Wiadomości z Chorzowa

Zagrożenia wynikające z pracy siedzącej

  • Dodano: 2022-04-07 14:00

Praca siedząca niesie za sobą wiele zdrowotnych zagrożeń. Są to przede wszystkim schorzenia związane z układem ruchu. Praca w pozycji siedzącej, wykonywana przez długi czas, może nieść za sobą problemy z kręgosłupem, obciążać dolne partie ciała; takie jak kolana, czy biodra. Dodatkowo praca ta może powodować obrzęki stóp, kurcze mięśni, a w niektórych przypadkach nawet żylaki. Istotnym czynnikiem, przyczyniającym się do występowania tego typu schorzeń jest bezruch mięśni, który trwa kilka godzin.

Praca siedząca - niebezpieczne konsekwencje

Praca siedząca może przyczynić się do występowania pewnych schorzeń, które z kolei mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dzieje się tak np. w przypadku żylaków, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Praca siedząca przyczynia się także do problemów układu ruchu; między innymi, bólu pleców. Warto wiedzieć więc, jak zorganizować stanowisko pracy, by zmniejszać ryzyko występowania powyższych schorzeń.

Praca siedząca - prawidłowa organizacja stanowiska pracy

Aby zmniejszyć ryzyko występowania niektórych schorzeń, należy w sposób szczególny, odpowiednio przystosować stanowisko pracy. Co ważne, krzesło do pracy, powinno mieć miękkie oparcie, z możliwością wychylenia i regulowania wysokości, a także mechanizm obrotowy, dzięki któremu zmienisz pozycję, bez manewrowania ciałem.

Praca siedząca - na co zwrócić uwagę i czego nie robić?

Podczas pracy siedzącej należy unikać kilku istotnych rzeczy. Przede wszystkim pamiętaj, aby się nie garbić. Co więcej, warto wykorzystać całą powierzchnię siedziska krzesła. Unikaj także skrętów tułowia, a tym samym podpieraj plecy, zwłaszcza w okolicy lędźwiowej. Warto także korzystać z podnóżka, który umożliwi właściwy przepływ krwi. Ponadto unikaj nieruchomej pozycji ciała przez długi czas. Po pracy siedzącej natomiast zadbaj o wykonanie aktywności fizycznej. W sklepie Relaxsan znajdziesz szeroką ofertę artykułów przeciwzakrzepowych, a także przeciwżylakowym, takich jak; pończochy uciskowe 2 stopnia, czy podkolanówki przeciwżylakowe, które doskonale sprawdzą się w profilaktyce i nieinwazyjnym leczeniu tych schorzeń.

Praca siedząca - czego unikać?

Przy pracy siedzącej, szczególną uwagę warto zwrócić na właściwą postawę. W taki sposób zadbasz o kręgosłup i nogi, które są narażone na dolegliwości bólowe. Ponadto podczas wykonywania pracy należy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą Ci w zachowaniu odpowiedniej postawy ciała. Po pierwsze zginaj i prostuj kolana. Jeśli istnieje taka możliwość, unieś wyprostowaną w kolanie nogę na wysokość siedziska. Podczas pracy siedzącej pamiętaj także o tym, że stopy powinny być oparte o podłoże. Doskonałym rozwiązaniem będzie także podnóżek. Świetnie sprawdzi się między innymi, dla osób, które zmagają się z obrzękami, czy żylakami nóg.

Praca siedząca niesie za sobą wiele groźnych konsekwencji, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Przede wszystkim są to schorzenia związane z bólami kręgosłupa, czy żylaki. Istnieje jednak kilka czynników, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka występowania powyższych dolegliwości. Bardzo ważną rolę w pracy siedzącej odgrywa właściwa postawa.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.