszych jest stosunkowo nowym zawodem, którego popularność rośnie jednak z roku na rok. Jej głównym zadaniem jest zajmowanie się seniorem, który z powodów zdrowotnych wymaga stałej obecności oraz wsparcia drugiej osoby. Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród polskich opiekunek cieszą się oferty pracy za granicą, które kuszą atrakcyjnym wynagrodzeniem oraz innymi korzyściami. W jaki sposób zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Kto może zostać opiekunką osób starszych?

Praca w opiece osób starszych nie jest, wbrew pozorom, łatwym zajęciem, którego wykonywania może podjąć się każda zainteresowana osoba. Kandydatka na opiekunkę musi bowiem dysponować określonymi umiejętnościami oraz doświadczeniem, które jest niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków zawodowych. Przede wszystkim, opiekunka osób starszych poszukująca pracy w Niemczech musi znać język niemiecki na komunikatywnym poziomie. Bardzo ważne jest także doświadczenie, które może być zdobyte m. in. podczas pracy zawodowej w Polsce lub za granicą, w trakcie wolontariatów, a także podczas zajmowania się starszym członkiem własnej rodziny.

Opiekunka osób starszych musi także posiadać określone predyspozycje. Składają się na nie umiejętności oraz cechy charakteru. Kandydatka powinna umieć zajmować się domem, przygotowywać posiłki oraz planować domowy budżet. Musi być osobą dobrze zorganizowaną, silną oraz zdrową. Szczególnie pożądanymi cechami w tym zawodzie są także cierpliwość, wyrozumiałość oraz empatia, które pozwalają nawiązać z seniorem pozytywne relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu. Opiekunka osób starszych musi także dobrze radzić sobie ze stresem, być otwarta na niespodziewane zmiany, umieć zachowywać spokój oraz odpowiednio postępować w trudnych sytuacjach. Powinna dobrze radzić sobie w sytuacjach konfliktowych oraz umieć spokojnie i kulturalnie wyrażać swoje racje.

Jak bezpiecznie szukać pracy w opiece osób starszych za granicą?

Znalezienie pierwszej pracy za granicą nie jest łatwym zadaniem. Najważniejszą kwestią jest tu bezpieczeństwo i właśnie z tego powodu warto korzystać ze sprawdzonych i legalnie działających źródeł. Należą do nich profesjonalne agencje opiekunek, które oferują wyłącznie zweryfikowane oraz pewne oferty pracy z jasno określonym wynagrodzeniem i warunkami. Profesjonalne agencje pośredniczą między opiekunkami a zagranicznymi podmiotami poszukującymi osób do pracy, co gwarantuje korzystającym z ich oferty opiekunkom przyjazny proces rekrutacji oraz pełne wsparcie na każdym etapie wykonywania swoich obowiązków.

Oprócz ofert pracy, agencje dają także możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych kursach językowych, co pozwala lepiej przygotować się do pracy za granicą oraz podszkolić swoje umiejętności językowe. Podczas pracy w Niemczech do dyspozycji opiekunek pozostaje także koordynator oraz wsparcie telefoniczne pielęgniarek, które są do ich dyspozycji 24 godziny na dobę. Ponadto, opiekunki osób starszych współpracujące z agencją mają także możliwość skorzystania z organizacji podróży oraz pokrycia jej kosztów przez agencję w obie strony, co do minimum ogranicza wydatki związane z rozpoczęciem pracy oraz daje gwarancję terminowego dotarcia na miejsce jej wykonywania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ATERIMA MED oferującą legalną pracę w zawodzie opieka osób starszych w Niemczech.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Anna

    Najbardziej obawiałam się o język, bo znałam może 5 słów po niemiecku, w laxo care zorganizowali mi kurs z którego wiele wyniosłam no i wyjechałam. W czerwcu minie 2 lata od kiedy jestem opiekunką. Czasem trzeba rzucić się na głęboką wodę, jak to moja babcia zawsze powtarzała do odważnych świat należy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.