Wiadomości z Chorzowa

Odkryj, jak leasing samochodów osobowych wpływa na bilans firmowy

  • Dodano: 2023-08-02 13:45

Umowa leasingu samochodu to często wybierana forma finansowania zakupu pojazdu do firmowej floty. W ten sposób można zminimalizować koszty początkowe inwestycji praktycznie do zera i dodatkowo korzystać z nowoczesnego auta z zachowaniem niskich miesięcznych rat. Sprawdź, jak leasing samochodowy wpływa na firmowy budżet.

Leasing samochodowy a firmowe finanse – jak nad tym zapanować?

Decydując się na leasing auta firmowego, zawsze warto wcześniej przeanalizować firmowe wydatki oraz maksymalny budżet, jaki możesz przeznaczyć na miesięczne raty leasingowe. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których finansowanie pojazdu okazałoby się nadmiernym obciążeniem dla firmowych finansów.

W przypadku leasingu samochodu osobowego wpływ na całkowite koszty ma kilka parametrów:

  • stawka oprocentowania bazowego umowy leasingowej,
  • koszty obowiązkowych ubezpieczeń,
  • cena wykupionych pakietów dodatkowych, np. akcje serwisowe,
  • wartość pojazdu,
  • czas trwania umowy leasingu,
  • wysokość wpłaty początkowej,
  • procent wykupu pojazdu na koniec umowy.

To czynniki, które rzutują bezpośrednio na miesięczne i całkowite koszty leasingu auta. Aby oszacować, jakie będą średnie wydatki w ramach finansowania konkretnego pojazdu, warto zebrać najważniejsze informacje i dokonać stosownych obliczeń.

Najczęściej bywa tak, że dłuższa umowa leasingowa powoduje obniżenie miesięcznej raty, ale przekłada się na ogólny wzrost kosztów odsetkowych. Przed podpisaniem umowy na leasing samochodu osobowego, warto ustalić warunki spłaty tak, aby nie stanowiły problemu dla firmowych wydatków.

Leasing samochodowy w mLeasing – na jakie warunki finansowania można liczyć?

Wybierając leasing auta osobowego w mLeasing zyskasz szeroki pakiet korzyści oraz warunki finansowania dopasowane do indywidualnych potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Oferta na leasing samochodowy ma wiele atutów, a kilka z nich to:

  • możliwość finansowania aut nowych i używanych,
  • opłata wstępna już od 0% dla samochodów osobowych,
  • dwie waluty finansowania do wyboru: PLN i EUR,
  • dla wartości auta nieprzekraczającej 100 tys. złotych leasing dostępny w uproszczonej procedurze weryfikacji,
  • nowe auta przekazywane nawet do 48 godzin po podpisaniu umowy,

Takie warunki pokrycia kosztów zakupu nowego lub używanego auta do firmowej floty są naprawdę atrakcyjne i warto z nich skorzystać. Wybierając leasing auta, możesz postawić na jedną z dwóch form podpisania umowy.

Pierwsza to leasing finansowy, w ramach którego to przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych i włącza część odsetkową raty do kosztów uzyskania przychodu. Druga opcja to leasing operacyjny. W tym przypadku leasingodawca przejmuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ale kosztem uzyskania przychodu firmy będzie cała rata leasingu wraz z opłatą wstępną.

Jak obliczyć całkowite koszty leasingu samochodu?

Tuż przed podpisaniem umowy na leasing samochodowy warto przeanalizować orientacyjne koszty, jakie zostaną naliczone przez leasingodawcę. W celu oszacowania wydatków z firmowego budżetu wystarczy uwzględnić w obliczeniach:

  • model i markę pojazdu,
  • wartość netto przedmiotu leasingu,
  • czas trwania umowy,
  • wartość wpłaty własnej,
  • kwotę wykupu.

Przykładowo: samochód o wartości netto 200 tys. złotych przy umowie na 60 miesięcy i wpłacie własnej 20% z 1% wykupem na koniec umowy generuje miesięczne koszty leasingowe na poziomie ok. 3441 złotych netto. Dla porównania takie same parametry finansowania, ale z wydłużonym okresem spłaty do 72 miesięcy obcina miesięczne koszty do pułapu ok. 3000 złotych netto.

Leasing vs najem – co mniej obciąża firmowy budżet?

Leasing samochodu to jedna z wielu forma finansowania dostępna dla przedsiębiorców. Możesz zdecydować się także na alternatywne rozwiązanie, czyli najem długoterminowy. W tym przypadku pojazd pozostaje własnością leasingodawcy, a po zakończonej umowie można go oddać i wziąć nowy samochód na kolejną umowę.

Dla firmowego bilansu to korzystne rozwiązanie, gdyż miesięczna rata dotyczy tylko utraty wartości pojazdu, a nie całej kwoty jego nabycia. Niemniej jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnej formy finansowania, warto porozmawiać ze specjalistą mLeasing.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.